Jste spokojeni s výchozí pozicí, kterou máte před závěrečnou fází základní části soutěže?
Jsme druzí v tabulce a toto postavení bereme. Podle našich očekávání a přání hrajeme o nejvyšší místa. Pokud bychom si připočítali šest bodů, o které jsme přišli po kontumacích kvůli neoprávněnému startu obránce Martina Semráda, tak bychom měli stejně jako první Kladno. S bodovým ziskem panuje spokojenost.

Je pro vás hodně důležitá pozice, ze které byste chtěli vstupovat do play off?
Jak ze sportovního, tak i z ekonomického hlediska je pro nás důležité, abychom skončili do druhého místa. V tom případě bychom obě případné série v play off začínali na domácím ledě. Znamenalo by to sportovní výhodu a také možný větší počet zápasů před vlastními diváky, což je výhodné z ekonomického hlediska a hlavně se případně vícekrát ukážeme našim skvělým fandům doma.

Považujete za velký rozdíl skončit po základní části na prvním nebo druhém místě?
Abych pravdu řekl, tak to velký význam nemá. Možná z psychologického hlediska, že bychom šli do play off sebevědomější jako vítěz soutěže. Je ale třeba podotknout, že v tuto chvíli nemáme ani zdaleka jisté ani druhé místo. Budeme se o něj muset ještě porvat. Jihlava posiluje a bude hodně nebezpečná. To samé Slavia.

Už pomalu vyhlížíte soupeře, který by se vám třeba líbil pro čtvrtfinále play off?
Nevím, jak moji ostatní kolegové. Já osobně z důvodů jakési pověrčivosti ne. Třeba bych řekl, že bychom chtěli tým x. Pak by to nevyšlo a měl bych černé svědomí, že jsem to zakřikl. Soupeře si nevybírám. Navíc si myslím, že týmy od pátého do osmého místa jsou hodně vyrovnané. Prostějov, Přerov, Havířov, Kadaň. To jsou celky, které mají podobnou výkonnost. O stupínek vyšší kvalitu pak mají celky, které jsou v první čtyřce. To znamená Kladno, Jihlava, Slavia a my.

Téměř dvakrát tolik bodů jste zatím uhráli doma než venku. Dělají rozdíl v zápasech doma a venku jen vaši skvělí diváci?
Můj názor je takový, že se tým nedokáže na venkovní zápasy dobře připravit. Příprava na domácí utkání je pro tým výrazně jednodušší. Hlavně proto, že do hlediště přijde šest tisíc diváků. Mužstvo hraje a bojuje už jenom proto, že tady ti diváci jsou. Venku je situace jiná. S nalezením motivace je to tedy možná pro hráče těžší. O to větším úkolem je pro trenéry, aby tým připravili. V tom bude zakopaný pes. Na venkovní utkání nejsme tak připraveni jako na ta domácí. Proto venku nevyhráváme tak často, jak bychom si představovali. Navíc venku často prohráváme se soupeři, kteří jsou aktuálně v tabulce mezi dvanáctým a čtrnáctým místem.

Co s tím?
To je otázka pro trenéry.

Blíží se play off a případná baráž. Počítáte ještě s posílením kádru pro vrchol sezony? Často se hovoří především o příchodu kvalitního obránce.
Také často slýchám, ať přivedeme nějakého obránce. Budu se opakovat, ale myslím si, že máme od prvního kola velmi dobře poskládaný kádr. Jednoznačně patří k nejsilnějším v soutěži. Jestli není vůbec nejsilnější. Bylo naším přáním, abychom měli tým pohromadě už od loňského května. To se nám celkem podařilo s tím, že jsme mužstvo v průběhu sezony doplnili o některé hráče tak, jak se objevila aktuální nabídka na hráčském trhu. Když se nějaký hráč objevil a byly pro nás přijatelné podmínky, tak ho tady máme.

Ale kvalitní obránce by se vám nehodil?
Jasně, hodil. Máme ale k dispozici deset obránců. Devět pod smlouvou a desátého juniora Klineckého, který je také schopen nastoupit. Momentálně jsou tři zranění. Ale věřím, že Žovinec se vrátí do hry poměrně rychle. Mucha naskočí tak do tří týdnů. U mladého Pýchy je těžké odhadnout, jestli se mu podaří stihnout alespoň konec sezony. Pokud by se na trhu objevil obránce, který by se nám jevil vhodný nejen k tomu, abychom doplnili kádr, ale posílili ho, tak ho rádi uvítáme. Pokud bychom na něj samozřejmě našli finance. Není to však pro nás priorita, že bychom zoufale sháněli dalšího beka. Myslím si, že obranu máme poskládanou dobře. Spíše bych řekl, že hráči teď potřebují do konce sezony klid, aby věděli, že jsou to oni, na kterých to stojí.

Hodně se mluvilo o slovenském obránci Peteru Mikušovi. Měli jste o něj zájem, ale on nakonec z Trenčína přestoupil do Košic.
Ano, ale ne proto, že by dal Košicím přednost před námi. Měl podmíněný disciplinární trest a v jeho rámci nesměl přestoupit mimo Slovensko. Mohl přestupovat pouze v rámci své země. Tím to pro nás bylo bohužel vyřešené, protože trest trval tři měsíce.

