Nedělní těsná porážka 2:3 na horkém plzeňském ledě českobudějovického centra hodně mrzela. „V Plzni se nám většinou moc nedaří, ale tentokrát bych řekl, že jsme hráli velmi dobře, ale gólově jsme zápas nezvládli a domácí měli i kus štěstí,“ míní.

V západočeské metropoli bývá tradičně velký tlak ze strany fanoušků, kterému často podléhají i rozhodčí. „Trošku tomu sudí podlehli,“ připustí hráč, jehož dva bratři jsou právě hokejovými rozhodčími. „Proto bych to snad ani neměl říkat,“ usměje se. „Trošku jsme křivdu cítili, ale na to se rozhodně nemůžeme vymlouvat. Měli jsme to na ledě zvládnout a je škoda, že jsme nějaký bod neodvezli, protože jsme hráli opravdu velice dobře.“

Plzeňská aréna bývá pro Jihočechy skutečně zakletá a body odtud vozí opravdu jen zřídkakdy. „O to víc nás to mrzí, protože tentokrát to skutečně bylo k tomu něco odvézt,“ lituje.

Sám Mertl se dostal v posledních zápasech do skutečně velké formy. „Cítím se dobře,“ skromně podotkne.

Výborně hraje nejen on, ale celá čtvrtá řada. Forčekink v jejím podání je pro soupeře skutečně hodně nepříjemný. „Především doma nám to hodně vychází, takže to zkoušíme i při zápasech venku. Tohle je přesně hra, kterou by náš útok měl předvádět. Snažíme se soupeřovy obránce dostat pod tlak, protože čekat na ně nemá cenu. Když na ně tlačíme, tak je mnohem větší šance, že udělají chybu,“ naznačuje, v čem je největší síla jeho útoku.
Na čtvrtou řadu Mountfieldu, ve které vedle Mertla nastupují ještě Roman Pšurný a David Kuchejda, jsou v poslední době slyšet jen slova chvály. Na druhou stranu se čtvrtý útok dostane na led nejméně ze všech. „To je pravda. Ale třeba v předcházejících letech jsme na ledě nedostávali tolik prostoru jako letos. Samozřejmě bychom se chtěli posunout výš. Kdo by nechtěl. Opravdu si ale zahrajeme dost, protože když není moc přesilovek, tak trenér střídá všechny útoky plynule,“ v žádném případě si nestěžuje na nedostatek času stráveného na ledě.

V úterýčeká Mountfield hodně důležitý zápas. Od 17.30 přivítá v Budvar Aréně Slavii Praha, která má na šestém místě tabulky před Jihočechy náskok jediného bodu. A právě šestá příčka znamená poslední přímou vstupenku do čtvrtfinále play off. „Důležitost tohoto zápasu si dobře uvědomujeme. Slavia je v tabulce vedle nás a určitě bychom chtěli vyhrát za tři body. Vzhledem k postavení v tabulce je to klasický zápas o šest bodů. Určitě jim nedáme nic zadarmo,“ vzkazuje do slávistické kabiny.