Měli jste poměrně dlouhou pauzu po skončení základní části soutěže. Jste rádi, že už přestávka končí a konečně budete zase hrát?

To v každém případě. Pauza byla dlouhá a za celou sezonu jsem takovouhle nezažil. Bylo pro mě i dost obtížné najít si nějaký tréninkový cyklus a způsob, jak se na první zápas čtvrtfinále připravit. Každý hráč řekne, že raději hraje než trénuje. Pauzu bych viděl jako dost nepříjemnou věc, ale musíme se s tím poprat.

Mohl vám pomoci zápas prvoligovým Pískem, i když se jednalo skutečně o ryze tréninkový duel?

To vůbec ne. Bylo to dobré v tom, že jsme si mohli vyzkoušet přesilovky nebo oslabení. Rozhodně to ale nebyl klasický zápas. Písek hrál v pondělí večer zápas v Mostě, ve středu pak jel zase do Kadaně a mezitím si odskočil místo tréninku k nám. Těžko mohli mít nějakou motivaci hrát naplno. Podobné to bylo i ze strany našich kluků. Těžko mohli hrát jako proti Liberci. Bylo to spíše jen modelové utkání, kde si mohli vyzkoušet pár herních situací.

Vy jste první polovinu tréninkového duelu odchytal za Písek. Po kolika letech jste si stoupl do branky svého mateřského klubu?

Naposledy jsem v Písku chytal v dorostu. Domluvili jsme se, že odchytám půlku za kluky z Písku. Dalo se čekat, že tam si spíše zachytám než na druhé straně. Proto jsme se takhle domluvili.

Trenér Výborný mluvil o tom, že před duely s Libercem se budete hodně věnovat přípravě u videa. Týká se to i gólmanů?

Mně osobně se video moc netýkalo. Z pozice gólmana se na soupeře moc připravit nedá. Můžeme se bavit o tom, že některý hráč střílí nahoru, jiný na vyrážečku nebo mezi nohy. V zápase si na to ale nelze vzpomenout. Hráč většinou udělá v utkání stejně něco jiného. Nějaká příprava u gólmana asi nehraje roli. Spíše jsme si probrali nějaké technické věci jako je rozehrávání puku a podobně.

Velkou osobností v týmu soupeře je Petr Nedvěd. Jak jste sám říkal, nedá se na něj připravit, ale zvýšíte alespoň pozornost, když bude na ledě?

To se nedá. Pozornost musí být na nejvyšší úrovni pořád. Nedopadlo by dobře, kdybych se soustředil jen na něj. Samozřejmě vím, když je na ledě, ale nic to nemění na tom, že jsou tam i všichni ostatní nebezpeční hráči, kteří chtějí dát gól. Šance dát gól je pro Liberec s Nedvědem na ledě asi větší. On je ale na ledě pořád, takže je třeba být pořád ve střehu.

Budete mít třeba alespoň malinko v podvědomí, že on rád zakončuje pod horní tyčku?

To mohu mít, ale konkrétně mně ještě gól na lapačku nedal. Vždycky mi to střílel úplně někam jinam. Navíc je to chytrý hráč a čeká, jak se gólman zachová. Pokud bych mu ruku napral nahoru moc brzy, tak by mi to dal úplně někam jinam. Je třeba reagovat podle situace. A buď to zvládnu, nebo ne.

V Liberci chystají Bílé peklo, u nás jde klub do play off mottem: „To bude maso“. Pomáhají podle vás tyto akce atmosféře zápasů play off a vyburcují vás ještě k lepšímu výkonu?

Já osobně nepotřebuji nijak vyburcovat. Je to spíše pro diváky. Samozřejmě se na to těším, protože speciálně na našem stadionu se dobrá atmosféra dá většinou čekat právě až v play off. To bylo vidět třeba i v předkole ve Zlíně, kam přišla největší návštěva za celý rok. Play off diváky táhne a atmosféra bude určitě perfektní.

Pro play off máte speciální masku s motivem syrového masa. K tomu jste dospěl spolu s tiskovým mluvčím klubu Radkem Papáčkem, jenž stojí za celou kampaní?

Přesně tak. Chtěli jsme udělat něco pro diváky a myslím, že je to dobrý reklamní tah. Mně se ten nápad líbil a neměl jsem s ním problém.

S čím byste byl spokojen z úvodních dvou zápasů na ledě soupeře?

Nejlepší by pochopitelně bylo, kdybychom oba zápasy vyhráli. Je těžké říkat, že bychom chtěli přivézt alespoň jedno vítězství. Kdyby se nám povedlo vyhrát první utkání, tak těžko pak můžeme být spokojeni, když druhý prohrajeme. Série se může lámat kdykoliv. Klidně za stavu 3:0. Liberec loni prohrával se Slavií 1:3, vyrovnal, ale sedmý zápas doma nakonec prohrál. Těžko říkat, jaký výsledek by nám stačil. Samozřejmě se říká, že jedno vítězství z venku je dobré. Ale i kdybychom prohrávali 0:2, tak to také ještě nic neznamená. Je třeba hrát každý zápas.

V play off jste zatím odchytal pouze loňské čtvrtfinále s Vítkovicemi. Nebude vám chybět více zkušeností z vyřazovacích bojů?

Play off jsem jinak chytal pouze v juniorských kategoriích. S Vítkovicemi to bylo poprvé v dospělých. Já osobně ale moc neberu takové ty řeči, že play off je o zkušenostech a je lepší mít v brance starého zkušeného gólmana a k tomu starý tým. To jsou jenom řeči. Potřebujete mít dobrého brankáře a dobré hráče, kteří jsou ve formě a umí si to v hlavě srovnat. A je úplně jedno, jestli je jim čtyřicet a nebo pětadvacet. Znám čtyřicátníky, kteří jsou před důležitými zápasy vyklepaní jako ratlíci. Na druhou stranu znám mladé kluky, kteří to zvládají bravurně. O věku to není. Myslím si, že loni se mi play off povedlo, takže nemám důvod být nějak nervózní. Stát se může cokoliv, ale já se na play off těším a nervózní nejsem.

Máte před startem play off to, co jste říkal? Tedy dobré hráče s dobrou formou. Cítíte v týmu pohodu před prvním duelem?

Tak pohodu rozhodně necítím. Tu jsme poztráceli v závěru základní části. Všechno se ale ukáže až na ledě. Je těžké teď soudit, jestli jsme na tom dobře nebo špatně. Uvidí se až při prvním zápase. Doufám, že se pár hráčů zvedne a společnými silami a také s nějakou dávkou štěstí, které budeme určitě potřebovat, sehrajeme v sérii minimálně důstojnou roli. Věřím, že Liberec potrápíme, co nejvíce to půjde. Strašně bychom si přáli, aby se nám přes něj podařilo postoupit.