Letošní mistrovství světa v hokeji začalo světovým rekordem. Úvodní zápas sledovali ve Vetlins aréně 77 803 diváci. Na jediné hokejové střetnutí se jich v Gelsenkirchenu sešlo nejvíc na světě. V té době už byl českobudějovický bek Petr Gřegořek na prvním tréninku v Mannheimu.

Velká šance

Když Petr Gřegořek vstupoval do přípravy národního týmu, netušil, že se nakonec vypraví také na MS. Stalo se. Ještě letos svižný obránce Mountfieldu Č. Budějovice, který za 14 dní oslaví dvaatřicáté narozeniny, je v Mannheimu. Trénuje v dějišti šampionátu. "O tom, jestli dostanu šanci, napoví až průběh prvního zápasu," přemýšlel před turnajovou premiérou ČR s Francií.

Francouze neznal

Francouze Gřegořek moc neznal. Vlastně vůbec. I po jménu vítkovického Yoricka Treilleho musel pátrat v paměti. "To je ale jediný Francouz, kterého znám. Jinak mi kamarád vyprávěl, že jejich liga je slabá. Já ani nevím, jestli jsou ve francouzském nároďáku kluci jenom z jejich ligy." To tedy nejsou, někteří lepší hokejisté ze země Galského kohouta hrají v severských ligách. Ale český tým je připraven na všechny situace. Po příletu do Frankfurtu a přesunu do Mannheimu zvládli čeští hokejisté před prvním zápasem dva tréninky. "Před tím to bylo trochu na fyzičku, to ale musí být, kdybychom šest týdnů nacvičovali přesilovky, nemělo by to cenu. Teď už jsme tady jenom dolaďovali." Ale i doladění formy se odehrávalo v SAP Aréně za hlasitého plísnění trenéra Růžičky. "Když si něco taktického řekneme, a někdo to nedodrží, je jasné, že na něj musí zakřičet. To je třeba. On už takový prostě je." Na ledě byly vidět kromě vydařených kombinací i úsměvy. "Je to lepší, než kdybychom se mračili. Nemáme důvod se neusmívat. Uvidíme, jaké to bude po prvním zápase," říká Petr Gřegořek, který se z Českých Budějovic po letošní sezoně přesune s trenérem Jandačem do Kyjeva.