Výběr pro Zimní světovou univerziádu 2017 tvoří realizační tým kolem trenéra a manažera českobudějovické mládeže Jaroslava Lišky. Tým pro univerziádu absolvuje soustředění a také poslední přípravný duel v Chomutově. Trenér je připraven i na to, že na poslední chvíli bude muset sáhnout po náhradnících. „Zkušenost je taková, že se může stát cokoli, přijde zranění, anebo klub hráče neuvolní. Někdy je to složité, dát tým dohromady," připouští Jaroslav Liška.

Trenér zaostřil zejména na extraligové juniory a studenty působící v druholigových klubech. „Bonus je, kdyby nám pomohl někdo z první ligy anebo ze zahraničí," podotýká Jaroslav Liška. Ten sáhl i po hokejistech, které má na očích v Českých Budějovicích. Testoval útočníka Jana Bártu, obránce Michala Michala a gólmana Petra Spáčila.

Kouč je v úplně jiné roli než stavitelé reprezentačních týmů, kteří mají volné ruce. Jednak vybírá z vysokoškoláků, jednak je závislý na ochotě klubů uvolňovat hráče na akce pod hlavičkou ČAUS. „Univerziáda zasahuje do termínu, kdy se hraje juniorské play off, takže je možné, že tito mladíci s námi neodjedou."

Vstřícný postoj zaujala Poruba a její hráče měl kouč k dispozici už v Budvar aréně v přátelském utkání proti David servisu. „U všech hráčů napříč republikou mají přednost klubové zájmy, až pak tohle. I když je to velká světová akce a pro sportovce ohromná zkušenost a zážitek, turnaj není v programu IIHF, ale patří pod vysokoškolský sport, tudíž se termínově kryje se soutěžemi a zůstává poněkud stranou," konstatuje Jaroslav Liška. „Záleží na jednání s kluby, s manažery."

Bývalý extraligový trenér, jenž před návratem na jih působil několik let na manažerské pozici v Chomutově, má s univerziádou bohaté zkušenosti. „Čína, dvakrát Itálie a naposledy Španělsko," jmenuje dějiště, která poznal osobně. „Ve Španělsku jsme uhráli nejlepší výsledek, když nám utekl bronz a skončili čtvrtí," dodnes mrzí Jaroslava Lišku, že Češi odjeli bez medaile.

„Šance na úspěch jsou vždy ovlivněny nominací, tím, jestli se sejde dobrá parta, jako byla ve Španělsku. Tentokrát máme v základní skupině Švédy, Kazachy a Čínu," tuší trenér, že výběr čeká trnitá, nikoli ale beznadějná cesta do vyřazovací části. „Necháme se překvapit, s kým vyrukuje Kazachstán, ale podle mne doma neponechá nic náhodě," uvažuje.

Působení u akademického výběru je pro Jaroslava Liškou příležitostí zůstat u koučování, být součástí týmu. „Jednou za dva roky je to pro mne velké zpestření," pochvaluje si. „Hodně se na to těším! Máme dobrý realizační tým, lidi, s nimiž léta spolupracuji," usmívá se.

28. Zimní světová univerziáda v Almaty začne 29. ledna, skončí 8. února.