Loni na MS dvacítek v Kanadě sledoval první zápas Čechů z tribuny, a když na něj nezbylo místo na soupisce, slyšel od trenérů krutý ortel: Dopisujeme Přibyla, ty letíš domů…

Podruhé si hokejista Českých Budějovic Michal Švihálek nechce nechat vrchol sezony ujít. Přestože má za sebou vážné zranění ruky a do juniorské extraligy naskočil za minutu dvanáct.  „Moc zápasů jsem neodehrál, není lehké dostat se do ideální formy, ale myslím, že jsem trénoval dost a měl bych být připraven. Pokud se mnou bude trenér Přerost spokojen, mám šanci se do týmu dostat a mistrovství se zúčastnit, což se mi loni nepovedlo,"  věří střelecky disponovaný forvard, že druhý pokus vyjde.

Když si zpřetrhal vazy v zápěstí, honilo se mu hlavou ledacos. Ale utěšoval se, že má dost času, aby se dal zdravotně do pořádku. „Říkal jsem si, že záleží pouze na mně, jestli se dostanu do formy a dokážu hrát jako před zraněním."

Dva měsíce pauzíroval, neodehrál ani zápas, jen trénoval. Už dva týdny po zranění vyjel na led s Mountfieldem  a začal pracovat na návratu. „Po sedmi, osmi týdnech jsem vzal poprvé do ruky hokejku. Předtím jsem chodil s kondičním trenérem Petrem Požárkem do posilovny. Po každém tréninku jsem chodil na třicet, pětačtyřicet minut bruslit s Radkem Bělohlavem," líčí Michal Švihálek individuální přípravu uprostřed rozjeté sezony.

Vše zlé je prý k něčemu dobré… Švihálek musel dlouho šetřit ruku, o to víc se zaměřil na dolní končetiny. „Kdybych musel dostávat zpátky nohy, bylo by to horší," uznává. „Abych řekl pravdu, na nohou se teď cítím silnější než před zraněním! Co jsem ztratil na rukou, nahnal jsme na spodku," kvituje.

Ujišťuje, že na sraz dvacítky do Rokycan v sobotu dorazí v pozitivní náladě. „Jinak to nejde. Nemohu tam jet s tím, že mě vyřadí, to bych byl sám proti sobě. Myslím, že pokud předvedu v přáteláku proti Slovákům dobrý výkon, tak bych se mohl v týmu udržet a na MS něco odehrát," prohlašuje jihočeský talent.

Češi odehrají 19. prosince v Havlíčkově Brodě přípravný duel se Slovenskem, o den později odletí do Ufy. V širší nominaci na MS "20" je z HC ČB ještě forvard Tomáš Rousek a ze zámořského angažmá dorazí odchovanec Lukáš Sedlák (Chicoutimi).