Na stadionu Luley doplatili Jihočeši na špatný vstup do zápasu. „Prvních nějakých dvanáct minut jsme byli horším týmem. Možná se na našem výkonu trošku podepsala i cesta. Domácí navíc mají vynikající  mančaft a celkem po zásluze dali dva góly. Potom se nám podařilo srovnat krok, snížili jsme a v poslední vteřině první třetiny měl velkou šanci po krásné akci Martin Podlešák. Bohužel z toho ale gól nebyl, což byla velká škoda a jeden z klíčových momentů zápasu. Pokud bychom vyrovnali, tak bychom soupeři hodně nahlodali sebevědomí," je přesvědčen trenér Bělohlav.

O svém vítězství rozhodli Švédové ve druhém dějství. „Třikrát po sobě jsme hráli ve třech. Bylo to dohromady asi pět minut. Soupeř využil přesilovku jedním gólem, čímž položil základ k vítězství," uvádí Bělohlav, jehož tým sice finišoval, ale při power play dostal gól do prázdné branky.

Také ve druhém duelu ve finském Oulu doplatili hosté na vyloučení a po dvou inkasovaných gólech v početní nevýhodě prohrávali 0:2. „Ta dost zbytečná vyloučení jsme si potom vyříkali a začali jsme hrát lépe. Podařilo se nám snížit a měli jsme minimálně vyrovnat. O tom jsem přesvědčen," tvrdí Bělohlav. „Alespoň na bod určitě bylo. Bohužel se nám vyrovnat nepodařilo a naopak jsme opět dostali gól do prázdné branky."

V obou zápasech Mountfield doplatil na poměrně velký počet vyloučených. Pokaždé dostal dvě branky ve vlastním oslabení a další síly nechal na ledě při bránění dalších přesilovek soupeřů. „Hlavně v začátcích zápasů jsme byli u řady kotoučů pozdě a faulovali jsme. K tomu není co dodat a je to naše chyba. Je to bolest českého hokeje, že se pomaleji srovnáváme s mezinárodním hokejem," přiznává Bělohlav. „Další vyloučení ale už byla také dost sporná. Nabádáme kluky, aby hráli tvrdě. A za některé čisté hity chodili ven. Nic jsme jim nevyčítali, protože chceme, aby takhle hráli. Že na to rozhodčí měli jiný názor, to už je další věc," jen pokrčí rameny.

První zápas ve Švédsku odchytal Kovář, druhý jeho náhradník Sáblík. Taková byla dohoda už před odletem. „Bylo by divné, abychom takovou dálku vezli dva gólmany a chytal jenom jeden. Každý měl odchytat jeden zápas. Tak jsme to měli naplánované," přikývne Bělohlav.

Zabezpečení celého zájezdu bylo na vysoké úrovni a třeba se stravováním v Jekatěrinburgu se nedalo srovnávat. „Po celou dobu jsme bydleli v krásném hotelu v centru Oulu. Odtud jsme vyráželi jak na zápas do Švédska, tak i na tréninky a utkání v Oulu. Všechno bylo na vysoké úrovni. S Ruskem se to opravdu vůbec nedá srovnat," jen se Bělohlav usměje.

Vzhledem k tomu, že před týdnem absolvovalo mužstvo náročný výjezd do Jekatěrinburgu a nyní zase do Skandinávie, cestování si hráči užili opravdu dost. „Je pravda, že cestování bylo hodně. Zase na druhou stranu jsme věděli dopředu, co nás čeká. Náročné to bylo, ale vrátilo se nám to tím, že jsme v přípravě odehráli výborné zápasy. To by se nám v Čechách nepodařilo. Hrálo se opravdu v tempu, všechny souboje se dohrávaly. Na přípravné období to byl hokej na vysoké úrovni s dobrým bruslením, ve kterém jsme nezaostávali, což nás těší. V přípravném období si nepamatuji, že by se takové zápasy hrály," nešetří mistr světa z Vídně v roce 1996 ve Vídni chválou směrem ke kvalitě zápasů.

S nějakou větší únavou hráčů z náročného programu Bělohlav nepočítá. „Cestování i zápasů bylo dost, ale do začátku extraligy zbývají stále ještě více než tři týdny, takže máme dostatek času se srovnat a kvalitně potrénovat. A trénovat budeme hodně," ujišťuje kouč.
V tabulce Severní divize to s ambicemi Jihočechů na zopakování loňské účasti ve finálové osmičce nevypadá po dvou porážkách nejlépe. Bělohlav ale nehází flintu do žita. „Je fakt, že naše šance na postup se zmenšila, ale pořád ještě žije. Čeká nás ještě šest zápasů a stát se v nich může leccos. Prioritou pro nás úspěch v European Trophy není, ale chceme vyhrávat. To je jasné," čiší z týmu velké odhodlání.

Důležité pro další přípravu také je, že mužstvo zvládlo zájezd bez větších zdravotních problémů. „Bohužel ani jeden zápas neodehrál mladík Rousek, jenž měl menší zdravotní problémy už před odletem a nakonec ho nepustily do hry. S chřipkou se vrátil Knotek, ale nemělo by se jednat o nic vážnějšího," je Bělohlav přesvědčen.

Do přípravy by se nyní tak měl zapojit kompletní kádr i s hráči, kteří ve Skandinávii nebyli. Naplno už bude trénovat i obránce Vydarený, kterého na čas vyřadila zraněná ruka.

V pátek čeká Mountfield první letošní domácí vystoupení v evropské soutěži proti Hamburku (17.30), v neděli přivítá Berlín (17).