Na Stadionu Jana Marka v Jindřichově Hradci předával Milan Mazanec ocenění nejlepším hráčům. Udělal si i chvíli času na odpovědi pro Deník. "Úbytek hráčů je určitě," konstatoval bývalý šikovný hokejový útočník, který za Motor České Budějovice nastupoval v letech 1988 až 1993, nastřílel 31 gólů. "Je méně hráčů, výběr je malý, ale kvalita roste všeobecně podle toho, jak se trénuje."

Trénuje v Německu, výkony svých synů pozoruje na českém ledě. Vnímá Milan Mazanec rozdíly? "Generálně ne. Jsou ale nuance, kde rozdíl je," přemýšlí písecký odchovanec. "Talentů je víc v Německu, protože tam je víc lidí. V Německu žije osmdesát milionů, zimáků je tam stejně jako u nás, tam jde jen o to, aby to německé prostředí tuto výhodu využilo."

Podle Mazance, který má přehled o dění na zimních stadionech, trénink v ČR a v Německu dost podobný. "Dá se srovnat," přikyvuje. "Určitě se dá srovnat. V systému se pracuje dneska úplně stejně, jsou tam skills kouči, kteří pilují dovednosti, jsou tam trenéři gólmanů, trenéři speciálních činností, u týmů pracují celé štáby. Německý svaz se v podstatě stará o to, aby obsazení kvalitou a trenérským zázemím byl. A to v Německu opravdu je."

Podle Mazance je důležité, aby se dařilo přilákat k hokeji co nejvíc sportovců.  Talentovaných dětí. "Dostatek jich v Německu je, ale musí se přitáhnout k hokeji."

V českém prostředí není úplně obvyklé, že by mládežnické týmy naplňovali zahraniční hráči. V Německu je to podle Mazance jinak. "Pracujeme se spoustou cizinců. Do Německa jich přichází hodně. Češi také, ale hodně hráčů přichází z východu Evropy, Litevci, Lotyši, Ukrajinci, Rusové, ale i hokejisté z Rakouska, Poláci, Maďaři," vyjmenoval trenér Straubingu téměř celou Evropu. "Německý systém se snaží využít hodně cizinců."

Český hokej měl v Německu vždy výbornou pověst. Podle Mazance se časy pomalu mění. Ale opravdu jen pomalu. "Neustále má český hokej v Německu dobrý zvuk. Možná až moc. Oni směrem k nám dál žijí z legendy Nagana, ze které trošku žijeme i my v České republice. Skutečná kvalita, úroveň a výsledky jsou zatím trochu jinde."