Hru dozadu domácí zvládli na jedničku. „Věděli jsme, že Liberec je výborné mužstvo ve hře do brejků. Hraje nepříjemně a velice důrazně v obranném pásmu. To jsme se snažili eliminovat, což se nám celkem dařilo,“ chválí si trenér František Výborný.

Oba celky se zaměřily především na poctivou obranu a bezchybní byli i oba brankáři. Zkušený Roman Turek vychytal svou první letošní nulu a za několik skutečně famózních zákroků si ji opravdu zasloužil. Podobně si vedl i jeho finský protějšek v liberecké kleci Leinonen. Ten musel čelit úctyhodnému počtu 73 střel, ale inkasoval až v prodloužení z hole Melichara.

Paradoxně to byl první letošní gól Jihočechů do liberecké sítě. Pod Ještědem totiž prohráli 0:3. A doma jim trvalo dlouhých 63 minut, než dokázali výborného Fina překonat. „Tero měl výborný vstup do sezony, ale pak měl zdravotní potíže a naskočil až teď po velmi dlouhé přestávce. Shodou okolností odchytal svůj poslední zápas doma s Budějovicemi a vedl si výborně. Nedostal ani gól. Pak přišly jeho velké problémy se zády a od té doby nechytal,“ připomíná liberecký kouč Jiří Kalous.

Četnost střelby byla ze strany Mountfieldu úctyhodná, účinnost ale naopak hodně špatná. „Soupeře jsme sice přestříleli, ale už jsme se nedostávali k odraženým pukům, které posbírali obránci. Možná jsme si ten jeden gól zasloužili dát už dřív, ale se dvěma body jsem určitě spokojen. Liberec má silné mužstvo a určitě pomýšlí hodně vysoko. Jsem rád, že jsme v prodloužení uspěli. Pocit vítězství je pro kabinu důležitý,“ dobře si uvědomuje.

Velkou možnost skórovat dostali domácí už v první třetině, kdy po faulu na Melichárka nařídili rozhodčí trestné střílení. K jeho exekuci se nakonec postavil Gulaš. „Rozhodovali jsme se mezi Gulašem a Květoněm, což jsou nejlepší střelci týmu. Nechal jsem to na svých asistentech, kteří kluky znají přece jen lépe než já. Rozhodli jsme se pro Milana. Nedal, ale měl to těžké, protože finský gólman Liberce chytal opravdu dobře,“ nevyčítá svému svěřenci neproměněnou penaltu.

Liberecký trenér Kalous uznal, že vítězství domácích bylo zasloužené. „Soupeř byl po celý zápas aktivnější, měl více ze hry a vytvářel si hodně šancí. Vynikající výkon podal náš gólman Tero Leinonen. Měl velkou zásluhu na tom, že jsme uhráli hodně cenný bod. Musím náš tým pochválit za to, že opravdu hodně bojoval. Po nakládačce, kterou jsme dostali doma od Slavie, tam byla cítit určitá nervozita. Podobný způsob hry jsme nechtěli zopakovat a jsme rádi za bod,“ zhodnotil utkání.

Svůj první zápas v českobudějovickém dresu odehrál obránce Martin Tůma, jehož test byl změněn na měsíční hostování. „Na to, že hrál první zápas po delší době, se své role zhostil solidně. Nervozita na něm byla znát, ale když jsme zužovali sestavu, tak v ní zůstal. Nechci ho přechválit, ale nevedl si špatně,“ říká Výborný k výkonu testovaného beka.

V úterýproti Litvínovu (17.30) budou trenéři postrádat zraněné obránce Macháčka s Poživilem, útočníka M. Hudec a čerstvě také brankáře Kováře, jenž onemocněl.