Tůma strávil čtyři sezony v zámoří, poté rok doma v Litvínově a loni hrál první ligu v Ústí nad Labem. Letní přípravu před letošní sezonou absolvoval opět v Litvínově, kde podepsal smlouvu. „V Ústí jsem byl jenom na hostování. Litvínov mi pak dal slušnou nabídku, na kterou jsem kývl. Bohužel to dopadlo tak, jak to dopadlo,“ vrací se do nedávné minulosti.

Důvody svého odchodu z Litvínova moc rozebírat nechce. „Absolvoval jsem tam celou přípravu na sezonu. Pak se tam ale stal takový problém. Vznikly nějaké okolnosti, které jsem nebyl schopen akceptovat. Proto jsem na konci září vypověděl v Litvínově smlouvu a čekal jsem na další angažmá. Důvody bych si zatím nechal pro sebe,“ nechce se příliš pitvat ve svém odchodu z mateřského klubu.

Bez hokeje nakonec držitel bronzové medaile z mistrovství světa dvacítek v roce 2005 zůstal celý měsíc. „Měl jsem začínajícího agenta, který nebyl moc zkušený v branži. Po změně agenta přišla nabídka hned po dvou dnech. Byl jsem rád, že mi Budějovice daly šanci. Pod trenérem Výborným jsem už kdysi hrával v Litvínově, než jsem šel do Ameriky. Doufám, že nezklamu jeho, vedení ani fanoušky,“ přeje si. „Pokud si tedy vybojuji smlouvu,“ rychle dodá.

Tůmova hráčská práva nadále vlastní Litvínov. „Záleželo by na tom, na jakém vyrovnání by se oba kluby dohodly. Pak by se teprve mohlo jednat o smlouvě,“ vysvětluje.

Na ledě se urostlý obránce cítí zatím dobře. „Po měsíci, kdy jsem se připravoval sám, je příjemné trénovat zase s týmem, i když jsem sám trénoval hodně tvrdě. Byl jsem hodně nažhavený a cítím se celkem dobře. Po fyzické stránce určitě. Ještě je třeba zase vstřebat ty hokejové věci,“ je si vědom.
Že by v pátekTůma nastoupil v dresu Mountfieldu v Karlových Varech, se nezdá být příliš pravděpodobné. „Záležet bude na rozhodnutí trenérů a také jednání klubu s Litvínovem. Kolem případného přestupu je třeba vyřešit spoustu papírů. Hlavně tady ale jsou kluci, kteří v sestavě byli. Ze strany trenérů by byl asi zvláštní krok, kdyby vyšoupli ze sestavy někoho, kdo tam nastupuje od začátku sezony, a dali tam mě, když jsem měsíc nehrál. Uvidíme, jak to dopadne,“ nechce předbíhat.

Tůmova zkouška se na jihu Čech zřejmě prodlouží. „Docela se nám líbí a rádi bychom zkušební dobu prodloužili. Nyní se budeme domlouvat za jakých podmínek,“ říká sportovní manažer Mountfieldu Jaroslav Jágr. „Trošku mu chybí rozehranost. Možná zkusí několik zápasů v první lize v Táboře,“ uvedl.