Sport, který pod Černou věží oslavil v lednu pětaosmdesáté narozeniny, vychoval spoustu skvělých hráčů světového formátu a jeho tradice byla vždy značkou kvality, najednou stojí na pokraji katastrofy. Odchod do Hradce Králové, kde by po nejvyšší soutěži zřejmě okamžitě skočili, nabývá stále reálnějších rozměrů, i když nově zvolený předseda představenstva klubu Miroslav Schön ujišťuje, že se stále jednalo pouze o informativní schůzky.

Vážnost současného dění si uvědomuje i sportovní manažer klubu Petr Sailer. „Je to těžká situace. Z jedné strany plně chápu majitele klubu, protože financovat hokejový tým je v dnešní době hodně těžké. To jsem poznal v průběhu sezony, kterou jsem poprvé prožil úplně jinak, než když jsem byl hráč. Zjistil jsem, že provozovat takový klub není vůbec jednoduché. Jihočeský kraj nepatří v republice k nejbohatším, ale o to více by se měl asi semknout a hokeji pomoci. Musí tam být samozřejmě vůle radnice. Ta pokud nebude, tak se nemůžeme divit, že tady hokej skončí," vyzývá manažer radnici k pomoci klubu v těžké chvíli.

Hráči i trenéři se v současné době připravují na sezonu bez ohledu na to, jak jednání o setrvání hokeje ve městě nakonec dopadnou. „Sezona se kvapem blíží. Za nějaký měsíc a půl už bychom měli jít na led. Takže normálně trénujeme. Hráči ale samozřejmě vědí, že bohužel musejí počítat i s variantou, že by se odešlo jinam. Uvidíme, jak se nakonec jednání vyvinou. Všichni si samozřejmě přejeme, aby hokej v Budějovicích zůstal. Ale pokud to tak nedopadne, tak bohužel," Sailer jen pokrčí rameny.

O jednání majitelů klubu s Hradcem Králové jsou hráči i realizační tým informováni. „To si řeší představenstvo klubu. My jsme byli seznámeni s tím, že se jedná. Údajně jsou kromě Hradce Králové ve hře i další dvě města. V tuto chvíli je to věc představenstva klubu. My se soustředíme na to, aby mužstvo bylo dobře připraveno na sezonu. Příprava zatím probíhá podle plánu a trenéři jsou s přístupem hráčů maximálně spokojeni," alespoň jedna pozitivní informace.

Pokud by se extraliga v Českých Budějovicích nehrála, Sailer i třeba trenéři by pravděpodobně zamířili s klubem do nového působiště. „Ještě jsme to ale neřešili. Pokud by k tomu došlo, tak o tom budeme jednat s majitelem klubu. Tam by se stanovila nějaká další strategie," nechce předbíhat.

Sailer sám by v klubu končit nechtěl. „Loni jsme spolu s trenéry započali nějakou práci a loňská sezona naznačila, že by to nemusela být špatná cesta. Takže bychom v ní chtěli pokračovat. Ať už to bude kdekoliv," nebránil by se v případě nutnosti odchodu do jiného města.

V kuloárech se hovoří o tom, že pokud by extraliga z Budějovic skutečně zamířila do Hradce Králové, mohla by výměnou na jihu Čech zůstat alespoň první liga. „Podobné informace zatím nemám. Ještě není žádný konkrétní výstup. Všechny strany budou ještě jednat, takže musíme počkat na další vývoj. Uvidíme, jak zareaguje radnice. Pokud ale bude podpora města větší v Hradci Králové, tak je pravděpodobné, že klub zamíří tam," připouští Sailer nepříjemnou variantu.