Velká událost a také show, kterou se zájmem sleduje hokejový svět, se v Columbusu obešla bez talentů Českých Budějovic, přestože ročník 1989 neplatí v HC vůbec za špatný. „Určitě patří mezi ty lepší,“ souhlasí asistent trenéra HC Mountfield Milan Černý, jenž v uplynulých třech sezonách vedl juniory.


Před draftem neměl velké oči – a nemýlil se. „Po neúspěchu našeho mládežnického hokeje je to celkem logické,“ komentuje malý zájem o naděje ze srdce Evropy, ty jihočeské nevyjímaje. „Zjednodušeně řečeno, když osmnáctka vyhraje mistrovství světa, automaticky má šanci mít na draftu více hráčů, protože jim úspěch zvýší kredit. A jestli takový Ruda Červený měl nějakou naději, tak padá v momentě, kdy naše mužstvo spadne z A skupiny,“ pokouší se o vysvětlení, ale jedním dechem podotýká, že nezná podrobnosti ze zákulisí, tudíž může jen hádat, proč kluby Červeného nebo Parýzka opomněly. „Jsem moc daleko, abych věděl, jestli o nich někdo alespoň uvažoval a pak po nich z nějakého důvodu nesáhl,“ krčí rameny.


Určitou šanci mohli mít i Havran, Hájek nebo Rod; i když je o rok starší, na seznamu skautů figuroval. „Osobně našim osmdesátdevítkám hlavu nestínám. Naopak si myslím, že si jich na šampionátu mohlo zahrát více,“ naráží Černý na fakt, že trenéři si vzali s sebou do Finska z HC ČB pouze Červeného a nechali doma třeba obránce Havrana, stálého člena týmu ČR „18“.


„Po sestupu z A skupiny se obávám toho, že odliv hráčů do juniorských soutěží v zámoří bude zase o něco větší, protože MS pro ně bylo velkou motivací!“ uvedl Černý.