Trojnásobný vítěz Stanley Cupu a dvojnásobný mistr světa Jaroslav Pouzar se na utkání těší. „Je to zpestření pro diváky i pro nás staré dědky, že se potkáme. Milana Nového nevídám každý den. Jsem rád, že si zavzpomínáme," říká Pouzar.

Utkání hrané v retro dresech ze sedmdesátých let prý bude pro diváky atraktivní. „To určitě.  U nás se jinak historie moc nepropaguje. V Kanadě nebo v Americe je to jiné. Tam je základem hokeje. Váží si jí mnohem více majitelé klubů i fanoušci," tvrdí.

Původní dres hokejistů Motoru ze sedmdesátých let Pouzar nemá a mrzí ho to. „Když klub přecházel na HC České Budějovice, tak jsem byl zrovna v Kanadě. Všechno se vyházelo  a po mém návratu už ve skladu žádné dresy nebyly. Zachránilo se jich jenom několik. Rád bych ho měl a nechal jsem si udělat alespoň jeho repliku," posmutněle konstatuje.

Kladno bývalo za Pouzarovy éry vždy velkým rivalem Jihočechů. „Kladno, Jihlava, Sparta. To bývaly strašně silné mančafty a bývaly to s nimi veliké bitvy. První kladenská lajna, kde vedle Milana Nového hrávali Eda Novák, Pospíšil nebo Kaberle, to byla obrovská síla. Milan Nový dával každý rok přes čtyřicet gólů. Jenom jednou jsem ho předstihl  v tabulce střelců. Kladno bylo velmi nebezpečný a také tvrdý soupeř," vzpomíná.

Na první ligu nechodí legenda českobudějovického hokeje pravidelně. „Jdu, když mi vyjde čas. To bylo ale stejné, i když se tady hrála extraliga. Dívám se na zápasy, ale nejsem nijak zaujatý. Neznám ani hráče ze soupeřových týmů. Dříve se chodilo na Hlinku, Bublu, Holíky nebo Holečka. To mi teď chybí. Lidi se jdou jenom podívat, jestli se vyhraje nebo prohraje," nabízí svůj osobitý názor.

Diváci navštěvují prvoligové zápasy v Budvar aréně v hojném počtu. „To je strašně důležité a považuji to skoro za zázrak. Takhle se dříve nechodilo ani na extraligu, když se tedy zrovna nehrálo na špic. Bál jsem se, že na tuhle soutěž lidi chodit nebudou. Je velká škoda, že už tady extraliga není," povzdechne si.

Návrat do nejvyšší soutěže bude podle Pouzara hodně složitý. „Podle mého názoru Jihočeský kraj není ekonomicky až tak silný, aby extraligu utáhl. Zdejší podnikatelé nemají takový vztah ke sportu jako jinde. Kolem Pardubic se najdou peníze na dva extraligové týmy, podobné je to třeba i na Moravě. Tady nejsou peníze pomalu ani na první ligu," jen pokrčí rameny.

Patronem kladenské strany bude na dnešním retro duelu legendární kanonýr, dvojnásobný mistr světa a šestinásobný mistr republiky právě s Kladnem Milan Nový.

„Je to hezké, výborný nápad," chválí vedení Motoru. „Přišli s tím Budějovičtí a moc se mi to líbí. Jsou to týmy, které spolu hrávaly dlouho v extralize. Mají velkou tradici a jméno," dodá.

Myšlenka retro zápasů se Novému líbí. „Když se podobným hezkým způsobem jednou nebo dvakrát za rok připomene historie, tak je to moc dobře," tvrdí.

Hosté z Kladna nastoupí v dresech s paní Poldi na hrudi, ve kterých se už dvacet let nehraje.  „Byly to krásné dresy a hlavně jsme v nich hrávali velmi dobrý hokej," zasní se. „Přál bych klukům, aby se jim v nich také dařilo," vzkazuje současnému týmu.

Spolu s Jaroslavem Pouzarem absolvuje Milan Nový předzápasovou autogramiádu v klubovém fanshopu (18.30). „Nechal jsem si pro tuto příležitost udělat barevné fotografie," usmívá se kladenský patriot.

Současný stav kladenského hokeje mu velkou radost nedělá. „Máme teď sice pěknou halu, ale máme kvůli tomu za sebou těžkou sérii zápasů venku. A nebude vůbec jednoduché hrát teď velké množství utkání doma. První liga není vůbec lehká soutěž a cesta nahoru tabulkou bude hodně složitá," uvědomuje si.

Přesto věří, že by se klub jeho srdce mohl do nejvyšší soutěže vrátit. „Jsem Kladeňák, takže tomu věřím. Ale nebude to mávnutím kouzelného proutku. Je za tím spousta práce a také je potřeba kvalitní kádr. Ale jsem optimista. A ještě větší bych byl, kdyby se domů vrátil majitel klubu Jarda Jágr. To bych si byl jistý, že postoupíme," směje se.

O českobudějovickém Motoru hovoří s respektem. „I vy v Budějovicích jste se loni přesvědčili, jak je první liga těžká soutěž. Bylo to složité, i když jste měli velkou diváckou podporu. Vedení klubu ale po sezoně zapracovalo na posilách a nyní je vidět velký progres," oceňuje vzestup nově vzniklého klubu.

Od 18.30 se budou Pouzar s Novým podepisovat ve fanshopu, poté by společně měli vhodit slavnostní buly.