„Nechceme, aby naši mladí hráči odcházeli zbytečně jinam,“ rezolutně prohlašuje.


Minulou nepovedenou sezonu jste si určitě zanalyzovali. K čemu jste dospěli?
Analýzu jsme si samozřejmě udělali. Minulá sezona byla tak trochu i důsledkem těch předcházejících povedených. Špatně jsme ji rozehráli. Trošku se to podcenilo a asi se v létě i méně trénovalo, jak zněly hlasy ze strany hráčů. Řadu důležitých utkání jsme prohráli o pouhý gól, což nás psychicky hrozně sráželo. Zatoulal se nám tam alibismus a pokrytectví. Hledali se viníci a jeden svaloval vinu na druhého.


Na začátku ledna nahradil trenéra Bokroše jeho asistent Tlačil. Oživení to určitě přineslo. Souhlasíte?
Oživení to rozhodně přineslo. Mužstvo začalo zase bojovat, nicméně play off nám uteklo o jediný gól ve vzájemných zápasech s Třincem. To tým hodně srazilo. V play out jsme měli náskok třinácti bodů a každý si myslel, že už se nemůže nic stát. V celých Budějovicích zavládla atmosféra, že nemůžeme sestoupit a o nic nejde. Svůj podíl na tom měli i novináři. V tříbodovém systému mezi čtyřmi soupeři se ale prakticky pořád hraje o šest bodů. Hokej se navíc hraje pro diváky a ze strany mužstva se sezona dohrávala z pocitu povinnosti. Chyběla nám bojovnost, kterou by diváci rozhodně ocenili.


Udělali jste za nevydařenou sezonou tlustou čáru?
Já osobně ano. Z každé špatné sezony by se ale člověk měl poučit.


Hovořil jste o nedůsledné letní přípravě. Trenér Tlačil je pro vás zárukou, že se něco podobného nebude opakovat?
To stoprocentně.


Byl to také jeden z důvodů, proč padla volba právě na něj?
Když došlo v průběhu minulé sezony k výměně trenérů, tak jeden z motivačních prvků pro Honzu Tlačila byl, že bude pokračovat i v příští sezoně.


V hráčském kádru nedochází k žádným překotným změnám. Bylo pro vás hodně důležité, že jste se domluvili na prodloužení smlouvy s velezkušeným brankářem Turkem?
Jsme rádi, že jsme se domluvili. Roman Turek je pro nás zárukou určité výkonnosti. Navíc má velmi dobrý vztah s naším druhým gólmanem, kterým je talentovaný Jakub Kovář. Umí mu poradit a máme jistotu, že mezi nimi nebude panovat zbytečná rivalita.


Mladík Kovář byl na operačním zákroku. Kdy bude fit?
Nevím přesně, ale nemělo by to být nic vážného a na sezonu bude připraven.


Obranné řady opustila zkušená trojice Sičák, Toman a Mucha, kterým končila smlouva. Stáli jste i nadále o jejich služby?
Sičákovi jsem řekli, že bychom byli rádi, kdyby tady zůstal. On ale preferuje zahraniční angažmá. Toman od nás dostal nabídku pokračovat za stejných podmínek, jaké měl dosud. S Muchou jsme také chtěli jednat, ale je tady už sedm let a říkal, že potřebuje změnu. To jsme akceptovali, ale stáli jsme o něj.


V útoku zůstává mužstvo prakticky ve stejném složení?
Všichni naši útočníci mají uzavřené smlouvy. K nim jsme přiřadili některé nejlepší juniory. V každém případě se ale musí výkony hráčů zlepšit.


Jak to vypadá s kontroverzním útočníkem Dudou?
Radek Duda mnohokrát porušil svou smlouvu. Nepočítáme s ním a také on vyjádřil v médiích svou nespokojenost. Řadu věcí neakceptoval. Autoritu ani spoluhráče. Nebylo jiné cesty. Do konce měsíce jsme mu dali možnost připravovat se individuálně a jinak si hledá angažmá.


