Když mladší dorostenci Motoru porazili doma Spartu 5:1 a srovnali stav série, čekalo se, jak dopadne rozhodující duel v Praze. Po vyřazení Plzně českobudějovičtí mladíci chtěli zařídit další překvapení na úkor favorita.

Tentokrát ale obrat nedokonali: Podlehli 2:7 a sen o účasti na finálovém turnaji se rozplynul.

Po první třetině Jihočeši drželi nerozhodný výsledek 2:2. "O celém utkání rozhodla druhá třetina, kdy jsme udělali fauly, soupeř jel trestné střílení a proměnil. Bylo to 3:2, udělali jsme další fauly a Sparta přesilovky využila. Odskočila na 2:5 a my už neměli psychické síly utkání zvrátit. Když domácí dali gól na 2:6, bylo rozhodnuto," líčí českobudějovický kouč Ladislav Kolda.

Situace se proti utkání na jihu Čech obrátila. Zatímco doma Motor vstřelil čtyři z pěti gólů v početní výhodě, tentokrát inkasoval v oslabení. „Tam jsme to nezvládli, nechali se vylučovat a Sparta toho dokázala využít. Neřekl bych, že to byl vypjatý boj, spíše naše chyba, že jsme se nechali unést a faulovali," přemítá Kolda.

Gólman Daniel Svoboda, který měl v play off skvělou formu, vydržel v brance až do konce. „Ve třetí třetině jsme se pokoušeli ještě něco se zápasem udělat, ale už jsme neměli takovou sílu, a ani přesilovky nám nevycházely. Střely na branku byly vcelku vyrovnané, takže jednoznačně rozhodla druhá třetina," hodnotí Ladislav Kolda.

Jihočechy mrzí vstup do série, kdy na Spartě padli 1:2 až po samostatných nájezdech. „Uhrát utkání na penalty, měli bychom šanci doma rozhodnout," uvažuje trenér Motoru. Jenže v nájezdech se jako jediný trefil sparťan Čížek… „Náš brankář chytal výborně, ale totéž platilo i na druhé straně. Dvakrát jsme nastřelili při penaltách tyčku, šest nájezdů za sebou neproměnili," vrací se Kolda ke klíčovému momentu nejen prvního utkání, ale možná celé série.

Sparta po porážce na jihu neznejistěla a doma dala rychlý vedoucí gól. „Vyrovnali jsme a malinko získávali převahu, ale v tom přišlo trestné střílení a úplně se to otočilo. Jejich nejlepší střelec se trefil přesně horní růžek," říká Ladislav Kolda.

Mladíci Motoru senzačně vyřadili suverénní Plzeň a jediné vítězství je dělilo od postupu na závěrečný turnaj o medaile. „Mrzí je to, protože cítili šanci. Měli jsme sérii dobře rozehranou, po domácím vítězství si věřili. Získali zkušenosti do příštích let. Play off se hraje trochu jinak a nesmí se stát, co se stalo nám, abychom se vyfaulovali," podotýká trenér Kolda.

I tak Českobudějovičtí mají na svědomí největší překvapení sezony: Kdo čekal, že Motor přejde v prvním kole přes Plzeň, která vyhrála „horní" skupinu o dvacet bodů před Libercem? „Od začátku jsme to tak brali. Nechci snižovat kvality Sparty, ale zdálo se, že bychom ji mohli přehrát snáze. Ale to jsme si jen mysleli," krčí rameny trenér Kolda.

Mladší dorost vyhrál skupinu o udržení a v play off se dostal mezi osmičku nejlepších. „Není to úspěch jednoho týmu, jednoho trenéra, ale celé mládeže," zdůrazňuje Ladislav Kolda.

O Velikonocích se mladší dorost představí na turnaji v Soběslavi, kam poveze otestovat nováčky ročníku 2002 (letošní st. žáci A). Tým doplní ročník 2001, o rok starší hráči přecházejí do kategorie staršího dorostu.