Pozvánka do reprezentace vás snad ani moc překvapit nemohla. Je tomu skutečně tak?

Od trenéra Hadamczika jsem věděl už po našem zápase v Třinci, že pojedu. Musím přiznat, že jsem s tím malinko počítal. Říkal jsem si, že když jsem byl na mistrovství světa a výsledky na začátku sezony jsou dobré, tak by mě snad nominace neměla minout. Jsem rád, že to vyšlo.

Co všechno s vámi stačil trenér Hadamczik po utkání v Třinci probrat?

Bavili jsme se o sezoně a o tom, jak on to vidí na této první akci. Řekl mi, že určitě odchytám minimálně jeden zápas. Konkrétně se ale uvidí až na místě. Dopředu se takové věci dají jen těžko plánovat.

V národním týmu jste si zatím vyzkoušel pouze zápasy Euro Hockey Challenge a na mistrovství světa jste byl spíše jako divák. Stavíte nadcházející účast na turnaji Euro Hockey Tour nejvýš?

Ani ne. Budou to zápasy za národní mužstvo jako každé jiné. Naopak duely před mistrovstvím světa mají možná větší náboj než teď v sezoně, kdy se spousta kluků sjíždí domů z různých koutů Evropy. Řada hráčů si chce kolikrát udělat pohodu. Největší nasazení přijde až na mistrovství světa a těsně před ním. Určitě budu chytat proti lepším soupeřům, než jsem chytal doteď. Ale nijak bych to nezveličoval.

Pozvánka do národního týmu se samozřejmě neodmítá, ale nemáte trochu obavy z už tak hodně nabitého programu?

Trošku obavy mám, ale loni jsem si to vyzkoušel a vím, co zvládnu. Ověřil jsem si, jak moje tělo reaguje v zátěži. Snažím se nic nezanedbat a od léta se pečlivě věnuji regeneraci. Dělám všechno pro to, aby tělo bylo pořád stoprocentně připravené. Chtěl bych toho letos zase vydržet co nejvíc.

Zdraví zatím drží?

Ano, ale malinko se toho obávám. Vždycky, když se dostanu do dobré formy, tak přijdou nějaké teploty nebo třeba bolavé klouby. Doufám však, že to bude dobré a zdravíčko mi bude držet až do konce sezony.

V extralize se vám mimořádně daří a jste na čele tabulky. Kde vidíte hlavní příčinu takových výsledků, kromě toho, že vám velice dobře chytá gólman?

Máme za sebou teprve třetinu soutěže a nerad bych dělal nějaké závěry. Nechci ani říkat, že jedeme na nějaké vítězné vlně. Nedá se říct, že bychom ve vítězných zápasech byli výrazně lepší než soupeř. Děláme všechno pro to, abychom výsledky měli a máme i kus štěstí.

Loni jste měli podobný začátek soutěže a pak přišly problémy.

Přesně tak. Loni jsme měli také takovýhle parádní rozjezd a před Vánoci se najednou plácali kolem devátého místa. Pak jsme to museli až do konce základní části dohánět, abychom se dotlačili na šesté místo. A šestí jsme nakonec skončili jenom díky tomu, že Plzni sebrali body. Víme, že nebude jednoduché dostat se přímo do play off. Je třeba sbírat bod po bodu, protože může přijít nějaká krize nebo hráčský odchod a rázem se všechno otočí. Je třeba jet pořád dál.

Hodně vám pomohl příchod Aleše Kotalíka, jenž se vrátil z NHL?

Aleš je samozřejmě mimořádný tahák pro diváky i všechny ostatní. Musím ale říct, že jsme měli slušné výsledky už před jeho příchodem. Alešův příchod je pro nás ale v každém případě velký motivační prvek a také soupeři více zbystřili. Tím se otevírá větší prostor zase pro ostatní hráče, protože Alešovi věnují soupeřovi obránci velkou pozornost. Vyšperkoval také naši přesilovku, což jsme hodně potřebovali. Snad mu to bude šlapat i nadále a dosáhne tady toho úspěchu, pro který se sem letos vrátil.

Vám se v poslední době daří, Plzeň má naopak problémy. Nemrzelo vás, že byl úterní zápas na ledě tohoto tradičního rivala odložen?

Bavili jsme se o tom i s bráchou, který v Plzni hraje. Říkal, že jsou rádi, že se nehraje, protože bychom je prý pěkně sestřelili. Já si to ale nemyslím. Nejsme tým, který by někoho přejel třeba 5:0. Vyhráváme o jeden nebo dva góly a zápasy to bývají hodně vyrovnané. Dokážeme otáčet utkání nebo těsné výsledky udržet. Plzeň je teď sice trochu od dekou, možná byla ta správná doba tam hrát, ale prostě to tak asi mělo být.

V pátek vás čekají Pardubice, se kterými to v minulosti fungovalo tak, že vyhrává domácí celek. Platí to i nadále?

Už moc ne. Loni jsme s nimi ze čtyř zápasů uhráli jen dva body, takže máme co napravovat. Nečeká nás nic jednoduchého a řekl bych, že Pardubice bývají silnější venku než doma. Mají propracovanou obranu středního pásma a nesmírně šikovné útočníky. Každý bod, který uhrajeme, bude dobrý.

Vzpomenete si na váš první letošní vzájemný duel na ledě soupeře, kdy jste prohráli 1:2 v prodloužení a dle vlastních slov jste odchytal do té doby nejlepší zápas, ale dostal také nejhloupější gól?

To platí zaplaťpánbůh až doteď. Hloupější jsem již pak nedostal. Dostal jsem špatný gól pět minut před koncem od modré čáry. Doufám, že takhle to teď neskončí. Jeden gól by mi ale asi nevadil. Věřím, že kluci dají Pardubicím víc než jeden. To by nebylo špatné.