Popáté se letos Jihočeši utkali s Jihlavou a ani jednou se neradovali z vítězství. Naprosto vyrovnané bitvy se šťastným koncem pro zarputilejší Duklu. Takový je obvyklý scénář letošních vzájemných duelů. Ani jednou letos Jihlava nevyhrála o víc než o gól. Třikrát se prodlužovalo a nedělní barážový zápas dospěl dokonce až do samostatných nájezdů. Jenže pokaždé byla radost jen na jedné straně.

V neděli byl přitom Motor hodně blízko zisku skalpu nepříjemného protivníka. V úvodní třetině měl výrazně navrch, ale s koncovkou byl na štíru. Zůstalo jen u dvou nastřelených tyček a spousty dalších šancí. „Nemohu říct, že bychom v první třetině byli lepší, ale měli jsme více šancí," přikývne trenér Antonín Stavjaňa.
Jeho slova potvrdil i jihlavský lodivod Petr Vlk. „První třetina z naší strany nebyla ideální a soupeř měl hodně šancí," uznal.


Po změně stran se karta obrátila. I když nápor Jihlavy nebyl takový jako v úvodním dějství na druhé straně. Nadále kralovali oba gólmani Škarek a Kváča. „Ve druhé třetině nás domácí dostali pod tlak," podotkne trenér Motoru. „Hrál se hokej nahoru dolů a výborní byli oba brankáři. Rozhodly až penalty," dodá.

„Ve druhé třetině se hra srovnala. Ale soupeř si za tím stále šel. To musíme uznat," ocenil Vlk výkon hostí. „Budějovice šly do vedení a naši kluci zaslouží poděkování za nezměrnou vůli po vyrovnání."
Zajímavou situaci nabídlo prodloužení, které se dle rozpisu soutěže hraje pět minut se třemi hráči na obou stranách. Vzhledem k tomu, že si vyloučený jihlavský Kaláb přenesl sedm vteřin ze svého trestu z konce základní části duelu do prodloužení, začalo se čtyři na tři a po návratu domácího hokejisty se pokračovalo čtyři proti čtyřem. Po přerušení hry se počet hráčů měl upravit na tři na tři. Jenže k tomu nedošlo a celých pět minut se odehrálo bez jediného přerušení hry. „Prodloužení bez jediného přerušení, to je celkem paradox," usměje se Vlk. „V penaltách jsme byli šťastnější. To už je loterie. Se dvěma body jsme spokojeni. Výsledek nepřeceňujeme, ale ani nepodceňujeme," dodal.

Velkými postavami zápasu byli oba mladíci v brance. Devatenáctiletý Petr Kváča na straně Motoru a ještě o dva roky mladší Jakub Škarek. „Kuba měl spoustu těžkých zákroků, které zvládl. Jsme rádi, že se mu takhle daří," ocenil Vlk výkon svého svěřence.

Pro Škarka to přitom byla letošní derniéra v jihlavském dresu. Nastupuje totiž do přípravy naší reprezentace do osmnácti let, která se chystá na mistrovství světa na Slovensku. „Přejeme mu, aby se mu dařilo, a jedeme dál bez něj," přikývne Vlk.

Antonín Stavjaňa měl na výkony obou gólmanů svůj osobitý pohled. „Když padne málo gólů, tak to možná není až taková vizitka brankářů, ale hlavně špatná vizitka střelců. Mám představu, že pokud naši hráči uvažují o extralize, tak by měli proměnit některé z tutových šancí, které měli, i když proti nim stojí vynikající gólman," žehral kouč na slabou produktivitu svých svěřenců.

Koncovka je věc, která aktuálně partu trenéra Stavjani trápí asi nejvíce. Motor je nejhůře střílejícím týmem baráže, což se pochopitelně bohužel projevuje i na bodovém zisku. Nikdo z klubu se na to sice nevymlouvá, ale absence čtyř klíčových útočníků je samozřejmě znát. Kvartet Květoň, Nouza, Heřman a Walker by pravděpodobně nastupoval v první dvou formacích. Absence takových hráčů musí být cítit. To je třeba naprosto objektivně uznat.