Blíží se uzávěrka přestupů. Skutečně nesháníte nějakou výraznější posilu?
Sháníme… Ale musím znovu zdůraznit, že nijak intenzivně. Máme kádr, který je podle mého názoru poskládaný velmi solidně. V průběhu sezony jsme ho podle situace na hráčském trhu doplnili. Konkrétně ale třeba v minulém týdnu jsme vedli jednání o jednom vysokém a silném obránci, který hraje WSM ligu. Jeho oddíl nám ho ale prostě neuvolnil. Byl to bek, který by sice nejspíš nepatřil mezi rozdílové hráče, ale byly by to centimetry a kila do obrany. Navíc je Jihočech. Nedopadlo to, ale nevylučuji, že se ještě něco podaří nebo objeví a dotáhne do konce. Nějaká jednání probíhají prakticky neustále.

Hovořil jste o doplnění v průběhu sezony. Přišli zkušení útočníci Chovan a Květoň. S jejich výkony jste spokojeni?
Jsme s nimi spokojeni. Podařilo se nám to, co jsme chtěli už před sezonou. Najít křídla k Pajičovi. V něm jsme viděli potenciál, že by mohl se svými křídly vytvořit stejně údernou lajnu, jako byla v loňské sezoně ta Strakova. Řekl bych, že se to nakonec podařilo. Tato řada sice nedává nějaké obrovské množství gólů, nicméně svá miniutkání většinou vyhrává a dostává minimum branek. Přitom většinou nastupuje proti elitní formaci soupeře.

Momentálně je zraněný brankář Gába, takže jasnou jedničkou je Bláha. Za celou sezonu se ale ani jeden z nich neprosadil do role gólmana číslo jedna. Je podle vás jejich vyrovnanost výhodou pro klíčový závěr sezony?
Oba dva chytají výborně, takže je to určitě dobře. Musím říct, že s gólmany nemáme žádný problém. A když se daří oběma, tak tím lépe pro nás.

Jako brankářská trojka a teď při zranění Gáby jako dvojka působí v týmu Hynek Kůdela. Počítáte s tím, že dostane ještě v závěru základní části šanci, aby byl také on připraven na play off?
Nasazení hráčů do utkání je věcí trenérů. K dispozici mají tři gólmany plus juniora Kváču. Jakým způsobem je nasazují do zápasů, to je plně v jejich kompetenci.

Na přelomu roku jste třikrát po sobě měli vyprodáno. Návštěvnost trhá rekordy. S diváckou přízní jste spokojeni?
Návštěvnost je fantastická. Kamkoliv se po republice vydám a mluvím s činovníky od hokeje, tak nám to všude závidí. Je parádní, co se tady děje. Pro nás je pochopitelně velký závazek, aby divák chodil ze zápasů spokojený a příště přišel zase. Nádhera.

Chystáte pro fanoušky něco speciálního na play off?
V play off už bude na prvním místě sport. Nejsem si vědom, že bychom něco speciálního na play off chystali. Play off pro nás ještě není vrchol sezony. Pro nás je vrcholem sezony až případná baráž.

Budete na play off zvedat vstupné?
Ceny vstupenek i na baráž jsme stanovili už před sezonou. Informace jsou na našich webových stránkách.

V Brně se v minulém týdnu uskutečnila vydařená série open air zápasů s diváckým rekordem. Nelákalo by vás uspořádat v budoucnu podobnou akci také v Českých Budějovicích?
Byla to krásná akce. Jihočeský hokejový fanoušek by si takovýhle svátek určitě také zasloužil. Ale podle mých informací to bylo hodně ekonomicky náročné. My se potýkáme s jinými problémy. Pořád nám chybí třicet až padesát procent rozpočtu tak, aby měl extraligové parametry. Prvotní je pro nás umět naplnit extraligový rozpočet tak, abychom mohli nejvyšší soutěž hrát. Pak se případně můžeme začít bavit o podobných nadstavbových záležitostech. V Brně to bylo parádní, přál bych si, aby to jednou bylo také u nás, ale mé reálné úvahy tímto směrem momentálně nejdou.

Po novém roce se vždy začínají formovat kádry pro další sezonu. Vy se chystáte budovat tým pro extraligu nebo první ligu?
To je strašně těžká otázka. Připravujeme něco směrem k extralize a něco směrem k první lize. Už loni jsme se snažili chystat mužstvo v podstatě extraligové. Samozřejmě za finančních podmínek, které máme. Náš tým byl už na konci loňské sezony připraven tak, aby byl schopen konkurovat extraligovým týmům. Pokud se dostaneme do baráže a chceme-li postoupit, tak musíme přeskočit přes extraligové týmy. Kádr tak, jak je postaven z loňského roku, by měl mít „extraligové" parametry.

Jednání se současnými hráči o případném prodlužování smluv probíhají?
Na týmu pro příští sezonu samozřejmě pracujeme. Skoro devadesáti procentům našich hráčů buď končí smlouvy, nebo jsme před rozhodnutím, jestli využijeme opce, které mají. Rozjíždíme také jednání s našimi hlavními partnery, abychom věděli, co si budeme moci finančně dovolit. Rozhodli jsme se, že všechna jednání o případném prodloužení opcí odložíme až na konec března. To už bude po play off a budeme vědět, jestli budeme hrát baráž. Co se týká smluv, tak máme prostor na jednání až po baráži, hráči mají platné kontrakty do konce dubna. Jednání s hráči budou posunuta o nějaký čas dál ke konci sezony. Výjimkou jsou pouze gólmani Bláha a Gába, u nich jsme již opce k prodloužení smlouvy využili.