To čekal asi jen málokdo. Hokejisté HC Mountfield před sezonou vyměnili polovinu kádru a do extraligy rozhodně nevstupovali jako jeden z favoritů. V prvním kole sice prohráli ve Vítkovicích, ale potom dokázali sedmkrát v řadě bodovat a po středeční výhře 3:2 nad Kometou Brno se vyšvihli do čela extraligového pelotonu.

Vítězství nad ambiciózním soupeřem tentokrát Jihočeši doslova vydřeli. Prohrávali 1:2, přesto se nakonec radovali z tříbodového zisku. „Měli jsme výborný úvod zápasu a mohli jsme přidat i gól na 2:0. To by ale stejně tolik neznamenalo, protože zápas byl otevřený po celé tři třetiny,“ vrací se k průběhu utkání trenér vítězů František Výborný. „Chtěli jsme být aktivní, ale síla Brna je velká a to se potvrzovalo i na ledě.“

Za hlavní hrdiny zápasu označil zkušený kouč oba gólmany: domácího Kováře i brněnského Hoviho. „Oba byli vynikající. Smekám ale před všemi našimi hráči, protože do zápasu dali srdce. Ve druhé třetině nás soupeř dostal pod tlak, takže jsme pro třetinu třetí trochu změnili herní styl. Zredukovali jsme sestavu, protože někteří hráči nebyli zdravotně v pořádku. Za vítězství jsme rádi. Jsou to strašně cenné body,“ chválí si Výborný.

Brněnský kouč Vladimír Jeřábek byl značně rozmrzelý. „Dlouho jsme sahali na nějaký bod,“ posteskl si. „Nechytili jsme začátek zápasu. Byli jsme špatní a dostali jsme gól, který padal na vrub našeho nedostatečného pohybu. Pak jsme se začali prosazovat a otočili jsme průběh zápasu.“

Podle Jeřábka byla klíčovým momentem zápasu druhá třetina. „V ní jsme dokázali dostat Budějovice pod tlak. Měli jsme i šance, ale ty jsme bohužel nedokázali proměnit. Pak jsme udělali chybu a ve třetí třetině se to otočilo proti nám. Takový už bývá hokej,“ jenom Jeřábek bezmocně rozhodí rukama.
Podobných zápasů už prý jeho svěřenci na ledě soupeřů odehráli více. „Za vyrovnaného stavu nedokážeme gólovky proměnit. Je sice hezké, že si je dokážeme vytvořit. Pokud z nich ale nedáváme góly, tak je to špatné. Kovář nás ve druhé třetině vychytal a Budějovice už si závěr pohlídaly, i když jsme při té tyčce měli i smůlu,“ lituje. „Ještě smolnější zápas jsme hráli na Spartě, kde jsme vedli už 3:1 a měli jsme tři tutovky.“

S Kometou jezdí na každý zápas početná skupina fanoušků. Tentokrát jich bylo jen velice málo. „To se stalo poprvé. Nevím, kde byla příčina. Možná jim nesedl středeční termín. Jezdívá jich ale podstatně víc,“ připustil i sám Jeřábek.

Před pátečním zápasem ve Zlíně mají trenéři Mountfieldu problémy se sestavou. Mimo hru jsou marodi Kotaška, Květoň a Langhammer, otazník visí také nad Kašpaříkem a Podlešákem. „Zůstává tady Michal Pšurný a z Třebíče stahujeme Buriana. V případě nouze sáhneme do naší juniorky. Té se ale výsledkově moc nedaří, takže tomuto kroku bychom se raději vyhnuli,“ přiznává Výborný.