Brankář Mountfieldu Jakub Kovář (23 let) navázal na své předchůdce Václava Maříka, Miroslava Dvořáka, Jaroslava Pouzara, Jiřího Lálu, Petra Břízu, Tomáše Jelínka, Romana Horáka, Radka Bělohlava, Radka Ťoupala, Radka Martínka a naposledy Václava Prospala a stal se jihočeským sportovcem číslo jedna za rok 2011.

Co pro vás znamená prvenství v novinářské anketě o nejlepšího jihočeského sportovce roku?

Strašně moc pro mě znamená už to, že jsem se vůbec mohl objevit mezi tak skvělými sportovci. Je to ocenění mé celoroční i celoživotní práce. Že jsem šel na pódium až jako poslední, což znamenalo první místo, tak to bylo krásné, ale já bych byl rád klidně i za desáté místo. Jsem rád, že jsem tady mohl být, a doufám, že se do desítky protlačím třeba i příští rok.

Sledoval jste anketu už i v minulých letech?

Několik let zpátky jsem byl na vyhlášení nejlepších sportovců okresu Písek. Věděl jsem, že tahle anketa probíhá, ale vůbec mě nenapadlo, že bych se mohl do desítky nominovat, a už vůbec ne, že bych ji mohl vyhrát.

Máte obecně kladný vztah k anketám a podobným záležitostem?

Ankety mám rád, ale problém mám s tím, když si mám stoupnout na jevišti před mikrofon. Raději jsem schovaný za svou maskou v brance. To mi asi vyhovuje nejvíce.

Líbilo se vám celé slavnostní vyhlášení?

Bylo to výborné a moc se mi to líbilo. Navíc můj nejoblíbenější zpěvák Jirka Zonyga zazpíval mou nejoblíbenější písničku, takže jsem byl strašně moc spokojen.

Jaký vlastně byl z vašeho pohledu ten uplynulý rok?

V hokeji to bereme spíše podle sezon než kalendářních roků. Loňská sezona z mého osobního hlediska byla výborná. Chyběl tomu jenom takový ten bonbonek v podobě většího úspěchu, jakého dosáhli třeba kluci z volejbalového Jihostroje nebo strakonické basketbalistky. Chtěl bych něco vyhrát a doufám, že letos se mi to povede.

Máte doma bronz z mistrovství světa na Slovensku, na kterém jste se ale herně vůbec nepodílel. Jakou má pro vás tato medaile s odstupem půl roku hodnotu?

Obrovskou. Časem si to asi uvědomím ještě víc. Až budu jednou šedesátiletý, doufám už dědeček, a na hřebíčku bude viset bronzová medaile, tak budu vědět, že jsem tam s klukama byl, a budu se mít čím pochlubit vnoučatům.

Na klubové úrovni považujete za zlomový moment nájezd Jiřího Burgra ve Vítkovicích, který kdybyste kryl, tak váš tým vedl ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy a sahal po postupu do semifinále?

Byl to mečbol, který jsem neproměnil. Další dva nebo tři pak měli naši kluci na hokejkách. Měli jsme šance na to, abychom ten zápas zlomili. Byl tam pak ještě šestý zápas, který jsme nezvládli, takže těžko to hodit jen na jeden nájezd. Ale je fakt, že tam se lámal chléb.

Neměl jste také pocit, že se z té loňské klubové sezony dalo vytěžit víc než čtvrtfinále?

Tady se pořád mluví o tom, že ta loňská sezona byla úspěšná, ale když si vezmu, jak jsme měli složený mančaft a v jaké formě jsme zrovna byli, tak určitě nebylo úspěchem vypadnout ve čtvrtfinále 2:4 na zápasy. Bylo dobré, že jsme postoupili z první šestky přímo do play off, ale vyřazení hned v prvním kole vyřazovacích bojů úspěch určitě není. Úspěch by loni byl, kdybychom se při stavbě nového týmu dostali do semifinále. Doufám, že letos minimálně na to semifinále dosáhneme.

Letos již tak kvalitní tým ještě posílil Aleš Kotalík z NHL. Má podle vás mužstvo sílu na to, aby dokráčelo minimálně mezi nejlepší čtveřici play off?

Jak jsme o tom mluvili, loni to bylo o jednom nájezdu. Uvidíme, o čem to bude letos. Ještě nás čeká posledních devatenáct zápasů v základní části, což je obrovská porce. Hlavně se musíme dostat do první šestky, a pokud se nám to podaří, tak uvidíme, kdo na nás vyjde ve čtvrtfinále.

V nejbližších dnech vás čeká těžká šňůra zápasů na ledě soupeřů. Neděsí vás trochu tato série?

Musím říct, že se nám možná teď bude hrát venku lépe než doma, protože zápasy to budou hodně stresující. Venku můžeme spíše překvapovat a bude nám stačit vozit jeden nebo dva bodíčky. V tomhle směru to pro nás možná bude lehčí a jednodušší. Myslím si, že nejlepší hokej předvádíme, když jsme tlačeni soupeřem a dostáváme se do brejkových situací. To nám vyhovuje a právě na hřištích soupeřů to můžeme praktikovat.

Jakou byste bral výchozí pozici pro play off?

Hodně se o tom u nás v šatně mluví. Někdo sleduje Spartu na prvním místě, někdo zase tvrdí, že by bylo nejlepší začínat čtvrtfinále doma. Pro mě je nejdůležitější hlídat si tým na sedmém místě. Soupeře pro čtvrtfinále si nevybírám a ani si nemyslím, že je v play off velká výhoda začínat v domácím prostředí. Možná bych raději začínal venku, protože nejsme zase až tak zkušený mančaft, abychom si s prvním domácím zápasem poradili na jedničku. Budu strašně spokojený, když skončíme do šestého místa a půjdeme přímo do play off.