Vítkovický kapitán Tomáš Jáchym už měl po sezoně. Od trenérů dostal po porážce v Českých Budějovicích na víkend volno, vítkovická výprava odjela bez něj. Odpočíval doma s rodinou.

V pátek ráno ale u Jáchymů zazvonil telefon: „Rychle se vrať, Budějovice u nás měly neoprávněný start, bude se hrát třetí zápas!" Dopolední trénink Vítkovic nestihl, odpoledne ho ale táta naložil do auta a jelo se.  Kapitán už věděl, že jeho tým dostane v play off druhou šanci.

Ve čtvrtek večer autor dvou gólových přihrávek smutnil. „Jsem hodně zklamán. Myslím, že jsme odvedli v sezoně skvělou práci. Nemám slov… Chtěli jsme postoupit," říkal zlomeným hlasem.

Tvrdil, že jeho tým chtěl v sérii předvádět hezký, kombinační hokej. „Ale Budějovice dobře bránily a čekaly na naše chyby. Taky byly důraznější v koncovce. Nám chyběla častější střelba na bránu, kterou jsme moc netrefovali," hledal příčiny dvou porážek.

Vést Vítkovice v roli kapitána na ledě, kde vyrůstal, pro něj byl zvláštní pocit. „Trošku se mi před zápasem klepaly nohy. Je pěkné zase se vrátit domů," přepadla ho na stadionu na chvíli nostalgie.

Ve Vítkovicích budějovický odchovanec nedávno podepsal novou smlouvu na dva roky s opcí. „Jsem tam maximálně spokojen," říká. V kanadském bodování soutěže se pohyboval na předních místech, v týmu se propracoval do role kapitána, trenéři ho chválí. „Přede mnou byli jiní kapitáni. Někdy před měsícem trenér udělal změnu, protože se nám nedařilo, padla na nás nějaká krize," vysvětluje produktivní centr.

Plánoval, že když Vítkovice vypadly, bude držet palec mateřskému klubu. „Určitě! A gratuluji mu k postupu," vzkázal sportovně. Teď bere svá slova zpátky. Přeje si, aby co nejdál došel jeho tým, který se přes noc zcela nečekaně vrátil do hry o titul.