Sportovní život zasáhly tehdejší obrovské společenské změny až v dalším týdnu. „Bylo to dramatické,“ vzpomíná Vladimír Koštoval, jenž v té době vykonával funkci vedoucího mužstva u extraligových hokejistů Motoru České Budějovice. „V úterý dvacátého prvního listopadu jsme hráli v Košicích. Odjížděli jsme už v pondělí přes Prahu. Polovina mužstva odtud odlétala do Košic v pondělí letadlem, druhá pokračovala lůžkovým vlakem přes noc do východoslovenské metropole. Všichni jsme se pak sešli druhý den v Košicích.“

Důvod rozdělení výpravy byl jednoduchý. „Podařilo se sehnat letenky jen pro polovinu týmu. Proto ta druhá musela vlakem. Jenom jsme je vysadili u hlavního nádraží a pokračovali dál na letiště,“ uvádí Koštoval, jenž odcestoval spolu s hlavním trenérem Zdeňkem Uhrem letecky. „Ta polovina, co se zdržela v Praze, zažila na vlastní kůži první zvonění klíči. Byli tam třeba druhý trenér Jan Šrámek a masér Franta Mrázek. Docela jsme jim záviděli,“ přiznává.

Zápas v Košicích se normálně odehrál. „Na Slovensku ještě vůbec nevěděli, že se něco děje,“ usměje se Koštoval při této vzpomínce.
Po návratu domů už to vřelo i pod Černou věží. „Vrátili jsme se domů ve středu ráno a sametová revoluce byla v plném proudu už i v Budějovicích,“ vzpomíná.

Motor měl hrát o dva dny později v pátek doma s Kladnem. Ale nehrál. „Taková byla dohoda všech extraligových klubů. Odloženo bylo celé kolo,“ říká Koštoval.

Kapitánem Motoru byl v revoluční době před dvaceti lety obránce Ladislav Kolda. „Řekli jsme jasně, že zápas s Kladnem hrát nebudeme,“ říká Kolda. Místo utkání se oba týmy společně přesunuly na náměstí, kde se konal jeden z revolučních mítinků. Na něm promluvil k početnému davu právě Kolda jako kapitán týmu. „U kašny už bylo připravené pódium. Do mikrofonu jsem řekl, že i my jako hokejisté souhlasíme s tím, co se děje, a stojíme za změnami, které právě probíhaly. Tím, že jsme utkání neodehráli, jsme chtěli dát najevo jednoznačný souhlas s revolučními změnami,“ připomíná svůj tehdejší projev pod Samsonovou kašnou.

Byla to doba, na kterou hokejista se zkušenostmi z reprezentace jen tak nezapomene. „Především teď, když je dvacáté výročí a hodně se o tom mluví, tak si to občas připomenu. Bylo to tenkrát všechno velice spontánní. Jsem rád, že jsem u toho mohl být,“ přiznává.

Kolda se po několika letech vrátil do klubu jako člen obchodního oddělení, nyní se přesunul jako trenér k juniorskému týmu.

Koštoval se krátce po revoluci posunul do čela celého klubu. „V prosinci jsem byl na služební cestě v Norsku. Mezitím udělali hráči revoluci a svrhli vedení klubu. Patnáctého ledna se pak konala volební valná hromada, na které jsem se stal předsedou klubu,“ uzavírá své ohlédnutí funkcionář, jenž v současné době pracuje jako vedoucí jihočeské části firmy Rumpold.