Pískot. Hlasitý. Téměř ohlušující. Přitom na ledě se neudálo nic, proč by se fanoušci některého z týmů měli zlobit.  Z reproduktorů vyhrávala ruská písnička. Kalinka, ka - ka lin… Diváci reagovali okamžitě. "To nám nehraj! Ruskou písničku tady nechceme!

A kotel ještě přidal na adresu moderátora nepublikovatelný popěvek. "Mrzí mě to, omlouvám se," sypal si po zápase popel na hlavu oblíbený jihočeský moderátor David Kropík. "Mám tuto písničku připravenou v počítači, je pravda, že v této době vhodná není," vyprávěl. I jeho ale bouřlivá reakce fanoušků zaskočila. Budvar arénou, kde fanoušci tradičně opěvují Motor, se nesl chorál o tom, že: DJ je…

Doba se změnila. Rusové válčí na Ukrajině a zpívat jejich písničky nikdo nechce. Stále ještě nevíte, o jakou melodii jde? Poslechněte si audio přiložené k tomutu článku. Amatérský záznam z koncertu Alexandrovců s Karlem Gottem v Českých Budějovicích. Kde se odehrával? Ano. V Budvar aréně. Tam, kde se v neděli večer na Kalinku pískalo, se před několika lety bouřlivě aplaudovalo.

Při koncertu Alexandrovců v Budvar aréně Kalinka ohromila, při hokejovém utkání fanoušky rozzlobila | Audio: archiv Deníku

Video u článku nabízí písničku v provedení Alexandrovců při jejich turné v ČR, amatérský záznam ukazuje pohled na sbor Rudé armády, který zpívá Kalinku v Olomouci.

Po rozpoutání války Ruskem na Ukrajině je reakce českobudějovického publika pochopitelná. "Už Kalinku hrát nebudu," vzkazuje fanouškům Motoru moderátor David Kropík.

Nic to ale nemění na tom, že písnička, která dlouhou dobu byla považována za lidovou píseň, ve skutečnosti však slova i hudbu napsal roku 1860 hudební skladatel, literát a folklorista Ivan Petrovič Larionov (1830-1889), je chytlavá a ve společném provedení Alexandrovců a Karla Gotta zní úžasně. Schválně si ji připomeňte třeba v audiosouboru přímo u toho článku. Světové proslulosti Kalince dobyla právě interpretace v přepracování Alexandra Vasiljevieč Alexandrova sborem, který Alexandrov v roce 1928 založil. Slavní Alexandrovci ji rozšířili do celého světa. A kdybyste si třeba doma chtěli zazpívat, a patříte do generace, která ještě umí azbuku:

Калинка, калинка, калинка моя!

В саду ягода малинка, малинка моя!