Z Finska jste ze dvou zápasů přivezli pět bodů. Panovala spokojenost s takovými výsledky?

S pěti body určitě spokojeni jsme. Před startem extraligy je ale pro nás důležitá především předvedená hra a konfrontace s finskými kluby, protože finská liga má vysokou kvalitu. V každém případě to byla výborná příprava na extraligu.

Byl herní styl finských klubů hodně odlišný od našich?

Určitě. Finský hokej se vyznačuje velkou rychlostí. Hrálo se ve velkém tempu, především Kuopio výborně bruslilo. Pro nás to byla obrovská zkušenost.

Vám osobně finský styl hokeje seděl?

Hrají důrazně, ale nijak zákeřně. Každý hráč věděl, že u mantinelu to bude tvrdé, ale ne zákeřné, takže nehrozilo žádné zranění. Zápasy se hrály v soutěžním tempu.

Vyhovuje vám, že se díky European Trophy i v přípravném období hrají zápasy úplně naplno?

Určitě. Už to není takový ten stereotyp, kdy se v polovině července začalo trénovat a k tomu se hrály přátelské zápasy. European Trophy je příjemné oživení. Patří k tomu i vycestování na pět dní do Finska, kdy jsme „vypadli“ z Budějovic a narušil se pravidelný rytmus přípravy. Rozhodně je to přínos.

V Kuopiu jste proměnil rozhodující nájezd ve čtvrté sérii.

Jako první šli kluci, kteří tady nájezdy pravidelně proměňují. Jako čtvrtý měl jet podruhé Jirka Šimánek, který jako jediný proměnil. Ten ale nakonec nesměl nájezd provádět, takže jsem jako čtvrtý jel já.

To je novinka v pravidlech, že jeden hráč nemůže v další sérii absolvovat nájezd vícekrát?

Abych řekl pravdu, tak jsem to také nevěděl. Když vyjel Jirka Šimánek podruhé, tak se Finové začali rozčilovat a musel zpátky. Hodně nás všechny zaujal nájezd zkušeného Fina Kapanena. To byla nádhera, jak to trefil. Brankář Kuba Kovář říkal, že to bylo tak rychlé, že ani nevěděl, jak mu puk vylétl z branky.

Vy jste mířil mezi gólmanovy betony. Byl jste dopředu rozhodnutý pro tuto variantu?

Většina hráčů má nějaké dvě varianty, které zkouší na tréninku. Já jsem většinou při nájezdech mířil právě mezi nohy.

Vy míříte mezi nohy, Jiří Šimánek má zase bekhendový blafák. Byla výhoda, že vás finský brankář neznal?

To je těžko říct, ale gólmani jsou kvalitní jak u nás, tak ve Finsku. V každém případě to Jirka provedl náramně.

Ve Východní divizi European Trophy vám patří třetí příčka. Láká vás druhé místo, které by znamenalo postup do finálového turnaje v Salcburku?

Už jsem měl možnost v Salcburku hrát a je to nádherné město. Za ten zážitek by to určitě stálo. V kabině už jsou slyšet hlasy, že pokud bychom zvládli nadcházející dva domácí zápasy, tak je velká šance postoupit.

Jako první vás čeká Slovan Bratislava. Jaké máte osobní zkušenosti s tímto klubem?

Jako dorostenec jsem proti Slovanu odehrál jeden zápas ještě ve federální lize. Potom jsme tam několikrát hráli přátelské zápasy.

V Lize mistrů jste si proti Slovanu nezahrál?

V Lize mistrů jsem odehrál pouze zápas v Ufě a pak jsem šel do Karlových Varů. Přátelských zápasů jsem ale se Slovanem odehrál dost. Dříve se s ním hodně hrávalo. Už zamlada ještě za Jindřichův Hradec.

Co vám říká současný Slovan?

Musím přiznat, že moc informací nemám. Pouze od Rendy Vydareného vím, že tam hraje Mišo Hudec.