Pauza tentokrát nebyla tak dlouhá jako ta poslední v listopadu. „Dva dny bylo volno a pak jsme do pátku trénovali dvoufázově. Sobota byla volná a v neděli už jsme zase trénovali,“ popsal tréninkový režim týmu hlavní kouč František Výborný.

Moc času na nějaké velké nabírání kondice nebylo. „Dopolední tréninky jsme se snažili trochu kondičně oživit, ale nešlo to nějak do tvrda. Odpoledne jsme se zaměřovali na taktické věci. Vyzkoušeli jsme si hru ve všech pásmech a samozřejmě jsme se zaměřili také na přesilovky,“ konkretizuje náplň tréninků.

Právě hra v početní výhodě Jihočechům v posledních zápasech moc nevycházela. „V tréninku jsme nechali hrát přesilovky všechny čtyři lajny, aby se předvedly,“ vysvětluje Výborný, jehož překvapil hlavně třetí útok ve složení Melichárek – Šimánek – Sailer s obrannou dvojicí Tůma – Kotaška. „Hráli to opravdu velice dobře a bylo by jen pozitivní, kdyby to dokázali zopakovat i v zápasech. Tíha by tak neležela jenom na prvních dvou útocích,“ pochvaluje si. „V zápase je to ale trochu jiné,“ dobře si uvědomuje.

Výkonnostně nahoru jde prý i čtvrtý útok, ve kterém Hřebejk a Kotrla v této sezoně ještě ani jednou neskórovali. „Na tréninku se jeví dobře a zdá se mi, že už z nich malinko opadla taková ta křeč. Je třeba, aby jim tam něco spadlo a psychicky se zvedli. Mužstvu by to v každém případě pomohlo,“ je přesvědčen.

Po sérii pěti výher v řadě nyní přišly čtyři porážky. „Se Slavií jsme třeba hráli krásný zápas, ale dva body nám prostě utekly po našich chybách. To se nedá omluvit, i když vedení soutěže uznalo náš protest proti špatnému rozhodnutí sudích. Proti Brnu jsme zase měli dát gól. To jsme také přišly o dva body, které by nás posunuly někam úplně jinam. V Pardubicích jsme neodehráli špatnou první třetinu. Chyba Honzy Snopka na jejím konci a pak hned rychlý gól v úvodu druhé třetiny nás srazily dolů a bylo po zápase. To mě mrzelo,“ připustí.

Dnešní duel s Vítkovicemi měl podle původního rozpisu až zítra. „Není to rozhodující, ale podobnou změnu by určitě uvítala i řada dalších mužstev. Ať chcete, nebo ne, Vánoce na hráče také nějakým způsobem působí,“ je si kouč vědom.

Vítkovice v posledním duelu před pauzou prohrály doma s posledním Brnem 2:3. „Bylo by lepší, kdyby ten poslední zápas vyhrály,“ tvrdí Výborný. „Je to silné mužstvo, které ještě nedávno vedlo ligu. Základ bude z jejich strany určitě kvalitní obrana, ale očekáváme, že budou také dost aktivní. Mají šikovné útočníky. Bude to těžké utkání, ale to jsou v soutěži všechny. Musíme se rvát o každý bod,“ burcuje.

Mountfield už nedal gól dlouhých 135 minut a po posledním Brnu má druhý nejmenší počet vstřelených gólu z celé extraligy. „Góly dáváme těžko,“ je si Výborný vědom. „Každý, který tam dotlačíme, může být v konečném důsledku strašně důležitý a může znamenat body,“ apeluje na zlepšení koncovky. „Netlačíme se před branku. Nutíme hráče ke střelbě a k dorážkám. Pak nějaké góly přijdou. Potřebujeme častější střelbu také od obránců. Když nevystřelíme a nebudeme mít nikoho v předbrankovém prostoru, tak ty góly prostě dávat nebudeme,“ má jasno.

Trenéři v úternímduelu stále ještě budou postrádat zraněnou dvojici obránců Poživil a Macháček, po operaci mandlí ještě nebude s největší pravděpodobností ani gólman Kovář. Poprvé po zranění třísel by měl naopak nastoupit slovenský útočník Michal Hudec. „Cítí se dobře. Snad svůj návrat neuspěchá. Začne v útoku s Vakem a Veselým. Půjdeme do zápasu s třinácti útočníky,“ poodhaluje něco ze svých taktických záměrů.