Při slavnostním ceremoniálu jste se nechal slyšet, že zklamání z vyřazení v semifinále play off WSM ligy s Kladnem vás ještě nepřebolelo. Proč to podle vás s postupem alespoň do baráže nevyšlo?
Už se k tomu pár lidí vyjadřovalo. Já absolutně nevím. Celou dobu jsem se koncentroval jenom sám na sebe a řešil jsem jenom sebe. Největší chybu tak vidím sám v sobě. Nevím, jestli je to dobře, nebo špatně. Musím ale říct, že ke konci sezony jsme se nedokázali semknout jako tým. To rozhodlo. Věci, které jsme si jako tým říkali, jsme nedodrželi. To nás stálo jeden zápas ve čtvrtfinále v Havířově a celou semifinálovou sérii s Kladnem. Tím pádem i postup do baráže. Na to jsme hodně doplatili. I když jsme se s tím snažili něco dělat, tak to v kabině neklapalo. Věřím, že se to ale zlepší a extraliga se v Budějovicích bude hrát co nejdříve.

Hodně se mluvilo o tom, že postup do nejvyšší soutěže je jediným cílem. Nemohlo to být z psychického hlediska až kontraproduktivní?
Mohlo. V sezoně noviny nečtu, protože vás to odvádí od výkonu. Ale když jsem si po jejím skončení přečetl několik starších článků, tak jsem všude viděl, jak letos máme postup jistý. Najednou, když se pak nedařilo a potřebovali jsme mužstvo nakopnout, tak se pořád mluvilo o tom, že se to zlepší a jak jdeme na postup. Nehledaly se maličkosti, které pak hrají klíčovou roli. To nás strašně sráželo. Aniž bychom si to připouštěli, tak v hlavách jsme pořád měli, že musíme postoupit. Sezona je ale dlouhá a člověk musí jít od maličkostí. Od základní části přes play off a pak se teprve může koncentrovat na postup. Ale jakmile se to řeší od začátku sezony, tak to není dobré. I když se třeba nedaří v základní části, tak sezona není ztracená.

Vy osobně jste pořád věřil, že sérii s Kladnem otočíte?
Dokud neskončí poslední vteřina, tak by se nemělo přestat věřit. I když jsme v semifinále prohrávali 0:3 na zápasy s Kladnem, tak jsem pořád věřil, že to zvládneme. Ať jsem byl na ledě, nebo jsem byl v posledním utkání vystřídaný a seděl jsem na střídačce. Ale říkat dopředu, že máme postup jistý, je absolutně zbytečné.

Sezonu jste přitom měli rozehranou dobře a krátce před koncem základní části jste ještě vedli tabulku.
To je pravda. Tam se to ale začalo lámat k horšímu. Pořád je to však jenom sport a člověk by se jím měl hlavně bavit. A bavit také lidi kolem sebe. Inspirovat je. Potom ví, že dal výkonu sto procent a může mít čisté svědomí. Ale my jsme řešili takové blbosti, jako koho dostaneme v baráži nebo v play off. To bylo absolutně zbytečné. Naše výkony pak šly dolů. Na čtvrtfinále s Havířovem jsme se semkli. To byla dobrá série. Věřili jsme si i na Kladno. Každý by se ale musel koncentrovat sám na sebe, odevzdat týmu sto procent a užívat si hru. Je to sport a nejde o život. Právě život jsme ale řešili a neužívali si hokej, který nás baví. Pak si člověk může říct, že tam nechal všechno. Chtěl bych vědět, kdo si tohle může říct po semifinále s Kladnem. Já jsem z toho pořád hodně zklamaný.

Přestože jste nesplnili hlavní cíl, kterým byl postup, berete tuto sezonu jako výkonnostní posun vpřed? Byl jste na předsezónním kempu Colorada, na Spartě jste si zahrál extraligu, byl jste týmovou jedničkou Motoru. Z tohoto pohledu to zase až tak špatná sezona nebyla?
Musím říct, že hokejově jsem se posunul určitě. Každým rokem získávám nové zkušenosti. Jako největší plus letošní sezony ale vidím, že jsem se posunul jako člověk. Chováním a přístupem ke všemu. Z tohoto pohledu mi minulá sezona hodně dala, i když také vzala. Všem musím za tuto sezonu poděkovat. Přijal jsem i špatné věci. Hokejově mi pomohly Colorado i Sparta. To jsem si opravdu užil. Doufám, že to zužitkuji v dalších sezonách.

Díváte se v televizi na hokej? Na play off i na baráž? Nezanevřel jste na něj?
Divám se každý zápas, co mohu. Strašně mě to baví. Pouštím si na videu i naše zápasy Motoru. Dva týdny jsem od hokeje úplně vypnul, ale teď už mi zase strašně chybí.

Co bude dál? Máte v Motoru platný kontrakt?
Smlouvu mám. Klub uplatnil opci.

Máte smlouvu i v týmu NHL Colorado Avalanche, který vás draftoval?
Nemám. V Coloradu jsem nováčkovský kontrakt ještě nepodepsal. Smlouvu mám v Motoru a uvidíme, jak to bude dál. Teď to ale neřeším.

Nějaký plán, co budete dělat v nejbližší budoucnosti, ale máte?
Mám tréninkový plán od kondičního trenéra, takže se začnu pomalu individuálně připravovat, abych věděl, na čem jsem. Určitě také zapracuji na škole, kde mi také něco chybí. Začnu si dávat život zase trochu do kupy. V tomhle mi tato sezona hrozně pomohla. Zjistil jsem, co je důležité, a co ne. Co bude dál, to je otázka spíše pro hráčské agenty.

Letní přípravu ale zahájíte s Motorem?
Asi ano. Uvidíme, jak to bude. Situace se může každým dnem změnit.

Je ve hře ještě jiná varianta než Motor nebo Colorado?
Fakt nevím. Motor uplatnil opci, takže tady mám platnou smlouvu. Tím to pro mě teď končí. Klub na mě má práva. Co ale bude třeba za týden, to skutečně nevím.

Stal jste se Sportovcem okresu České Budějovice za uplynulý rok. Co říkáte tomuto ocenění?
Abych pravdu řekl, tak jsem to vůbec nečekal. Jsem za to rád. Každé takové ocenění pro mě znamená, že jsem svou prací na někoho zapůsobil. Svým chováním a vším okolo. Strašně si toho vážím a opravdu mě to překvapilo. Zase mě to posouvá dál a vlévá mi to novou krev do žil. Když pracujete a věříte tomu, co děláte, tak si toho lidi všimnou. Trofej si doma určitě vystavím. Vážím si i toho, že jsme jako kolektiv obsadili druhou příčku. Přes všechny problémy, které jsme měli, budu na tu sezonu rád vzpomínat. I když jsme nedokázali to, co jsme chtěli.