Středeční šlágr 51. kola první WSM ligy Motor České Budějovice – Rytíři Kladno bude začínat v 17.30.

Vraťme se ještě k vašemu sobotnímu duelu o první místo v tabulce, který jste v Karlových Varech prohráli 1:4. Co vám řekl směrem k blížícímu se play off?
Hlavně jsme rádi, že na konci základní části máme tyto těžké zápasy, které nás prověří. Myslím si, že jsme podali ve Varech dobrý výkon. Rozhodující byly dvě fáze utkání. Konec první třetiny, kdy jsme za stavu 1:0 pro nás měli převahu a duel se pro nás vyvíjel dobře. Ale soupeř nám dal dva rychlé góly během pouhých dvou minut. Tím se zápas otočil. Ne výkonem, ale výsledkem.

Kde jste viděl druhý klíčový moment zápasu?
Bylo to ve druhé třetině, kdy jsme měli dvě jasné šance, Byli jsme pokaždé sami před brankářem. Nedali jsme samostatný nájezd a následně jsme nastřelili tyčku. Rozhodčí nás nepustili do žádné přesilovky a zápas definitivně zlomil třetí gól Varů. V takovém utkání je těžké stav 1:3 otáčet. Mužstvo ale hrálo to, co jsme mu naordinovali. Přitvrdili jsme a chtěli bychom v tom také pokračovat.

Právě větší důraz byl z vaší strany očividný. Kladli jste především tuto věc hráčům hodně na srdce?
Po hráčích větší agresivitu jednoznačně chceme. Play off bude o soubojích a my nemůžeme chtít jenom hrát hokej.

Znovu se ale také potvrdilo, že hlavně v zápasech venku těžko střílíte góly.
Nechci říct, že se čeká na konec základní části. Kluci už ale v hlavách mají, že play off je za dveřmi. Chceme od hráčů větší přímočarost, která by vedla ke gólům. Těžko ale nějak naordinovat, že teď se nám bude dařit v koncovce. Pracujeme na tom v tréninku a máme hráče na to, aby se gólově prosazovali.

Přestože býváte v zápasech aktivnější, většinou hráváte větší počet oslabení než přesilovek. Čím to je?
Po hráčích vyžadujeme větší pohyb v soubojích, do kterých jdeme. Aby jim pořád šly nohy a také jsme si tak pro fauly trochu více chodili. Rozhodčí podobnou aktivitu v soubojích sledují a také ji posuzují. V dnešní době je hrozně tenká hrana mezi dovolenými a nedovolenými zákroky.

Další zápas odehrajete doma s Kladnem, za který po svém návratu ze zámoří nastupuje legendární Jaromír Jágr. Jste ze stejné generace. Zahráli jste si někdy spolu?
Hráli jsme spolu v reprezentační dvacítce. Jarda byl sice o dva roky mladší, ale už tam tehdy byli ještě s Bobby Holíkem a Robertem Reichlem. Strávili jsme spolu celou sezonu v národním týmu. V tu dobu jsme byli parťáci a přátelé. Potom se naše cesty rozdělily. Ve věku od šestnácti do dvaceti let jsme toho odehráli hodně proti sobě i spolu. Ale už je to opravdu dlouho. Osmadvacet let. Rád ho však uvidím a třeba se najde i chvilka na pár slov.

Jaromír Jágr utrpěl v posledním utkání s Havířovem zranění a nedohrál. Nad jeho startem se vznáší otazník. Myslíte, že přijede?
Myslím, že přijede. Samozřejmě se k nám doneslo, že teď netrénuje. Hráči jako on jsou ve věku, že si rozhodnou sami, jestli budou hrát. Když nebude mít otřes mozku, což asi nemá, tak minimálně na nějakou chvíli na ledě asi přijede, aby naplnil dostatečný počet zápasů pro případný start v baráži.

Co jste říkal zákroku havířovského Sikory na Jágra, který nakonec nebyl posouzen ani jako faul?
Nebylo to z mého pohledu nic brutálního, zákeřného nebo nečistého. Byl to střet, při kterém se Jarda blbě natočil, a hráč, který ho dojížděl, ho přilepil na mantinel. Nevýhoda naší soutěže je v tom, že plexiskla na stadionech nejsou pružná a vůbec se nehnou. Je to jako náraz do stěny. A když se tam dostane hlava, tak je to vždycky nepříjemné. A nemusí jít ani o nedovolený zákrok.

Není to teď celé v trochu nešťastné pozici, že každý zákrok na Jágra bude mimořádně sledovaný?
To stoprocentně. V každém zápase jsou desítky soubojů, ale sledovanost osoby Jardy Jágra je veliká. Zákroky na něj budou sledovány vždycky více než u ostatních. Tak to prostě je.

Kladno s Jágrem, nebo bez něj, to je velký rozdíl. Na kterou variantu se budete spíše připravovat?
Nic speciálního nechystáme. Kladno má svůj herní styl, do kterého Jarda přispěje svým individuálním výkonem. Systém hry celého týmu se ale měnit nebude. Nechci říct, že se připravujeme úplně stejně, přece jen je tam Jarda Jágr. Přípravu na utkání ale moc předělávat nebudeme. A vyprodáno bychom na Kladno měli, i kdyby Jarda nepřijel. Jeho osobností je to ale umocněné.

Budete se na něj na ledě zaměřovat o trochu více?
Pohotovost hráčů na ledě, když budou hrát proti Jágrovi, bude určitě větší. Ale nikdo ho speciálně hlídat nebude. Něco podobného vůbec nechystáme. Před lety to tak bylo. V době výluky v NHL, když Jarda hrál za Kladno. To ale rozhodně nepřipravujeme. Už jenom proto, že bychom jednoho našeho hráče úplně odstavili ze hry.

Nemá Kladno s Jágrem paradoxně horší výsledky, než když hrálo bez něj?
S návratem Jardy Jágra se veškerá pozornost strhla jenom na něj, což je pochopitelně zásah do mužstva. Pokaždé to nemusí být úplně pozitivní. Vždycky nějaký čas trvá, než se noví hráči zapracují do týmu. To jsme poznali i my. To si ale musí vyřešit na Kladně sami.

Kromě obránce Pavlina, jenž je na olympiádě, budete mít k dispozici všechny ostatní hráče?
Chybět budou ještě Pajič. Uvidíme, jak na tom budou Květoň a Nejezchleb.