Kde jste poprvé nahlédl do velkého hokeje?
S hokejem jsem začínal doma ve Zvolenu a hrál jsem tam prakticky pořád. Odskočil jsem si pouze na sezonu do Třince, ale dokončil jsem ji v Popradu. A letos jsem to zkusil v Bělorusku v týmu Něman Hrodna. Jinak jsem hrál pořád jen ve Zvolenu. Až teď jsem v Budějovicích.

V České republice jste si zahrál už jednou v Třinci, ale stačil jste tam nasbírat jen dvacet extraligových startů. Proč jich nebylo víc?
Do Třince jsem přišel po jeho mistrovské sezoně a byli tam skutečně výborní hráči. Klub byl na vysoké úrovni a bylo těžké se tam prosadit. Měl jsem i nějaká zranění a nakonec jsem z Třince odešel do Popradu.

V průběhu angažmá jste odehrál také nějaké zápasy za tehdy prvoligový Hradec Králové?
Tam jsem odehrál jen jen tři utkání.

Co letošní angažmá v Bělorusku. Bylo to tam náročné?
Bylo to zase něco jiného. Odlišný životní styl. Hokej je tam na dobré úrovni, ale vrátili jsme se hlavně kvůli rodině, protože synovi je teprve osm měsíců. Především proto jsme zvolili jinou cestu a jsem tady v Budějovicích. Těším se na nové působiště.

V Bělorusku jste byl sám?
Byl jsem tam s rodinou. Město bylo pěkné, to jsme si nemohli stěžovat. Často jsme ale jezdili na tripy a prakticky jsem nebyl doma. Bylo to těžké.

Dá se porovnat kvalita běloruské nejvyšší soutěže třeba s českou nebo slovenskou extraligou?
Do podobných porovnávání se nerad pouštím. Běloruská liga je hodně o bruslení. Bruslilo se tam opravdu hodně. Na tom si zakládali.

Hrodnu jste tedy opustil na vlastní žádost z rodinných důvodů?
Tak se to dá říct. Po dohodě s klubem.

Jaké jste řešil možnosti, když jste se vracel z Běloruska?
Vůbec jsem nevěděl, co bude dál.

Nejdříve jste tam tedy ukončil angažmá a pak jste teprve hledal další možnosti? Nebo jste byl s Motorem domluvený už dopředu?
S Motorem jsme jednali před sezonou a pak jsme se domluvili, že půjdu do Běloruska. Když jsem odtud ale teď odcházel, tak jsem neměl nic. Prostě jsem šel domů do Zvolena a čekal jsem, co bude dál.

Existovala tedy i jiná možnost než Budějovice?
Něco tam bylo, ale nic nebylo dotaženo až do konce. Potřeboval jsem však hrát. Proto jsme se spojili s vedením Motoru. Jednání bylo seriózní a také Jáno Mucha a Vláďa Škoda, se kterými se znám, mě ujišťovali, že tady všechno funguje na výborné úrovni. Že jsou tady výborní hráči, hraje se tady kvalitní hokej a jsou tady super diváci. Jak už jsem řekl, těším se.

Jak už jste uvedl, s vedením klubu jste byl v kontaktu už delší dobu?
Byli jsme v kontaktu před touto sezonou, ale rozhodl jsem se pro Bělorusko. Možná to byla škoda. Tak uvidíme teď.

Motor hraje druhou nejvyšší soutěž. Neberete to jako krok zpět ve své kariéře?
Takhle to neberu. Česká první liga má vysokou úroveň a působí v ní řada dobrých hráčů. Budějovice mají vysoké ambice a věřím, že se nám bude dařit tak, jako se mužstvu dařilo dosud.

S vedením klubu jste se dohodl na měsíční zkoušce. Nemrzelo vás, že když o vás klub stál, tak vám rovnou nenabídl smlouvu?
Chápu, že mě klub chce nejdříve vidět, než podepíšeme smlouvu. Možná kdybychom se domluvili před sezonou, tak už bych tady smlouvu měl. Nemám to ale vedení klubu nijak za zlé. Uvidíme, jak to dopadne.

Budete mít o to větší motivaci, že v průběhu měsíce musíte ukázat, že si smlouvu v Motoru zasloužíte?
Je jasné, že to bude o to těžší. Ale těším se na zápasy a věřím, že všechno dopadne tak, jak má.

V Budvar aréně jste poprvé, nebo jste si tady zahrál už před lety s Třincem?
S Třincem jsem tady odehrál jeden zápas. Stadion jsem si trochu pamatoval. Je tady super zázemí. Z tohoto pohledu maximální spokojenost.

Na jihu Čech jste sám nebo s rodinou?
Zatím jsem tady sám. Bydlím v penzionu v Litvínovicích.

Jakou barvu dresu oblékáte při trénincích?
Bílou.

To by znamenalo první pětku?
To sice ano, ale teprve uvidíme, jak to bude dál. Zatím jsem jenom na začátku. Uvidí se až v prvním zápase. Ale doufám, že to bude fungovat. Tréninky jsou v tomto týdnu zaměřené spíše na kondici. Delší čas jsem nebyl pořádně na ledě, takže je to docela náročné.

Už jste s trenéry hovořili o pondělním utkání se Šumperkem?
O zápase jsme se zatím nebavili. Teď se hlavně trénuje a tak trochu dobíjejí baterie. Pátek máme volný a teprve pak už se všechno začne směřovat k zápasu.

Bavili jste se s vašimi novými spoluhráči o divácích? Motor má domácí průměr přes pět tisíc, což je na první ligu až neuvěřitelná suma.
Vím o tom. Fanoušci jsou tady prý opravdu super a chodí ve velkém počtu. Průměr přes pět tisíc diváků na zápas, to je velice dobré i pro extraligu. V první lize je to něco krásného. Těším se na ně.

Motor chystá odvolání

Zkvalitnění a rozšíření kádru v útočných řadách. To si slibuje od případného příchodu Milana Chovana generální manažer Motoru Stanislav Bednařík.

„Měli jsme ho v hledáčku už delší dobu. Dvakrát jsme jednali, ale pokaždé dal nakonec přednost jiné nabídce," říká Bednařík. „Podepsali jsme dvouletou smlouvu s jednostrannou opcí ze strany klubu, která bude potvrzena, pokud uspěje na měsíční zkoušce," vysvětluje.
„Pokud uspěje, tak posílí naši již tak celkem kvalitní ofenzivu. Jedná se o rozšíření kádru směrem k play off a případné baráži. Aby to nedopadlo jako loni, kdy jsme měli v úplném závěru sezony marodku, dohrávali jsme na tři pětky a chyběla nám šťáva."

Po reprezentační přestávce by měl být dotažený příchod jednoho mladého obránce a klub také chystá ve spolupráci s právníkem odvolání proti kontumaci dvou vítězných zápasů. „Původně jsme se odvolávat nechtěli, ale pořád nevíme, čím jsme se vlastně provinili," vysvětluje Bednařík.