Pokud by platila jednoduchá matematická rovnice 4 x 26 = 104, byli by na konci základní části extraligy hokejisté HC Mountfield asi navýsost spokojeni. První čtvrtinu nejvyšší soutěže totiž zvládli na třetím místě se ziskem 26 bodů. „Udělat čtyřikrát po sobě takový bodový zisk, to by bylo nádherné, ale s tím moc počítat nemůžeme,“ usměje se trenér František Výborný.

Přestože na prvním místě používá zkušený kouč slovíčko pokora, je přesvědčen, že jeho tým mohl mít na kontě ještě o nějaký ten bodík navíc. Mrzí ho především úterní první domácí porážka s Libercem. „Samozřejmě nejde všechno vyhrát, ale z každé porážky je třeba se poučit. Diváci byli výborní, vyrovnali jsme na 2:2, ale pak jsme dostali trochu nešťastné góly,“ ještě poslední porážku svého týmu úplně neskousl.

Bodový zisk za první čtvrtinu ho ale bezpochyby těší. „Počítá se v průměru dvacet bodů na čtvrtinu, protože osmdesát bodů by mělo zajistit play off. To musí zůstat naším hlavním cílem, protože liga je hrozně vyrovnaná,“ zdůrazní. „V tříbodovém systému je třeba zůstat pořád při zemi.“

V dosavadních třinácti zápasech zaznamenali obránci jen tři góly. To není moc. „Tam máme rezervy. Bylo to vidět i teď s Libercem, kdy nám chyběl gól z přesilovky. Soupeř nás měl dobře nastudované a rychle k nám přistupoval. Stávalo se to nejen Jakubu Šulcovi, ale i zkušenějším bekům Novákovi, Snopkovi nebo Vydarenému. Beci to na modré mají těžké a spíše padají góly po nahozených kotoučích než po tvrdých střelách,“ všiml si.

Jihočechům se letos daří, přestože tým sužuje značná marodka. „Nikde jsem to nechtěl moc ventilovat, ale lidi, kteří na hokej chodí, to vidí. Mladí kluci bojují, ale kvalitu mají především ti, kteří nám chyběli. Sice na nich bude znát nerozehranost, herní praxe jim bude chybět, ale věřím, že se do toho brzy dostanou,“ věří trenér.

Marodka by se mohla začít pomalu vyprazdňovat. Netýká se to ale obránců, kde kapitán Ptáček i Kotaška zůstávají mimo hru. „Ostatní kluci se toho ale nezhostili špatně. Ať to byl mladý Bohouš Jank nebo Martin Tůma, jehož výkony jdou nahoru,“ chválí kouč.

Situace se začíná vylepšovat v útočných řadách. Ve čtvrtek by poprvé po delší pauze měl nastoupit Langhammer a možná se v sestavě objeví i Květoň. Podlešák by se měl zapojit v příštím týdnu. „Ti kluci delší dobu nehráli, ale už jenom jejich přítomnost na ledě by měla být znát,“ míní Výborný.