Jihočeský hokej ve středu čeká svátek. Ve 26. kole první ligy se u Jordánu střetnou v krajském derby HC Tábor a IHC Komterm Písek. Začátek velice atraktivního duelu je v 18 hodin.

Oba soupeři se letos střetli už jednou. První vzájemný zápas se hrál v Písku. Domácí tehdy vyhráli po velkém boji 2:1 a v hledišti přihlížely dle informace pořadatelů na tuto sezonu rekordní dvě tisícovky diváků.

Papírovými favority zápasu jsou tentokrát Táborští, kteří z posledních šesti zápasů pět vyhráli a posunuli se na dvanáctou příčku tabulky, která by v závěrečném účtování znamenala poslední vstupenku do předkola play off.

Zlepšenou formu mužstva si pochvaluje i asistent trenéra Kýhose Arpád Györi. „Povedl se nám vstup do druhé poloviny základní části, kdy jsme odehráli velmi dobré zápasy s největšími favority na postup Chomutovem a Ústím. Sice jsme v těchto dvou utkáních získali jen bod, ale výkon týmu byl velice slušný,“ tvrdí. „Potom jsme začali vyhrávat, což mužstvo nakoplo. Škoda byla jen domácí porážky s Benátkami,“ dodá.
Naposledy v Berouně sice Táborští vyhráli po samostatných nájezdech, ale Györi byl přesvědčen, že jeho tým mohl mít ještě o bod navíc.

„Dvě vteřiny před koncem proti nám rozhodčí nařídil trestné střílení za úmyslné posunutí branky. Ta přitom byla posunuta už mnohem dříve. Mohli jsme vyhrát za tři body,“ posteskne si.

Už od minulé sezony se klub zmítá ve finančních problémech. Situace se příliš nezlepšila ani v sezoně letošní. „Je to o malinko lepší. Kluci nějaké peníze dostali, ale pořád to není žádná sláva. Klobouk dolů před nimi, že takhle hrají,“ vzkazuje asistent do kabiny.

Pracovat s mužstvem, které nedostává výplatu, není samozřejmě pro trenéry jednoduché. „Snažíme se od toho oprostit. Když jdou hráči na led, tak se snaží uspět bez ohledu na peníze. Ale samozřejmě je to složité. Stále však věříme, že se finanční situace v budoucnu vylepší,“ věří Györi.

Na středeční derby se těší on i celé mužstvo. „Bude to svátek. Je to jiný zápas než všechny ostatní. Chtěl bych pozvat co nejvíce fanoušků. Věřím, že uvidí dobrý hokej a naše vítězství,“ doufá.

K dispozici by Táborští měli mít prakticky kompletní kádr. „V Berouně jsme měli trochu problémy a museli jsme hrát jen na tři pětky. S Pískem to snad bude lepší. Uvidíme, jestli přijede někdo z Budějovic. Pomáhal nám Ruda Červený, ale teď má Mountfield hodně zápasů, takže asi s nějakou větší pomocí počítat nemůžeme,“ přemítá Györi. Ten nebude mít k dispozici ani útočníka Heřmana, jenž má zraněné rameno.

Vedení klubu láká fanoušky na středeční zápas a připravilo pro ně zajímavou akci. „Chceme překonat návštěvu dva tisíc diváků, kteří přišli na první zápas v Písku. Pět vylosovaných diváků získá bezplatné zapůjčení automobilu na víkend. Druhou cenou originální dres HC Tábor v nové variantě. Další cenami budou potom reklamní předměty. Výherce ceny však musí splnit mimo předložení platné vstupenky s vylosovaným číslem také klubovou příslušnost prokázanou oblečením. Konkrétně by na sobě výherce měl mít dres, šálu nebo čepici HC Tábor, popřípadě oblečení v duchu výzvy „modrobílá lavina“, tedy modré nebo bílé barvy,“ říká k divácké akci vedoucí mužstva Pavel Šácha.
Na středeční derby se těší také v Písku. „Derby má vždycky velkou atmosféru a bývá vypjaté,“ říká generální manažer Komtermu Jiří Černý. Doufám, že odehrajeme dobrý zápas a přivezeme nějaké body,“ přeje si.

Početné zastoupení by měli mít hosté i v hledišti. „Podle mých informací se do Tábora chystá hodně našich fanoušků. Vypravujeme pro ně i autobus. Určitě to bude zajímavý zápas,“ je manažer přesvědčen.

Písecký klub po nevydařeném vstupu do sezony po devatenáctém kole vyměnil trenéra, když Rudolfa Suchánka vyměnil Alois Chlustina. Žádný převratné zlepšení výkonnosti se snad až na vysoké vítězství nad Znojmem 9:1 nekonalo. „Ani jsme nemohli očekávat, že se mužstvo okamžitě změní a bude hrát jiný hokej. S týmem je třeba pracovat, dát mu novou tvář a případně i změnit herní styl. To by se pak mělo projevit i na výsledcích,“ míní Černý.

Určitý impuls ale výměna na trenérském postu přinesla. „Přinesla hlavně snahu hráčů zalíbit se trenérovi. Měli jsme slušnou sérii čtyř zápasů, naposledy doma s Benátkami to ale rozhodně nebylo podle našich představ. Doufám, že v Táboře předvedeme, že máme sílu přetrvat v první lize,“ apeluje na mužstvo.

Do Tábora Písečtí cestují bez dvojice zraněných obránců Vomely a Vojty. „Budeme hrát na šest obránců a jedenáct útočníků,“ naznačuje manažer. Do branky budou připraveni Jágr a Pinkas. „O tom, kdo bude chytat, se rozhodneme až před zápasem,“ doplní. Z extraligového Mountfieldu by měli být k dispozici obránci Jank a Klement.