Jak došlo k vašemu návratu do Českých Budějovic?

Po sezoně mi skončilo hostování v Karlových Varech. V Mountfieldu mám ještě rok platnou smlouvu a po dohodě se sportovním manažerem panem Zajícem jsme se domluvili na jejím dodržení.

Byl zájem ze strany Karlových Varů nebo i vaší na prodloužení hostování?

Během sezony i po jejím skončení jsme se o tom bavili s trenéry i manažerem. Finanční situace ale není jednoduchá a v klubu se neví, jak to do budoucna bude. Trenéři by asi zájem měli, ale situace v klubu byla nejasná. Byl jsem rád, že jsme našli nějakou společnou řeč tady v Budějovicích. Přemýšlím o tom, že tato sezona budou mojí poslední. I z tohoto pohledu jsem rád, že bych ji mohl odehrát doma.

Byly ve hře ještě nějaké jiné varianty než návrat do Budějovic?

V Budějovicích mám platnou smlouvu, takže by to byla dost složitá jednání. Prioritou bylo domluvit se v Mountfieldu a byl jsem ochoten kvůli tomu udělat i nějaké ústupky. Jsem tady doma a velkou roli v tom hrála i rodina.

Když se ve stručnosti ohlédnete za minulým ročníkem v lázeňském městě, převažují klady?

Ve Varech byl jasný cíl dostat se do play off. Nakonec jsme se dostali jenom do předkola. Měli jsme špatný start do sezony, kdy jsme prohráli první utkání. Potom se to zlomilo a přišla zase série vítězství. Doplatili jsme ale na výpadek z období kolem Vánoc, kdy jsme prohráli osm zápasů v řadě. Pokud bychom udělali nějaký bod, tak jsme mohli mít šanci začít předkolo doma a mohlo to vypadat jinak.

Ve Varech jste zažil mistrovskou sezonu ve staré plechové hale, nyní jste hráli v moderní aréně. O zázemí je asi zbytečné hovořit, ale byl rozdíl třeba v atmosféře?

Lidí chodilo pořád docela dost a návštěvy se pohybovaly kolem čtyř tisíc diváků. V nových halách bývá atmosféra samozřejmě trochu jiná než na starých zimních stadionech, ale zázemí pro hráče i diváky je na úplně jiné úrovni. Hala v Karlových Varech je nádherná a hráči i diváci se tam cítí velice příjemně.

Nechal jste se slyšet, že se budete rvát o místo v sestavě. Co si vlastně od nadcházející sezony slibujete?

To určitě platí. Nechtěl bych, aby bylo nějaké haló kolem toho, že se vracím. Chtěl bych prostě jenom dokázat, že stále mám na to, aby ještě rok extraligu hrál. Rád bych pomohl třeba mladým hráčům. Určitě už nejsem v pozici, že bych si musel něco dokazovat. Chci hlavně pomoci mužstvu, abych mu byl něco prospěšný.

V Budějovicích jste měl v týmu vždycky dost výraznou úlohu. Jste připraven na to, že vaše role by mohla být třeba ve čtvrtém útoku?

Určitě. V tomto duchu jsme se i bavili. Když budu hrát ve čtvrté řadě s mladými kluky, tak mi to absolutně nebude vadit. Naopak. Budu se jim snažit pomoci tak, aby měli nějakou psychickou oporu a zbytečně jsme neinkasovali. Trenéři ví, že když bude potřeba, tak dokážu odehrát oslabení i přesilovku.

Hovořil jste o zřejmě poslední sezoně. Co vás přivedlo k tomuto rozhodnutí?

Myslím si, že pro útočníka je nádherné hrát do sedmatřiceti let extraligu. Nechtěl bych to protahovat, abych pak musel končit nuceně nějak v průběhu sezony. Probírali jsme to i doma s rodinou a takhle jsem se rozhodl. Neříkám to úplně definitivně. Třeba se ještě může stát, že si pak půjdu někam zahrát. Ale už by to asi bylo s jiným pocitem než v extralize.

Na závěr kariéry jste si chtěl zahrát jednu nebo dvě sezony někde v Alpách se zaměřením na lyžování. Platí to i nadále?

O tom člověk přemýšlí stále. Spousta hráčů si tam jde na závěr kariéry zahrát. Uvidíme, co bude za rok. Rád bych určitě zůstal nějakým způsobem u hokeje, protože mě to baví a dělám ho od malinka. Už teď se v nějakém směru snažím klubu pomoci. Proto také už tak nějak cítím, že bude nejvyšší čas ukončit sportovní kariéru.

Mohl byste konkretizovat, jakým způsobem se snažíte pomoci klubu?

Mám různé známé, kteří mají firmy a zatím třeba do hokeje v Budějovicích ani nevstoupili. Snažím se je zkontaktovat, aby případně hokeji pomohli, protože peníze se v dnešní době shánějí hodně těžko.

Provozujete i nadále autodopravu, nebo se soustředíte výhradně na hokej?

Autodopravu jsem zrušil. Chtěl jsem si to vyzkoušet, ale protože jsem byl ve Varech, tak to nebylo možné skloubit. Budu se věnovat jenom hokeji.

Letní přípravu absolvujete kompletně s týmem?

Ano. Začal jsem tradičnímu vstupními zdravotními testy a pak už budu trénovat normálně s týmem.

Vy jste nikdy nepatřil k milovníkům tvrdé letní dřiny. Berete přípravu na suchu jako nutné zlo?

Všichni hráči vám řeknou, že letní příprava není úplně to pravé ořechové. Všichni ale víme, že je nutné ji podstoupit. Navíc je záživnější než v dřívějších letech. Jezdí se hodně na kole a není to jako za mých mladých let, kdy se to všechno drilovalo přes vůli. Dneska se trénuje úplně jinak.

V rámci přípravy opět sehrajete několik přátelských fotbalových utkání. Vrátíte se na svůj tradiční brankářský post?

Trenér Kupka už mi naznačoval, že moje místo ve fotbalovém týmu je asi jasné. Gólmanská jednička jsem byl i v Karlových Varech.