Od osmnácti let působil v zámoří, takže tradiční anketa ho vždycky míjela. „Samozřejmě jsem o ní věděl. Když byla před pěti lety stávka v NHL, tak se stal Sportovcem roku Venca Prospal. Pamatuji si, že jsem tehdy četl jeho rozhovor v novinách,“ zapátrá v paměti. „Určitě je to dobrá tradice,“ přikývne.

Žádné ohlasy ze strany spoluhráčů před úterním vyhlášením prý nezaznamenal. „Mě překvapilo, že jsem byl vůbec do desítky nominován,“ připustí. „Že je v úterý vyhlášení, mi připomněla až manželka, takže v kabině se to nijak neřešilo,“ dodá.

Samotný ceremoniál ho zaujal. „Bylo to celé pěkně udělané,“ chválí organizátory. „Opravdu příjemný večer.“

Čtvrtého místa mezi všemi jihočeskými sportovci si hodně považuje. „bylo to super. Mám–li být upřímný, tak jsme čekal, že půjdu na pódium dříve,“ usměje. Jednotliví sportovci totiž byli dekorováni v obráceném pořadí, než bylo jejich umístění.

Rok 2009 hodnotí Josef Melichar pozitivně. „Každý rok může být vždycky lepší, ale myslím si, že špatný nebyl. Člověk to musí brát tak, jak to je,“ mávne rukou.

Momentálně mu ale dělají vrásky na čele výkony jeho týmu. Mountfieldu se nedaří, nevyhrál už sedm zápasů v řadě a v tabulce se zuby nehty drží na desáté příčce, která znamená poslední vstupenku alespoň do předkola play off. „Bodujeme, neprohráváme v základní hrací době, ale to je slabá náplast,“ je si vědom. „Spokojeni s tím v kabině rozhodně nejsme. V pátek se Spartou hrajeme hodně důležité utkání. Je to zápas vlastně o šest bodů. Pokud zvítězíme, tak se na Spartu dotáhneme. S tím do toho zápasu půjdeme. Opačnou variantu si ani nechci připustit,“ odmítne. „Nesmíme myslet na nějaké prokletí nájezdů nebo prodloužení, ale prostě vyhrát,“ burcuje.

Právě ve Spartě působil reprezentační bek v sezoně, kdy byla stávka v NHL. Moc toho ale neodehrál. „Odehrál jsem jenom asi čtyři zápasy na začátku sezony a pak jsem se zranil. Tři měsíce jsem byl doma a vrátil jsem se do hry až těsně před play off. Potřeboval jsem se dát dohromady, takže jsem toho ve Spartě moc nezažil. V každém případě je to hlavní město a na hráče je tam daleko větší tlak než jinde,“ připomíná své působení v dresu Sparty.

Právě Sparta je bez ohledu na umístění zřejmě nejatraktivnějším soupeřem z celé extraligy. „Je fakt, že na Spartu jsou všude největší návštěvy. Je to atraktivní soupeř s řadou výborných hráčů. Pro fanoušky to určitě bude hodně přitažlivý zápas,“ zve příznivce na páteční duel do Budvar Arény.

Mountfield nyní čeká série mimořádně důležitých zápasů. V pátek doma se Spartou a poté v Liberci a v Litvínově, což jsou všechno soupeři, se kterými Jihočeši bojují o postup do elitní desítky. „Teď se láme sezona a nehraje roli, jestli hrajeme se soupeři, který jsou v tabulce před námi nebo za námi. Ale samozřejmě je třeba porážet soupeře, kteří jsou v tabulce kolem nás,“ ujistí.

Do konce základní části extraligy zbývá už jenom patnáct kol a postup do vyřazovacích bojů je pro Mountfield jednoznačným cílem. A daleko není ani šestka, která má jistý postup do čtvrtfinále. Na šestý Liberec totiž Jihočeši ztrácejí pouhých šest bodů. „Je to na dosah. Právě v Liberci v neděli hrajeme a ve hře je pořád ještě velká spousta bodů. Musíme se dívat dopředu a začít co nejdříve zase vyhrávat. Nějaká šňůra vyhraných zápasů by nás rozhodně posunula v tabulce nahoru,“ přeje si.

Pátečníatraktivní duel se Spartou začíná v 17.30, v neděli hraje Mountfield v Liberci od 18.10 a zápas přímým přenosem vysílá ČT4 Sport. Tímto zápasem uzavřou Jihočeši třetí čtvrtinu soutěže.