Praha – Dvě sezony odehrál v českobudějovickém dresu a dvakrát byl nejproduktivnějším hráčem týmu. Jeho loňský odchod do Slavie byl ale plný emocí a stejně tak i vzájemný duel obou týmů v minulé sezoně. V úterý přijede útočník Tomáš Kůrka (27 let) do Budvar Arény v dresu Sparty Praha. Začátek zápasu je v 18.10.

Sparta byla před začátkem sezony pasována na jednoho z nějvětších favoritů extraligy. V aktuální tabulce jí ale patří až třináctá příčka. Kde jsou podle váš příčiny takového propadáku v úvodu sezony?
Ve Spartě jsou vždycky velká očekávání. Pak se ale dvakrát prohraje a vzniká tlak, který si ale podle mého vytváří hráči na sebe sami. Ze strany vedení k ničemu takovému nedochází. Pak se hraje těžko. Navíc proti Spartě každý maká na sto dvacet procent. To se pak samozřejmě hraje hůř.

Korespondují výkony na ledě se špatnými výsledky?
Naše výkony venku jsou hodně špatné. Doma hrajeme dobře, ale dostaneme gól a začneme se bát o výsledek. Pak nám to většinou uteče.
Kádr vašeho týmu museli předčasně opustit Jaroslav Hlinka s Janem Hlaváčem a poté také další hvězdný hokejista Martin Ručinský.

Čekali jste něco podobného?
U Hlinky s Hlaváčem jsem popravdě řečeno čekal, že to ve Spartě dohrají až do svého odchodu do Švédska. Jinak jsem si ale myslel, že vedení klubu nechá kádr ještě tak dva nebo tři zápasy být. Ale je jasné, že se to nějak řešit musí. To jsem zažil jenom v Budějovicích, kdy jsme byli poslední a nic se nedělo. Trenér tam tenkrát vydržel málem až do baráže.

Cítíte, že by mohla být ohrožena i vaše pozice v týmu?
Necítím se ohrožený. Odchodem několika zkušených hráčů se ustálí pozice první a druhé řady. V týmu, který se doplní mladými hráči, se udělá nová hierarchie a určití hráči budou muset vzít zodpovědnost na sebe.

Pro vás to znamená, že byste mohl dostávat více prostoru na ledě?
Myslím si, že každý hráč chce mít na ledě co nejvíce prostoru, aby se mohl ukázat v co nejlepším světle. Pokud je tým složený z takhle zkušených hráčů, tak je to pro trenéry složité. Každý hráč potřebuje čas na ledě, o který jsme se museli dělit. Nebylo to asi ideální. Mohly by nám ty změny prospět.

Nyní vás čeká zápas v českých Budějovicích, kde jste strávil dvě celé sezony a tu loňskou jste rozehrál. Jak vzpomínáte na své působení na jihu Čech?
První sezona byla výborná. Můj život se točí kolem hokeje, a když se daří, tak je to dobré. Ve druhé sezoně už to na mě trochu dolehlo. Chtěl jsem odejít a klub mě nechtěl pustit. Věděl jsem, že to bude konečná.

Má pro vás utkání proti bývalému zaměstnavateli větší náboj?
Je to pro mě hodně zvláštní zápas. Hned, když vyšlo rozlosování extraligy, tak jsem se díval, kdy hrajeme s Budějovicemi a zápas jsem si zakroužkoval.

O motivaci asi nebudete mít nouzi.
Motivaci mám vyhrát a být prospěšný týmu. Tím, že se hraje v Budějovicích, tak o to větší.
Když jste hrál v Budějovicích naposledy v dresu Slavie, tak to byla pořádná divočina. Po vstřelení gólu jste domácí fanoušky gestem vyprovokoval a pak jste do autobusu musel odcházet v doprovodu ochranky.

Nebylo to tehdy zbytečné?
V tom zápase byly velké emoce. Cítil jsem se ukřivděný. V dnešní době má každý právo volby a já jsem byl natlačen do pozice, ve které jsem nechtěl být. Určitě jsem nelitoval toho, že jsem to gesto udělal.

Zlobit jste se mohl na vedení klubu, ale vy jste provokoval fanoušky, kteří stáli většinou za vámi. Proč?

Plno fanoušků bylo proti mě. Hlavně po prohlášení ze strany vedení, že nechci jako jediný z mužstva jít dolů s platem. Všichni si tehdy mysleli, že nějak rozvracím kabinu. Chodily mi na e – mail vzkazy, ať už táhnu a podobně. Také proto jsem chtěl jít pryč. Odpočítával jsem dny, do kdy jsem ještě měl smlouvu, a uzavřel jsem se sám do sebe. Věděl jsem, že už do mužstva nepatřím. Byl jsem přítomen fyzicky, ale mentálně už jsem byl jinde.

Chystáte něco podobného i na nadcházející duel?
Už to vyhaslo. Jedu s týmem uspět. Chceme vyhrát a podat co nejlepší výkon. Lidi v Budějovicích jsou mi ukradení.

Mountfield vede extraligu a Sparta je předposlední. Karty jsou podle vás rozdány ve prospěch Jihočech
ů?
Nemyslím si. Naše šance jsou velké. Postavení v tabulce nic neznamená, protože je odehráno jen devět kol. Liga je vyrovnaná. Stačí dvakrát vyhrát a budeme třeba šestí. Budějovice určitě nejsou favoritem, i když se jim daří. Myslím si, že máme kvalitnější tým. Musíme se ale vzchopit a potvrdit to také na ledě.