Se základní částí soutěže se Jihočeši rozloučili nedělní porážkou 2:5 v Liberci, která ale už nemohla nic změnit na jejich čtvrtfinálové jistotě. „Je fakt, že už relativně o nic nešlo. Ale v každém utkání chcete vyhrát a duel v Liberci jsme chtěli pojmout jako takový test před play off,“ říká trenér František Výborný.

Úplně povedený test to ale nebyl. „První třetina se nám nepovedla. Udělali jsme dvě individuální chyby, které soupeř dokázal potrestat,“ zlobí se zkušený kouč. Ve druhé třetině měli navrch pro změnu Jihočeši a také se jim podařilo skóre vyrovnat.

Nakonec se ale přece jen radoval domácí Liberec. „Do třetí třetiny jsme vstupovali s odhodláním, že chceme zápas dotáhnout do vítězného konce. Srazily nás ale další individuální chyby, které soupeře posadily na koně. Přesto jsme tam ještě za stavu 4:2 pro soupeře měli příležitosti. Lukáš Květoň měl před sebou skoro prázdnou branku, Milan Gulaš měl velkou šanci a po faulu na Jirku Šimánka mělo být nařízeno trestné střílení. Určitě se s výsledkem dalo ještě něco dělat, ale domácí vyhráli zaslouženě. To je fakt. Oni odehráli dobře dvě třetiny, my jenom jednu,“ sportovně Výborný uznává.

Přesto si trenér odnesl z utkání řadu cenných poznatků. „Poučné to bylo hlavně pro mladé hráče. Přesvědčili se, že v play off bude na všechno méně času a každá chyba se trestá. O tom jsme se přesvědčili už v pátek s Karlovými Vary. Udělali jsme jednu chybu a stálo nás to bod,“ upozorňuje.

Před zápasem bylo ve hře ještě několik variant čtvrtfinálových dvojic. K žádnému vybírání soupeře ze strany Mountfieldu prý však nedošlo. „Jako trenéři jsme si určitě nevybírali,“ usměje se Výborný. „Liga je vyrovnaná a hrát se dá s každým. Poslední Mladá Boleslav porazí Slavii, která hraje o všechno. Stát se může opravdu leccos, i když tabulka po základní části je samozřejmě daná.“

V té obsadili Jihočeši slušivé šesté místo. „Umístění v první šestce byl takový cíl, který jsme sice měli v hlavách, ale nahlas jsme se ho báli vyslovit,“ přiznává trenér. „Mužstvo prošlo před sezonou značnou obměnou a šli jsme do ní se značnými obavami. Nakonec jsme první šestku uhráli, což je bezpochyby úspěch,“ zdůrazní kouč a s jeho slovy nejde nesouhlasit. „Play off teď bude něco navíc, kdy tento úspěch ještě můžeme navýšit.“

Ve čtvrtfinále play off čekají na Výborného partu Vítkovice. Soupeř, nad kterým letos dokázali třikrát zvítězit a pouze jednou odešli poraženi. „V play off se teprve projeví kvalita jednotlivých mužstev projeví. Bojovnost, ta je daná. Sice jsme Vítkovice třikrát porazili, ale je to bezpochyby velice kvalitní tým. Jeden čas extraligu dokonce vedly, ale pak také nějaké body poztrácely. Každý je porazitelný. Čeká nás desetidenní pauza. Uvidíme, co to s mužstvem udělá,“ přemítá.

Velký podíl na vydařené sezoně má v každém případě brankář Jakub Kovář. Ten nastoupil ke všem dvaapadesáti zápasům a překonal o šest minut rekord Radovana Biegla, jenž v dresu Vsetína strávil v sezoně 2003/04 na ledě 3129 minut. „Kubovi ten rekord moc přeji. Já na tyhle věci moc nedám, ale když už ta šance byla, tak je dobře, že ho překonal. Vsadili jsme na něj a on nás držel celou sezonu. On má velkou zásluhu na tom, že jsme se do šestky dostali,“ chválí Výborný stále se lepšícího gólmana.

Přitom v neděli v Liberci byl ve hře start Kovářova náhradníka Šimona Hrubce. „Trenér gólmanů Láďa Gula navrhoval, aby si Šimon extraligu také vyzkoušel. Ale nasadili jsme Kubu i proto, aby ten rekord mohl překonat,“ zdůrazní Výborný.

Mužstvo od svého trenéra dostalo dva dny zaslouženého volna, ve středuodpoledne bude dobrovolný trénink. „Ve čtvrtek budou dva tréninky a pak už najíždíme na klasický tréninkový rytmus. V pondělí si ho zpestříme dopoledním tréninkovým zápasem s prvoligovým Pískem,“ říká Výborný k nejbližšímu programu.

K dispozici by měl mít až na dvě výjimky kompletní kádr. „Do tréninku by se měl zapojit Podlešák, který by měl ve čtvrtek jít na led. Martynek a Červený ještě zůstávají mimo hru. S nimi pro čtvrtfinále asi počítat nemůžeme,“ dodá.