Nedělní utkání bylo dlouho na vážkách. Plzeňští rozhodli až v samotném závěru. Vítězný gól dal v dramatickém závěru až v 57. minutě bratr českobudějovického gólmana Jan Kovář.

Úvodní nápor domácího celku Jihočeši zvládli. „Čekali jsme, že Plzeň začne tlakem. Podařilo se nám ho eliminovat. Dvakrát se sice soupeř dostal do situace tři na jednoho, ale to nebylo z nějakého tlaku, ale proto, že jsme propadli v útoku,“ říká trenér Mountfieldu František Výborný.

Podle něj byl zápas zcela vyrovnaný. „Herně určitě,“ zdůrazní. „Rozhodovalo se až v závěru. Dostali jsme dost laciné góly,“ posteskne si kouč.
První branku zápasu dosáhl mladší z bratrů Kovářových Jan, jenž svého o dvacet měsíců staršího sourozence překonal šikovnou tečí. „Nepodařilo se nám vyhodit puk. Kovář tam zůstal zapomenutý a stačilo mu jenom nastavit hokejku. To byla škoda,“ připustí trenér.

Také druhý inkasovaný gól trenéra mrzel. „Už jsme téměř ubránili přesilovku, ale v jejím závěru si dal Milan Gulaš ve snaze zabránit gólu z půl metru vlastní gól,“ lituje.

To byla branka na 2:1, ale po ní dokázali hosté bleskově kontrovat a Martynkem vyrovnali na 2:2. „Jenže hned potom se dostal před naší brankou k puku znovu Kovář, který se nejlépe zorientoval a dal nám třetí gól. Martynek na něm sice byl, ale nedokázal ho ubránit. Dal vyrovnávací gól, čímž nám pomohl, ale tohle byla jeho chyba,“ zlobí se Výborný.

V závěru hostující střídačka zkusila power play, ale bez úspěchu. „Měli jsme tam dvě střely, ale pak přišel vyhozený kotouč a Straka dal do prázdné branky čtvrtý gól,“ vrací se zkušený kouč k závěru zápasu.

Ztráta bodů hosty mrzela. „Plzeň určitě nebyla lepší a v závěru se hodně bála o výsledek. Minimálně bod jsme si zasloužili. Asi jsme si ale štěstí vybrali v pátek s Vítkovicemi,“ nedělá kouč z prohry zase nějakou přehnanou tragédii. „Odehráli jsme velice slušný zápas. Plzeň nás rozhodně nepřehrála ani nezatlačila,“ tvrdí.

V závěru měli hosté skutečně smůlu. Šimánkův šikovný volej totiž skončil pouze na tyči, což musel potvrdit až videorozhodčí. „To byla škoda. Pokud bychom zápas dotáhli do penaltového rozstřelu, tak jsem byl přesvědčen, že vyhrajeme. Kvalita gólmanů byla přece jen na naší straně,“ je přesvědčen.
Nešťastný zápas odehrál českobudějovický útočník Václav Pletka. Nejprve v přesilovce pět na tři propásl obrovskou šanci. „Zívala na něj prázdná branka. To byla chyba. Stejná, jako když obránce zaviní gól,“ zlobil trenér.

Pletka nakonec zápas nedohrál. Po zákroku obránce Modrého narazil hlavou na hranu mantinelu a stadion opouštěl se zřejmě zlomeným nosem. „Asi se ani nejednalo o faul. Venca dostane celoobličejový kryt a věřím, že bude k dispozici,“ doufá Výborný.

Poprvé v letošní sezoně posílal trenér do hry jen tři kompletní pětice. Nebyla to ale reakce na značnou marodku, nýbrž taktický záměr. „Věděli jsme, že Plzeň se bude snažit o velké tempo, proto jsme hráli jen na tři útoky. To se celkem povedlo. Fyzicky jsme zápas zvládli dobře a navíc další zápas se hraje až v pátek,“ vysvětluje Výborný svůj tah.