„Pan Zachrla a jeho firma hodně spolupracuje s kluby v Rusku, a hlavně se podílí na hokejových školách. Se mnou pracuje v univerzitním týmu. Slovo dalo slovo a byl jsem pozván do Moskvy, kde CSKA pořádal seminář a mezinárodní turnaj pro ročníky 1999 a 2000,“ říká Jaroslav Liška. „Bylo to zajímavé,“ ujišťuje. Dostal možnost nahlédnout do zákulisí a sledovat tréninkový proces v CSKA. „To pro mne jako trenéra bylo úplně nejzajímavější,“ podotýká.

Seminář vedl Američan Sean Skinner, instruktor, autor výukových DVD a specialista na individuální dovednosti, zejména bruslení a práci s holí, kde využívá při tréninku různé pomůcky – balanční desky, kuličky, ale třeba i fotbalový míč. „Práce s hokejkou a vedení kotouče se týkala první část přednášky. Řadu věcí, které ukázal, už u nás známe. Druhá část přednášky byla hlavně o bruslení – Američané přece jen mají dobře vypracovanou jak metodickou řadu, tak i teorii, jak naučit mládež bruslit. To mě zajímalo. Mohli jsme vidět Skinnerovy tréninky přímo na ledě,“ ocenil Jaroslav Liška názorné ukázky během semináře.

Jihočech, jenž nedávno založil vlastní hokejovou akademii, byl zvědav na úroveň mládežnických ruských celků. „Viděl jsem zápas CSKA – Petrohrad. Ruský hokej mě nezklamal. Je v něm vidět vynikající práce s kotoučem, a hlavně bruslení. Tu rychlost a obratnost jsem jasně viděl i při trénincích,“ popisuje s respektem Liška, jenž mohl porovnávat způsoby trenérské práce. „Sledoval jsem různé ročníky, ty nejmenší ročník 2003, ročník 2000 a 1999. Musím říct, že jsou vidět rozdíly mezi tréninky u nás a v Rusku. Tréninky, které jsem viděl, byly založeny vyloženě na drilu: velké penzum času věnovali jen bruslení, další velkou část bruslení a vedení kotouče,“ líčí Jaroslav Liška. A přemítá, zda Rusové staví takto tréninky během celé sezony. „Nevím, jestli to nebylo obdobím, protože byl začátek května a děti tam mohou využívat led celoročně. Nebyl to ukázkový, ale běžný klubový trénink, a mne překvapilo, že při něm vůbec nenacvičovali kombinace. Chyběl i prvek přihraj a jeď. Hráči hodinu a čtvrt až hodinu a půl ve velice vysokém tempu buď sami bruslili, nebo vedli kotouč,“ překvapilo kouče Lišku.

Pozorovatel z jihu Čech musel přiznat, že ruská škola má zřetelný rukopis. Úspěchy výběrů na všech úrovních hovoří jasnou řečí – Rusové dobře vědí, co činí, a proč. „Už ten ročník 2003, když vezmu, že jde o sedmileté děti, mne překvapil, kolik toho už umí!“ uznává zkušený budějovický trenér, jenž seminář a celkově pobyt v CSKA hodnotil jako velký přínos.

Na turnaji mohl sledovat, jak se tréninky promítají do stylu hry ruských celků. „Nehrají tolik do těla, ale hráči se snaží maximálně bruslit a prosadit se individuálně. Takže moc zajímavé,“ libuje si Liška.

U svých kolegů v CSKA postřehl, že mají k dispozici velice disciplinované svěřence, což v Česku není pravidlem. „Je tam veliká konkurence. I malé děti byly na ledě velmi ukázněné. Trenér pískl a všechny byly v pozoru. I to přispívá ke kvalitě, že každý se na hokej stoprocentně soustředí, a CSKA určitě patří mezi kluby v Rusku k těm nejlepším,“ přemítá Liška.

S týmem ročníku 1995, který si na léto naplánoval soustředění v Čechách, se vší pravděpodobností v Liberci, by se trenér Jaroslav Liška se svým dorostem rád přátelsky střetl v letní přípravě.

V Moskvě trenér Liška strávil na začátku měsíce celkem čtyři dny. „Z toho dva dny jsme strávili v areálu CSKA, kde jsme sledovali jeden trénink za druhým. Jeden den patřil semináři,“ doplňuje Jaroslav Liška. Rozhodně měl, čím se inspirovat, a tak se jeho budoucí svěřenci v nedávno založené akademii mohou těšit, jaké novinky kouč do svého rejstříku zařadí. „Rád bych některé prvky využil,“ přikyvuje. „My máme hodně pestrý trénink a výhodou, myslím, je, že kreativita našich hráčů je vyšší. Na druhou stranu je třeba se na některé věci v dané kategorii zaměřit a drilem je vypilovat. V Rusku bylo jasně vidět, co mají mladí hráči zažité, a třeba kontrola kotouče se mi moc líbila. Měli minimálně ztrát puku,“ všiml si Jaroslav Liška, jenž podle svých slov věří, že v Rusku nebyl naposledy. „Bavili jsme se o spolupráci, o možných hráčských výměnách v rámci letních kempů, tak uvidíme, zda se nám je podaří realizovat,“ uzavírá Jaroslav Liška.