Letní příprava zatím probíhá podle představ vašich i trenérů?

V každém případě. Pozitivní je postupný návrat rekonvalescentů do tréninku. Menší problémy má ještě Pletka, ale v pohodě už jsou Kašpařík i Ptáček, který měl podvrtnutý kotník. Do své původní kondice se dostává po faulu Bartoviče Tůma. Dobré reference jdou od trenérů na mladé hráče Buriana nebo Kuchejdu. S přístupem hráčů jsou trenéři stoprocentně spokojeni.

Po operačním zákroku s kolenem je také gólman Kovář. Jaký je jeho zdravotní stav?

Velmi dobrý. Je v péči fyzioterapeuta a hojí se velice rychle. Měl by stihnout začátek přípravy na ledě.

V neděli mužstvo odjíždí na týdenní soustředění do Železné Rudy. To by měl být vrchol letní přípravy?

Ano. Odjíždí kompletní kádr šestadvaceti hráčů. Hodně se tam bude pracovat na kole. V tom je příprava ohleduplnější než za nás, kdy jsme museli všechno odběhat a teď z toho máme špatná kolena.

Do týmu se vrátil Jan Snopek, jemuž byla původně ukončena smlouva kvůli neuspokojivým výkonům. Proč jste ho vzali zpět?

Honza Snopek se vrátil. Já za sebe nemohu hodnotit minulou sezonu, ve které jsem ho v televizi viděl hrát několik zápasů. Dozvěděl jsem se, že k jeho výkonům skutečně byly výhrady. Smlouva mu byla ukončena, ale od té doby se spousta věcí zklidnila a udělal se jiný pohled na věc. Některé záležitosti se dořešily, někteří hráči byli osloveni a byla jim učiněna nabídka. Honza Snopek byl jedním z nich a dohodli jsme se.

Co od Snopkova návratu čekáte?

Je to zkušený bek a každou sezonu musí odehrát tak, jako by to byla jeho poslední. Jeho kondice a postava jsou na vysoké úrovni. Uvažovalo se tady o Sičákovi, Žabkovi, osloveni byli Frolo nebo Harant. Tito hráči by Honzovi jeho kondici mohli závidět. Býval často vylučovaný, což se musí změnit. Mám rád tvrdé beky, kteří hrají agresivně, ale čistě. Když Bartovič prošlápl Tůmovi nohu, tak mu měli s odpuštěním useknout hlavu, protože to byl neodpustitelný zákrok. Ale nikdo to neudělal.

Snopek by měl patřit do šestice obránců základní sestavy?

Ptáček, Vydarený, Novák a Snopek. To je kvartet beků, na kterých chceme stavět. Uvidíme, v jakém stavu bude Tůma. Pak jsou tady Kotaška, Šulc na dvoucestné smlouvě, Jank, Havran, Dietz a další mladíci v juniorce. Obránců máme hodně a ani nikdo z těch zkušených nemá své místo pod penzí. Tlak v kádru by měl být a už na tréninku by to mělo být znát.

Mladík Jank byl draftován nováčkem KHL Kyjevem. Má tato záležitost nějaký praktický význam?

Spočívá v tom, že pokud zamíří do KHL, tak jedině do Kyjeva. Je to jeden z mála kluků, který chce zatím zůstat tady, i když ho čeká ještě draft NHL. Teprve mu bude osmnáct let, takže bude podepisovat novou smlouvu. Chce se tady poprat o místo v základní sestavě. V každém případě už by měl hrát hokej za chlapy a za jeden tým, což by měl být i zájem budějovického hokeje. Neměl by jako loni pendlovat mezi čtyřmi mužstvy. To pro něj bylo hodně složité.

Koho jste oslovili z útočníků?

Tomáše Kůrku. On ale akceptoval nabídku ze Sparty. Jednal ale také velice otevřeně. Jeho návrat byl ve hře. Sice tady byl často na tapetě, ale dospěli jsme k tomu, že by se mohl vrátit. K minulé sezoně toho ale opravdu moc říct nemohu, protože jsem tady nebyl.

Kam zamířili hráči, kteří byli z týmu uvolněni. Už má nějaké angažmá Josef Melichar?

Chce odejít do zahraničí a naše komunikace s ním utichla, i když trenér Výborný o něj jako o člověka hodně stojí. Zájem jsme o něj úplně neztratili, ale on má čas a zřejmě dá přednost zahraničí.

Kde se teď pohybuje další obránce Lukáš Poživil?

Trénuje v Litvínově, ale je to náš kmenový hráč a čekáme, že se Litvínov brzy ozve.

Do Liberce zamířil Tomáš Vak, do Brna Ivan Huml. Kde budou působit Petr Sailer a Ondřej Veselý?

Petr Sailer je v Karlových Varech. Ondřej Veselý šel reciproční výměnou za Honzu Nováka do Brna.

Platnou smlouvu v klubu mají Jindřich Kotrla a Tibor Melichárek. Jaký bude jejich další osud?

Kotrla jedná s Ústím nad Labem a ve hře je také Chomutov. Melichárek se snažil dostat do Vítkovic, ale nevyšlo mu to, takže zatím je bez angažmá.

Smlouva skončila Michalu Hudcovi, jenž je zatím bez angažmá. S jeho návratem nepočítáte?

Ne. Útočníků máme dostatek a dostali jsme ještě řadu nabídek na další hráče. Počtem hráčů máme útok dostatečně silný.

Které útočníky máte v přípravě?

Martynek, Kašpařík, Pletka, Gulaš, Langhammer, Květoň, bratři Pšurní, Mikeska, Mertl, Červený, Šimánek, Heřman, Kuchejda, Burian, Rousek, Sedlák, Švihálek, Ježek. To je seznam, ne složení podle útoků. Do přípravy na ledě bychom měli jít se šesti útočnými řadami.

S kým počítáte na post centra?

Kašpařík, Langhammer, Mikeska. Všechno jsou to vysocí hráči, kteří by se měli prosazovat při vhazování a před brankou. Měli bychom hrát přímočarý, jednoduchý hokej, který bude založen na jasně daných pravidlech.

Trochu neznámou jsou bratři Pšurní, kteří přišli z Ústí nad Labem?

Je to pro ně ve čtyřiadvaceti letech klíčový rok. Měli by udělat všechno, aby tady extraligu hráli a nešli už níž.

Až na mistrovství světa to letos dotáhl Milan Gulaš. Svěříte mu úlohu klíčového útočníka?

Ano. Chci ho tak brát, ale také na něj budu mít vysoké požadavky. Hodně si slibujeme od Langhammera, což je skromný a povahově výborný kluk, silný na puku. To samé Lukáš Květoň. Máme spoustu mladých hráčů a tlak na ty starší bude určitě velký.

Loni fungovala spolupráce s prvoligovým Táborem. Ten se ale dostal do problémů a naopak do první ligy postoupil další jihočeský klub Písek. Navážete s ním užší kontakt?

Netuším, jak to teď v Táboře vypadá. S Pískem jsme jednali a mají tam zájem o naše hráče. Je tam trenérem Ruda Suchánek, což je zárukou, že naši hráči nastupovat budou. My zase Písku poskytneme určité finanční odlehčení. Tábor je momentálně s velkým otazníkem.