Těsně před startem play off se vedení klubu rozhodlo odvolat trenéra Petr Rosola. Hlavní koučem se stal jeho dosavadní asistent Radek Bělohlav, asistují mu Martin Štrba s Romanem Turkem. Čtvrtým do party je právě Kotalík. „Bavili jsme se o tom, jak bychom se mohli v závěru sezony zapojit, abychom mužstvu co nejvíce pomohli. V mém případě jsme se shodli, že by bylo dobré, abych byl u mužstva," konstatuje.

Zápasy bude sledovat z tribuny. „Nebudu na střídačce, ale bude se podílet na nějakých taktických věcech a na některých situacích v tréninkovém procesu. V zápasech budu v roli jakéhosi pozorovatele, což jsem ale vlastně plnil i teď . Rozdíl bude jenom v tom, že budu více v kabině a budu se podílet na vytváření taktiky. V zápasech budu mít od trenérů nějaká zadání a budu s nimi konzultovat různé situace. Z tribuny hra vypadá občas úplně jinak než ze střídačky. Takhle je to ale ve světě běžné," říká Kotalík ke své nové roli.

V praxi to znamená, že zápasy bude sledovat z tribuny a o přestávkách sdělí trenérům své postřehy. „Bude to v návaznosti na domluvu, co trenéři budou chtít. Některé věci budu sledovat a pak budu trenérům dávat informace, které si oni vyhodnotí a potom je přenesou na mančaft," informuje.

V tomto týdnu se bronzový medailista z olympiády v Turíně účastní aktivně i tréninků. „Není tady Roman Turek, tak chodím i na led. Potom se zase domluvíme, co bude potřeba. Do konce sezony se ale stále budu pohybovat u týmu," ujistí.

Pro Kotalíka se jedná o premiérový kontakt s trenérskou prací. „Trenéřinu jsem nikdy nedělal. Vždycky jsem ale na ledě rád byl a těší mě, že klukům mohu předat nějaké zkušenosti, které jsem nasbíral v NHL. Je to trošku provizorní situace, ale když člověk skončil s hokejem, tak ho to do kabiny stejně pořád táhlo. Její atmosféra kabiny se nedá ničím nahradit. Je to fajn a baví mě to," zdůrazní.

Když při tréninku vypálí svou vyhlášenou dělovku, je vidět, že v ruce to stále ještě má. Návrat přímo do boje ale prý v žádném případě nechystá. „Hokej dnes už není jenom o střele. Dva roky jsem nehrál a vyhovuje mi, když si mohu jít jen tak zabruslit s bývalými hráči Motoru. To mi úplně stačí a jsem tam šťastný," usměje se.