Ze zámoří se vrátil útočník Červený. Přijdou ještě nějací noví hráči?
Do obrany se vrací z hostování v Ústí Macháček. Bohužel nepřijde mladík Parýzek, jenž ze zámoří zamířil do Karlových Varů. Mrzí mne to, protože jsme o něj usilovali od ledna. Ale je to jeho rozhodnutí. Pošilháváme po nějakých posilách. Pokud to představenstvo klubu schválí, tak bychom chtěli přivést ještě dva kvalitní hráče. Je to ale otázka financí a hráčského trhu. Ale chtěli bychom, aby to byli opravdu velice kvalitní hráči.


Po návratu z hostování v Karlových Varech se stává znovu vaším hráčem Petr Sailer?
Ano. Má v našem klubu ještě roční smlouvu. Je rád, že je doma.


Mnohem více než v minulosti by ale měli dostávat příležitost vlastní odchovanci?
Ano. Chceme dávat co nejvíce šanci našim mladým hráčům. Těší nás, že Tábor postoupil do první ligy a rádi bychom s ním nastavili nějakou spolupráci. Přechod z juniorského hokeje mezi muže je složitý a prvoligový tým by ho mohl usnadnit. Záležet bude na tom, jakou spolupráci s Táborem zvolíme. Já osobně bych chtěl spolupracovat i s druhou ligou. Byl bych rád, kdyby spolupráce fungovala a hokej šel v regionu nahoru. Pro mladé kluky je to šance uplatnit se, aby se netoulali po ulicích a realizovali se ve sportu. Určitě se to vyplatí víc, než potom léčit drogově závislou mládež. Podpora mládeže ze strany státu je nesmírně důležitá.


Chtěli byste, aby se Tábor stal vaší farmou?
Budeme o tom jednat. Tábor bude mít teď hodně práce, aby z první ligy hned po první sezoně nespadl, jako se to stalo před lety Jindřichovu Hradci. První rok je nejdůležitější. Je třeba kádr přebudovat a stabilizovat tak, aby první ligu uhájil. Nějaké větší ambice tam asi nebudou. První rok ve vyšší soutěži bývá vždycky složitý.


Po delší době se do klubu vracejí ortodoxní Jihočeši: Jaroslav Jágr jako sportovní manažer a Ladislav Kolda bude pracovat v obchodním oddělení. Co bude jejich náplní práce?
V případě postu sportovního manažera jsme uvažovali o řadě variant. Hodně práce nás čeká právě v případě koordinace spolupráce právě s Táborem. Na tom se sportovní manažer také bude podílet. Možná se čekalo nějaké jiné jméno, ale velkou roli samozřejmě hrála i jihočeská příslušnost. Jestli se jednalo o správnou volbu, to ukáže pochopitelně až čas. Láďa Kolda se bude podílet na obchodní činnosti klubu. Ta převládá do konce října. Potom se bude věnovat skautingu a bude se spolupodílet na sportovní stránce. Zná velice dobře hráče z první a druhé ligy, kde dlouho působil. V těchto soutěžích se chceme dobře orientovat. Hlavně se ale chceme zaměřit na odchovance našich mládežnických mužstev. Rádi bychom se o ně postarali lépe, než tomu bylo v minulosti. Nemělo by se stávat, aby náš mladý kluk odešel někam do první ligy a za celý rok se na něj nebyl nikdo podívat. Snad to budeme umět realizovat. Naším cílem je odstranění řevnivosti mezi jihočeskými kluby. Rádi bychom navodili všeobecně spíše atmosféru spolupráce.


Loni touhle dobou vyhlásilo vedení klubu jako cíl postup do extraligového finále. Letos to bude s cíli asi opatrnější?
Po třech sezonách předtím, kdy jsme byli v semifinále, by byl jiný cíl alibismem. Měli jsme ambice obstát co nejlépe. Podobný cíl ale přivodil na mužstvo větší tlak v době, kdy se nedařilo. To je fakt.


Neodrazí se nepovedená sezona spolu s aktuální ekonomickou krizí také do finanční situace klubu pro sezonu příští?
Malinko horší to asi bude. Máme většinu partnerů, se kterými podepisujeme smlouvy v průběhu jara, takže uvidíme. Budeme se snažit, aby se tady hrál hokej na co nejlepší úrovni.


Firma Mountfield zůstává v čele klubu?
Je to majitel klubu a chce, aby hokej v Budějovicích zůstal a dařilo se mu co nejlépe.