České Budějovice – Hokejisté prvoligového Písku mají za sebou polovinu základní části druhé nejvyšší soutěže. V letošním ročníku se Jihočechům výsledkově nedaří a aktuálně patří týmu od Otavy nelichotivá poslední příčka tabulky. V prvních třinácti utkáních nasbíral Písek deset bodů a po slibném výkonu v Havlíčkově Brodu, kde Jihočeši dokázali v posledním zápase první čtvrtiny naplno bodovat všichni věřili, že přichází zlepšení.
Jenomže opět následovala série čtyř porážek v řadě a výhra přišla až v prodloužení zápasu s Kadaní na jejím ledě. Z plného bodového zisku se mohli písečtí radovat až v předposledním utkání druhé části díky výhře 6:3 v Berouně. Za druhou čtvrtinu si Písek připsal celkem sedm bodů, získal tedy ještě o tři méně než ve čtvrtině první. Jihočeši přitom sehráli řadu vyrovnaných zápasů, kdy často rozhodovala jediná branka.
„Zápasů, ve kterých by nás soupeř vysloveně rozstřílel zase tolik nebylo. Hráli jsme hodně vyrovnaných zápasů a některé z nich dospěly do prodloužení, ve kterém nám však štěstí většinou nepřeje. Je to tím, že nám chybí alespoň dva střelci, kteří by pravidelně dávali góly. V posledním měsíci se konečně střelecky chytil Polodna, na jehož góly jsme netrpělivě čekali. Totéž očekáváme i od Ferebauera, který je zatím nedává. Stále tedy střelce hledáme a jsem přesvědčen, že kdyby se nám podařilo přivést hráče, který je schopen dát alespoň dvanáct gólů, byli bychom úplně někde jinde," myslí si trenér Jindřich Setikovský. Píseckým se podařilo v průběhu soutěže přivést do týmu zkušeného Ondřeje Steinera, který má dlouholeté extraligové zkušenosti například z Karlových Varů. Naposledy hrál druhou ligu v Klatovech a byl jedním z nejproduktivnějších hráčů soutěže. Jenomže za Písek odehrál jen jediný zápas. „Ondřej nehrál špatně, ale problém je v tom, že má dobré zaměstnání a nemohl by s námi pravidelně trénovat. Mohl by tedy pouze jezdit na zápasy pokud by se nekryly s termíny zápasů Klatov. Takže by v úvahu přicházely pouze středy. Aby jezdil pouze na zápasy a navíc bez tréninku, to by zavánělo amatérismem. První liga je profesionální soutěž a tak už jsme ho raději nezvali," přibližuje problémy okolo angažmá zkušeného útočníka trenér Setikovský.
Jelikož kmenových hráčů má prvoligové mužstvo z Písku málo, je odkázáno na spolupráci s extraligovými týmy, odkud přicházejí mladí hráči. Logicky se nabízí kooperace s jihočeským Mountfildem, jenomže písečtí více sází na spolupráci s Plzní nebo Kladnem. „Spolupráce s Budějovicemi není optimální. Nějaké hráče tu sice máme, ale například Rousek nebo Švihálek, které jsme tu měli na začátku sezony se vrátili do juniorky. Posílila nás však řada mladíků z Plzně, kteří tvoří téměř jednu a půl pětky. Spoléháme také na hráče z Kladna. Bez nich bychom tým dávali dohromady stěží," říká o spolupráci s extraligovými kluby Setikovský. „Problém je ale v tom, že se ale schází až na předzápasovém rozbruslení, protože jinak trénují se svými týmy a chvíli jim trvá, než si na sebe na ledě zvyknou," připomíná úskalí s tím spojené písecký trenér. Kromě střelecké produktivity trápí jihočeský tým také vysoký počet obdržených branek. Písek obdržel sto dvacet gólů. Víc branek dostal jen předposlední Beroun, který jich má na kontě o osm víc. „To souvisí s tím, že máme asi nejmladší obranu v lize a klukům chybí zkušenosti. Například v Benátkách, kde jsme naposledy prohráli, jsme při plném počtu hráčů na ledě sehráli vyrovnanou partii, ale neubránili jsme tři ze čtyř oslabení. A při našich přesilovkách nám zase schází  střelec, jak už jsem se zmiňoval. V tomto utkání to bylo zvlášť viditelné, ale platí to o většině zápasů," vidí další příčinu nezdarů písecký lodivod.
Písek dosud střídal trojici gólmanů Halmoši, Cikánek a Mazanec. Halmoši je kmenový hráč, zatímco Cikánek jezdí z Kladna a Mazanec z Plzně. „Uvidíme jak to bude dál, protože Mazanec začal po odchodu Fina Raska pravidelně chytat v Plzni . Gólmany jsme střídali ani ne podle výkonnosti, ale spíš podle toho, kdo byl k dispozici, což také není právě ideální. Ve výkonech brankářů však problém nevidím. Hlavním důvodem neúspěchů je ta produktivita," stěžuje si Setikovský.
Naplno se již rozběhla předposlední čtvrtina základní části a Písek ji začal úplně stejně jako tu první. Porazil Most a Šumperk na vlastním ledě, naopak v Litoměřicích a Benátkách prohrál.