Jakou máte letos bilanci při samostatných nájezdech?

Jel jsem pět nájezdů a čtyři jsem proměnil.

A celkově za celou kariéru jste asi více nájezdů dal než nedal?

To přesně nevím, ale asi to tak bude.

Kolik máte variant, které při nájezdech používáte?

Mám celkem tři varianty, které zkouším při tréninku. Ty tak nějak točím. Ale mám jednu nejoblíbenější, kterou používám nejčastěji. Záleží na tom, jak si zrovna věřím.

Ve většině případů upřednostňujete střelu před kličkou?

Ano. Když jsem zkoušel blafák, tak jsem ho většinou nedal.

Máte nastudované extraligové gólmany, jak reagují při nájezdech?

To ani ne. Spíše se dívám, jak který gólman zareagoval na různé pokusy útočníků. Nájezdy jsou hodně o štěstí.

S tím nesouhlasím. V rozstřelech většinou vítězí šikovnější mužstvo.

Asi to tak je. U gólmanů hodně záleží na jejich postavení. Pokud je brankář o trošku víc vyjetý, tak už je třeba situaci řešit jiným způsobem. Jinak ale bývám dopředu rozhodnutý, co udělám. Už si tak i najíždím, že vím, co udělám. Samozřejmě pak ale záleží na aktuální situaci. Většinou ale gólmani povyjedou a pak čekají, co udělá střelec.

Máte pozitivní bilanci při nájezdech i na tréninku?

Na tréninku je to jiné v tom, že gólman stojí rovnou mezi kruhy, což je jeho výhoda. Při zápase musí při nájezdu stát v brankovišti a pak teprve vyjet. Na tréninku si spíše zkouším věci, které mi nejdou. Brankáři mě znají a ví, co udělám. Před zápasem si ale vyzkouším varianty, které bych pak chtěl použít.

Věnujete se nájezdům speciálně více než ostatní spoluhráči?

Když jsem byl v Liberci, tak jsme chodili s Honzou Tomajkem pravidelně dvacet minut před tréninkem na led a jezdili jsme na brankáře nájezdy o oběd nebo o pití. Snažím se tomu věnovat, protože při zápasech se k nájezdu člověk moc nedostane. Je dobré, když to člověk natrénované. Potom je to jednodušší. Když tady hrál před lety Venca Prospal, tak říkal, že v Tampě měli hráče, který skoro neuměl bruslit, ale každý trénink piloval dorážky před brankou a za sezonu z toho dal dvacet gólů. Něco na tom je, a když má člověk něco zažité, tak je pak lépe připravený.

Od třetí třetiny jste nehrál. Bylo složité nastoupit na nájezd, když jste vypadl ze zápasového tempa?

Trenér nás od třetí třetiny posadil, což respektuji. Potom za mnou přišel, jestli bych jel nájezd. Tak jsem řekl, že proč ne. Samozřejmě to nebylo ideální, protože člověk není v tempu a je ztuhlý. Navíc když nehrajete poslední třetinu, tak nevíte jako moc je rozbořený led a jak po něm puk klouže. Před nájezdy se navíc dělá suchá úprava ledu, takže kotouč najednou zase klouže víc. Bral jsem to ale tak, že jsem seděl a pak dostal šanci na nájezd, tak jsem šel.

Dva body z Karlových Varů pro vás mají velkou hodnotu. Souhlasíte?

Pro nás je teď každý bod dobrý, protože bodují i týmy, které jsou kolem nás v tabulce. Pokud chceme zůstat v první šestce, tak musíme body z venku potvrdit i doma.

Body jste mohli mít i tři, když jste v závěru zápasu měli pětiminutovou přesilovku.

To jsou momenty, které zápasy rozhodují. Ještě ve druhé třetině jsme hráli skoro dvě minuty přesilovku pět na tři. To je třeba využívat. Vystřelili jsme snad jenom jednou na branku. Tam musí být pět šest střel a věřím, že by se jedna ujala. Přesilovky musíme hrát lépe. Ty především v play off rozhodují zápasy.

V neděli hostíte Liberec. Je to pro vás tým, proti kterému vypisujete do kabiny prémie?

Ne. Já dávám proti Mladé Boleslavi, odkud pocházím. Každý má svůj tým. Proti Liberci dává třeba Pavel Kašpařík. V Liberci jsem ale prožil tři a půl roku. Rád na toto období vzpomínám. Teď ale hraji za Budějovice a chci Liberec porazit.

Liberec ale bude těžkým soupeřem. Letos se mu daří snad až nad očekávání dobře.

Mají kvalitní a dobře poskládané mužstvo. Tři špičkové lajny a tu čtvrtou tvoří mladí hráči, kteří už ale nejsou vyjukaní mladíci. Navíc se teď vrátil Bartovič. Uvidíme, jak na tom bude, protože nějaký čas nehrál. Je to silný soupeř a hodně budou rozhodovat výkony brankářů.