V rozhovoru pro Deník to potvrdil i bývalý Kukiho spoluhráč a trenér Karel Pražák, jenž je spolu s hlubockým exstarostou a bývalým Dvořákovým spoluobčanem Karlem Váchou jedním z hlavních organizátorů celé akce.

Na rozdíl od prvního ročníku, kdy až na Jihočechy hrály klubové celky, letos z Česka startovaly výhradně krajské výběry. To byl záměr?

Určitě. Chtěli jsme tím turnaj zkvalitnit, protože dle propozic mohli startovat jen hráči ročníku 1996 a většina klubů jen těžko sestaví kvalitní tým z hráčů jen jednoho ročníku. Proto hrály z Česka krajské výběry, Slováci měli republikový tým a švédský Linköping tady představil jakousi hokejovou školu. V neposlední řadě to pro účastníky z Česka byla i příprava na mistrovství republiky krajských výběrů ročníku 1996, které se bude hrát začátkem února v Českých Budějovicích a ve Strakonicích.

Byla to pro jihočeský výběr tudíž i jakási generálka?

Dá se to tak říct, i když ne stoprocentně. Především tady chybí kvalita, za druhé docházelo i k nevhodným zásahům do výběru ze strany některých rodičů. Já osobně jsem byl jak hrou našeho týmu, tak z přístupu hráčů velice zklamán. Čtvrté místo bylo lichotivé a přispělo k němu dle mého soudu i to, že při zahajovacím zápase s jižní Moravou na Hluboké padal sníh. V duelu o třetí místo v Budvar aréně pak totiž náš výběr dostal od jižní Moravy deset gólů… Svou prioritu v mládežnickém hokeji potvrdili mladí hokejisté ze severní Moravy.

Co zahraniční celky?

Linköping dorazil autobusem a prakticky hned po příjezdu hrál, takže se mu zpočátku tolik nedařilo, v závěru turnaje ale hrál výborně. Víc jsme čekali od Mnichova a také finské Oulu bylo loni silnější, tam ale se projevilo i to, o čem jsem mluvil. Že klubové týmy těžko postaví silný kádr jen z jednoho ročníku.

Mrzelo vás, že sešlo z účasti ruských hokejistů?

Jistě, že nás to nepotěšilo. Tím spíš, že jsme o účasti Dynama Moskva jednali od září a zřejmě i díky osobní angažovanosti FilipaNováka jenž v Dynamu hraje, nám Rusové start na turnaji potvrdili. Poté však došlo v klubu ke změnám a tři týdny před začátkem turnaje nám Rusové sdělili, že přijet nemohou. Podle Filipa svou roli hrály finance. Věřím ale, že příště už tu ruští hokejisté chybět nebudou.

Zdá se tudíž, že s pořádáním turnaje počítáte i nadále?

Vše je odvislé na postoji hlavních organizátorů, kterými byla města České Budějovice a Hluboká. Závěru turnaje se zúčastnil i staronový primátor Juraj Thoma, takže věřím, že Budějovice svůj podíl na organizaci turnaje ještě navýší i po stránce ekonomické. Dík patří i sponzorům v čele s ČEZ, Jadernou elektrárnou Temelín a firmou Alta. Samozřejmě stranou nebyly ani firmy rodin Karla Váchy a mojí. Záštitu nad turnajem převzal i tentokráte jihočeský hejtman Zimola, navíc Krajský úřad finačně zabezpečil jihočeský výběr. My jsme si plně vědomi, že bez podpory těchto institucí, což je kraj a obě pořadatelská města, bychom turnaj na takové úrovni nebyli schopni uspořádat.

Takže i po společenské stránce měl turnaj patřičnou úroveň?

To, že se při závěru turnaje na stadionu objevili hejtman Zimola a budějovický primátor, dodalo memoriálu váhu. Stejně jako to, že ceny předávali i bývalý reprezentační trenér Luděk Bukač, legendární útočník českého hokeje Milan Nový a další bývalí vynikající hráči Milan Vopička či Václav Mařík. Váhu mělo i to, že nám své podepsané dresy věnovali Plzeňáci Vlasák, Straka a Modrý, reprezentant Klepiš a dále David Výborný, Josef Melichar a Filip Novák. Věřím, že s jejich podporou můžeme počítat i příště. Míra Dvořák byl nejen výborný hokejista, ale i skvělý člověk. Proto na něj vzpomínáme.

Mistrovství ČR krajských výběrů na jihu

II. ročník Memoriálu Miroslava Dvořáka byl pro některé z jeho účastníků taky vítanou přípravou na mistrovství České republiky krajských výběrů ročníku 1996, které se bude od 10. do 13. února hrát v Č. Budějovicích a ve Strakonicích. „My si o pořádání této akce řekli, ale podmínili jsme to tím, že seženeme hlavního sponzora,“ vysvětluje sekretář Jihočeského svazu ledního hokeje Luděk Pavelka. „To se ním podařilo, a tak nám byl šampionát přiklepnut,“ dodává. „Vstříc nám vyšly i Budějovice a Strakonice, které nám daly velice rozumnou cenu na pronájem ledové plochy.“

Šampionátu se zúčastní výběry hokejových žáků ročníku 1996 ze všech čtrnácti krajů. „Půjde o mimořádně náročnou akci, která na jihu Čech ještě nebyla,“ upozorňuje Pavelka, podle jehož slov do kraje přijedou na čtyři stovky mladých hokejistů, kteří sehrají celkem 46 utkání!

A kdo se na jihu Čech představí?

Skupina v Č. Budějovicích: Zlín, jižní Čechy, jižní Morava, střední Čechy, K. Vary, Liberec, Pardubice.

Skupina ve Strakonicích: severní Morava, Vysočina, Plzeň, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Praha.