Je složité se vyrovnat s faktem, že se do branky v průběhu sezony mockrát nedostanete?

Na jednu stranu to určitě složité je. Do každého zápasu musíte jít s tím, že půjdete do branky, i když to tak v mnoha případech být nemusí. Pokud se ale něco stane, tak člověk musí být stoprocentně připraven. Musí podat takový výkon, aby týmu alespoň trochu pomohl. Složité to určitě je. Na druhou stranu jsem rád, že mohu plnit alespoň tuto roli. Že mohu působit v extraligovém týmu, tím jsem si splnil jeden z dětských snů. Užívám si to.

Připravujete se na každý zápas úplně stejně, jako byste šel do branky? Nebo byste něco dělal přece jen jinak?

Člověk samozřejmě trochu v podvědomí má, že nejde od začátku do brány. Přesto se snažím na každý zápas připravit tak, jako bych od začátku chytal. Když pak nastane situace, že tam jdete třeba v polovině zápasu, tak to není jednoduché. Sedíte hodinu a půl zmrzlý na střídačce a najednou máte jít do branky, kde máte podat dobrý výkon. Proto se chystám tak, jako bych věděl, že do branky půjdu od začátku.

Dá se nějak udržovat ve střehu i na střídačce v průběhu zápasu?

Když začne zápas, tak na střídačce už se dá jen těžko něco dělat. Jediné je mít pořád v hlavě, že je tam ta možnost do branky jít. Jakmile k tomu rozhodnutí dojde, tak má gólman nějaké dvě minuty na to, aby se připravil a rozhýbal.

Dvakrát už jste naskočil do rozjetého zápasu. Cítil jste nervozitu, nebo jste byl rád, že jste se dočkal premiéry v extralize?

Určitá nervozita tam byla, ale nebylo to tak, že by se mi roztřásla kolena. Těšil jsem se, až se do branky dostanu. A když to přišlo, tak jsem za tu šanci byl rád.

Hned při své premiéře v Liberci jste dostal sice jediný, ale dost laciný gól, když jste se za brankou nedohodl se spoluhráčem Peterem Mikušem. Mrzí vás zpětně tato branka?

Samozřejmě to mrzí. Hlavně proto, že to přišlo v momentu, kdy jsme mohli dát vyrovnávací gól a ještě s utkáním něco udělat. Zpětně už ale nemá cenu se k tomu vracet. To je zbytečné.

Doma s Pardubicemi to bylo jiné. Do branky jste šel za nepříznivého stavu 0:4. Byl jste klidnější vzhledem k tomu, že zápas byl prakticky rozhodnutý?

Zápas opravdu už asi rozhodnutý byl. Pro mě to bylo o to těžší v tom, že hned ze druhé střely jsem dostal gól. Pomohla mi ale přestávka, kdy jsem si v kabině sedl a zklidnil se. Soustředil jsem se na třetí třetinu, ve které to bylo celkem dobré a nedostal jsem gól.

Jaký je váš vztah s Jakubem Kovářem? Snažíte se od něj jako od prvního gólmana leccos pochytit?

Rozhodně se od něj snažím učit. Přestože je pořád ještě dost mladý, tak už toho má hodně za sebou. Řekl bych, že vztah mezi námi je dobrý. Nemáme spolu žádný problém. On si řekne, co potřebuje, a já jsem ochoten se mu kdykoliv přizpůsobit.

Jsou pro váš výkonnostní růst velkým přínosem tréninky s extraligovým týmem?

To v každém případě. Proti juniorce je to obrovský rozdíl. Ať už ve střelách, tempu a nasazení při tréninku i samotné přípravě na trénink. Je vidět, že v extraligovém týmu jsou všichni profesionálové, hokejem se živí a už ho nějaký rok hrají.

V extralize se do branky nedostáváte a s juniorkou nechodíte na každé utkání. Nechybí vám trochu zápasové vytížení?

Za juniory jsem několik zápasů odchytal, takže alespoň v nějakém zápasovém rytmu se udržuji. V extralize jdou utkání v rychlém sledu za sebou, a když se k tomu přidá ještě juniorka, tak je to skutečně ob den zápas. V tomhle problém není.

Nelákal by vás přesto dospělý hokej v první nebo druhé lize?

Bavili jsme se o tom na začátku sezony. Po loňské nepovedené sezoně, kdy tady junioři hráli baráž o záchranu, tak panovala obava, aby se letos nestalo něco podobného. Proto jsme všichni, kteří jsme měli nějaké ambice zkusit si dospělý hokej v první lize, zůstali v juniorce. Musíme jí pomoci, aby se dostala do klidnějších vod.

Existuje třeba pro druhou polovinu sezony nějaká varianta hostování v první lize?

Určitě by mě to lákalo. Všechno ale bude záležet na tom, jak se tady vyvine situace. Nechtěl bych nějak předbíhat a spekulovat o tom, co bude.