Mounfield tak přerušili sérii pěti zápasů bez tříbodového zisku a vrátili se do čela tabulky. Aplaudovala jim letos poprvé vyprodaná Budvar Aréna. V neděli hraje tým Františka Výborného v Mladé Boleslavi (17.30).

Jihočeši nastoupili po dlouhé době v téměř kompletním složení. Do sestavy se vrátili kapitán Ptáček, Květoň, Langhammer i Podlešák, mimo hru tak zůstává už pouze obránce Kotaška.

Úvod zápasu se odehrál zcela podle sešívaných not. První dvě minuty strávili hosté v obranném pásmu Mountfieldu a tlak Slavie vyústil ve vedoucí gól. Mladíček Jaškin našel zpoza branky Růžičku a trenérův syn střelou z první vymetl horní růžek Kovářovy klece.

Domácím chvíli trvalo, než se z úvodního šoku vzpamatovali. Poprvé zahrozil až v 9. min. v přesilovce Vydareným a ještě v téže početní výhodě vyrovnal po Šulcově bombě od modré Langhammer. Sice bruslí, ale videorozhodčí potvrdil, že se nejednalo o úmyslné kopnutí. V první třetině se ještě blýskl domácí gólman famózním zákrokem při velké šanci Sklenáře.

Druhé dějství začalo laxní rozehrávkou domácího Tůmy, následným faulem na Holce a čtyřminutovým trestem. Jeho spoluhráči však bránili precizně a soupeře nepustili do jediné vážnější šance. Jinak se ale šance na obou stranách rodily jen velice těžko. Především přesilovky hráli oba soupeři hodně špatně.

Až v závěru druhého dějství zaplněná hala opět bouřila. V dobré možnosti nejdříve ještě neuspěl Martynek, ale v posledních zápasech v dobré pohodě hrající Červený pohotově prostřelil Kopřivu.

Ve 38. min. pak přidal další gól bruslí Šimánek. Tentokrát tam byl pohyb nohou trošku aktivnější než v případě Langhammera, ale sudí u videa gól opět posvětil.

A byl to znovu vyhlášený technik Šimánek, jenž už po pětadvaceti vteřinách závěrečného dějství přetavil Mikeskovu přesnou přihrávku ve čtvrtý gól a bylo prakticky rozhodnuto.

Krásným pátým gólem ještě vyšpěrkoval výsledek Martynek a vyhnal Kopřivu na střídačku. Závěr zápasu už se nesl v duchu oslav a mohutné mexické vlny.

HC Mountfield České Budějovice – HC Slavia Praha 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Langhammer (Tůma, Gulaš), 36. Červený (Mertl, Podlešák), 38. Šimánek (Pletka, Mikeska), 41. Šimánek (Mikeska, Pletka), 46. Martynek (Kašpařík, R. Pšurný) – 2. Vl. Růžička ml. (Jaškin). Vyl. 8:6 (navíc host. Kopřiva 10 min.), využ. 1:0. Rozhodčí: Hribik, Lacina – Kajínek, Podrazil. 6421 diváků (vyprodáno).

Mountfield: Jakub Kovář – Snopek, Vydarený, Ptáček, Tůma, Novák, Šulc – Šimánek, Mikeska, Pletka – Gulaš, Langhammer, L. Květoň – Martynek, Kašpařík, R. Pšurný – Mertl, Červený, Podlešák. Trenéři Fr. Výborný a Kupka.
Slavia: Kopřiva (46. Furch) – Kadlec, Špelda, Kuboš, Žižka, Kolařík, Vašíček – Krenželok, Štefanka, Vondrka – T. Svoboda, Holec, Sklenář – Jaškin, Vl. Růžička ml., Tomica – Micka, Branda, Doležal, od 41. navíc Endál. Trenéři Vl. Růžička st. a Čelanský.

Hlasy trenérů – František Výborný (HC Mountfield): „Věděli jsme, že Slavia bude hrát aktivně. Přesto jsme si v úvodu zápasu koledovali. Vyústilo to v chybu Romana Pšurného a vedoucí gól soupeře. V úvodu byla Slavia lepší. Od druhé třetiny jsme se ale zvedli a důležitým momentem bylo, že jsme přestáli čtyřminutovou přesilovku hostí. Po dvou třetinách jsme vedli 3:1 a hned v úvodu třetí přidal Jirka Šimánek důležitou pojišťovací branku.“

Jiří Čelanský (Slavia): „Do zápasu jsme vstoupili slušně, aktivně a také jsme šli do vedení. Pak jsme ale dostali tři góly, které dostávají týmy, kterým se nedaří. Po čtvrté inkasované brance už byli na ledě jen domácí. My jsme neměli síly klást odpor.“