Podle očekávání si ve skupině Střed z jihočeských zástupců nejlépe stojí hokejisté Tábora, kteří jsou po polovině soutěže na druhém místě.
Ostatní kluby z jihu Čech zůstávají poněkud za očekáváním. Platí to zejména o Písku, který je až osmý. Předposlední je nováček David servis České Budějovice a tabulku uzavírá poslední Vajgar Jindřichův Hradec.
Ve skupině Západ si zatím nejlépe vedou hokejisté Kobry Praha, na Moravě je suverénně nejlepší Vsetín.
V desetičlenných skupinách postupuje do play-off osm mužstev a je tedy jisté, že minimálně dva jihočeské kluby si vyzařovací část zahrají. Které to budou?
HC TÁBOR
Středeční výhra nad Pelhřimovem vymrštila Kohouty na druhé místo, jejich cesta na špici tabulky však byla trnitá. Forma Táboru v úvodních zápasech scházela. „Rozjezd sezony byl takový vláčný, protože jsme hráli a nehráli, a tím pádem jsme se nemohli dostat do tempa," poukazuje trenér Tomáš Matušík na odložené nebo zkontumované duely v úvodu sezony. „Tři týdny jsme byli bez odehraného utkání. Také nám odešlo několik důležitých hráčů a nějakou dobu trvalo, než se zapracovali noví," vyjmenovává příčiny neslaného nemastného startu kouč.
Tábor v této sezoně již nemůže počítat se Semrádem, Boháčem, Polodnou nebo Klímou. Roli hrála i zranění. „Marodka se ale začíná vyprazdňovat a schází už jen Vaniš, který však již začal s tréninkem," ulevilo se Matušíkovi. Právě vyprázdněná marodka, poctivý trénink a trpělivost, to jsou faktory, které pomohly Táboru nastartovat vítěznou šňůru, díky které se dostal až na druhé místo.
O současném modelu soutěže Tomáš Matušík říká: „Nám vyhovuje, protože odehrajeme víc zápasů a nestrávíme tolik času na cestách. Jednoznačně nám však chybí zápasy s Vrchlabím nebo Kobrou Praha. Naopak nám nechybí duely s Bílinou, Kláštercem nebo Sokolovem. To fakt ne."
IHC PÍSEK
Zatímco Tábor si účast v play off zřejmě jen tak vzít nenechá, hokejisté Písku o ni budou muset ještě tvrdě bojovat. „Play off bychom si rádi zahráli, jenže vše závisí na zdraví hráčů a možnostech klubu," říká trenér Písku Karel Slabý.
Právě zranění, nemoci a pracovní povinnosti jsou hlavní příčinou poklesu formy v posledních týdnech, kdy Písek kráčí od porážky k porážce. „Pracujeme s úzkým kádrem. „Junioři zatím nemají takovou výkonnost, aby dokázali chybějící hráče nahradit. Nejde to však ani těm zkušenějším. I oni přestali dávat góly, a to nás sráží dolů," líčí situaci Slabý.
Písečtí jinak začali na rozdíl od Tábora velice nadějně, dávali hodně gólů a drželi se nahoře. „Zvrtlo se to v Táboře, kde se nám zranila brankářská jednička Václav Pipek. Chytá nám teď juniorský gólman, ale všechno svádět na něho nelze. Učí se a je to pro něj velká škola. Do toho přišla ta zranění," popisuje zlomové okamžiky Slabý. Zranění a nemocní hokejisté se však pomalu doléčují a kouč hledí do budoucna s mírným optimismem.
K úrovni soupeřů Karel Slabý říká: „Problémy řeší v Jindřichově Hradci, který zaostává, ostatní mančafty ale mají kvalitní hokejisty. Třeba v Havlíčkově Brodě mají zřejmě dobré podmínky a šlape jim to. Podobně se dá hovořit o Táboru, Moravských Budějovicích či Nymburku. Tyto týmy produkují dobrý hokej a ne náhodou jsou nahoře."
DAVID SERVIS ČESKÉ BUDĚJOVICE
Druholigový nováček překvapil hned při svém premiérovém vystoupení na ledě Kolína, pak už se ale ukázalo, že po odchodu zkušených hráčů, kteří druhou ligu vybojovali, to nebude mít nováček ve vyšší soutěži jednoduché.
Minulou sobotu však David servis vyhrál důležitý zápas v Jindřichově Hradci, navýšil svůj náskok na poslední Vajgar na čtrnáct bodů, a zdá se, že sezonu bude moci dohrát bez starostí o udržení ligy. „Je to tak. Může se sice stát cokoliv, ale troufám si říct, že náskok na Vajgar už máme tak velký, že není v jeho silách nás dohnat," oddechl si po derby u Vajgaru útočník Českých Budějovic Jiří Hanzal.
Sám však viděl, že hra jeho týmu ideální není. „Problémy nám dělá všechno, od brankáře po posledního hráče v poli. Možná jsme se až příliš přizpůsobili soupeři, protože předchozí zápas byl úplně o něčem jiném. Tři body jsou dobré, ale hra byla špatná," říkal po utkání v Jindřichově Hradci Hanzal.
David servis měl být silný především doma. Ve své hale však vyhrál jen tři zápasy a šest jich prohrál.
O play off se David servis pokusí. „Proč ne. Písek je v krizi a ztrácíme jen tři body. Musíme však koukat hlavně na sebe. Potřebujeme hrát tak, jako například doma s Nymburkem, na Jindřichův Hradec musíme zapomenout," ví Hanzal.
VAJGAR JINDŘICHŮV HRADEC
Nejhorší týmy z každé skupiny se mezi sebou utkají o záchranu. Zdá se, že ze skupiny Střed to bude právě jindřichohradecký Vajgar. Pro obránce Tomáše Tržila to ale definitivní není. „Sezona je ještě dlouhá a v určitých fázích zápasů nehrajeme špatně. Pokud budeme dál na sobě pracovat, můžeme se klidně ještě s předstihem zachránit."
Porážky hráče Vajgaru nedeprimují. „Nesmí. Musíme věřit ve vlastní schopnosti a dělat pro záchranu maximum. Nesmíme mít hlavy dole," nehází flintu do žita Tržil.