Naposledy Jihočeši zdolali Vídeň Capitals poměrně hladce 4:0, když hokejově slabší soupeř porážku očividně neunesl a vybíjel se při nepříznivém vývoji v šarvátkách a provokacích. „Pro diváky to muselo být zajímavé. Oni hráli tvrdě a na konci se chtěli i prát,“ usměje se obránce Jan Novák. „Pro nás to byla zkušenost. Víme, na čem máme pracovat,“ dodá.

Zkušeného beka mrzela především řada nevyužitých přesilovek. „Hráli jsme několikrát pět na tři, ale dali jsme z toho jen jeden gól. To musíme zlepšit,“ dobře ví někdejší reprezentant.

Už v sedmé minutě vedli domácí 2:0 a dali tím zápasu jasný ráz. „Rychlé dva góly nám rozhodně pomohly. Naše mužstvo se uklidnilo a začalo hrát úplně jiný hokej. Jak už jsem řekl, je jenom škoda nevyužitých přesilovek, protože jinak by tam napadalo ještě mnohem více branek,“ je přesvědčen. „Přesto si myslím, že to z naší strany nebyl špatný zápas.“

Novákovi osobně se v posledních zápasech daří. Stejně jako v předcházejícím duelu se Slovanem Bratislava zaznamenal i proti Vídni jeden gól a jednu asistenci, což je na obránce velice slušná bilance. „Pohodu cítím a celkem mi to tam padá, ale důležité to bude až v září v extralize. Je sice hezké, že mi to tam padá teď, ale hlavní bude nastavit formu až na extraligu,“ míní.

Třetí třetinu zápasu provázelo celé množství menších či větších šarvátek. Novák tvrdí, že pokud by k tomu došlo, neváhal by se také poprat. „Určitě bych tam nenechal mlátit některého ze svých spoluhráčů. To k hokeji patří. Šel bych do toho,“ ujistí.

Sám se naposledy popral v loňském extraligovém ročníku v domácím duelu se Spartou. „To jsem se ale nepral, ale jenom bránil. Už ani přesně nevím, s kým to bylo. Možná Koreis. Jenom vím, že to byl někdo strašně rychlý a silný,“ směje se.

Do konce Východní divize European Trophy zbývá Jihočechům odehrát pouhé tři zápasy a stále jsou opravdu reálně v boji o první dvě místa, která zajišťují postup do finálového turnaje v Salcburku. „V kabině se o tom hodně mluví. Finále by nás samozřejmě zajímalo, ale je to pořád jen příprava, i když do ní jdeme všichni na sto procent. Snad se to pozitivně projeví i v sezoně. Musíme jít zápas od zápasu a snad ještě nějaké body uděláme. Určitě bychom se chtěli finále do Salcburku podívat,“ ujistí.

Do Salcburku se Mountfield podívá už ve čtvrtek, když pod Alpami odehraji další duel Východní divize.