Překvapilo vás hodně vaše odvolání?
Jak už jsem jednou říkal, trenér musí mít pořád napůl zabalenou tašku. V tento moment jsem to ale nečekal. To přiznávám.

Vnímal jste nějaké náznaky, že by k něčemu podobnému mohlo dojít?
Samozřejmě jsme v průběhu sezony neměli s vedením klubu na všechno stejný názor. Docela mě překvapilo, když jsem si v rozhovoru s generálním manažerem Standou Bednaříkem přečetl, že jednali se dvěma trenéry, ale nakonec to nevyšlo. O tom jsem neměl tušení.

Je něco, co byste v letošní sezoně udělal jinak?
Ne. Vůbec nic.

Z posledních pěti zápasů jste čtyři prohráli, což byl také jeden z důvodů vašeho odvolání. Co bylo podle vás příčinou, že se mužstvo dostalo do takového útlumu?
Já bych neřekl, že to byl útlum. Motivace proti relativně slabším soupeřům z naší strany nebyla taková. Nepovedl se nám zápas v Mostu a také ten poslední domácí s Benátkami. V Jihlavě jsme prohráli v oslabené sestavě, to se v hokeji stává. Doma jsme podlehli Přerovu, který jsme v první a poslední třetině válcovali. Bohužel v té druhé nám to tam napadalo. Takové zápasy zkrátka jsou. Problém ale byl namotivovat hráče. Neřešili jsme to však jenom my. Loni byl Chomutov suverénní, postoupil do extraligy, ale v základní části třikrát prohrál s Mostem. Utkání se silnými soupeři jsme odehráli kvalitně. Hráči byli připraveni a dařilo se nám. Proti slabším týmům to nebylo ono. V přípravě na zápas tam mohlo dojít k malému podcenění a pak už to tak nešlo.

Vedení klubu se zdálo, že mužstvo není v ideální fyzické kondici. Jaký je váš názor?
K tomu bych se vůbec nechtěl vyjadřovat. O tom vedení mluvilo celou minulou sezonu a letos jsme kvůli tomu angažovali kondičního trenéra. Loni se pořád dokola omílalo, že nemáme sílu v posledních třetinách. Letos jsme většinu třetích třetin vyhráli a neprohráli jsme žádné prodloužení. Proto bych to vůbec nechtěl řešit.

V základní části jste nasbírali sto tři body, o šest jste ale přišli vinou administrativního pochybení. Považujete to za dobrý výsledek?
Beru to za dobrý výsledek. A jsem přesvědčený, že pokud by k těm kontumacím nedošlo, tak jsme byli první. Na mužstvo to v momentu odpočtu bodů malinko padlo. Chvilku jsme se v tom plácali. Určitě to na tým nemělo pozitivní vliv. To v žádném případě.

V letošní sezoně vás trápila až nevídaná marodka. Byla to podle vás jen shoda okolností, nebo se tomu dalo nějakým způsobem předejít?
Předejít se tomu nedalo. Pokud má někdo za kariéru čtyřikrát zlomenou klíční kost a zlomí mu ji popáté, nebo další skočí do střely a zlomí mu prst, tak s tím nikdo nic neudělá. To se tak v hokeji někdy sejde.

Měla marodka velký vliv na výkony týmu?
Vliv určitě měla, ale rozhodně bych se na to nechtěl vymlouvat. Ti kluci, kteří hráli, se toho zhostili slušně.

Jsou někteří hráči, kteří vás osobně zklamali?
Samozřejmě jsou hráči, kteří mě příjemně překvapili, jiní zase hráli trochu hůř. Konkrétní hráče bych ale v žádném případě nechtěl hodnotit.

Budete na budějovickou štaci vzpomínat v dobrém?
Pozitiva jednoznačně převládají. První půlrok, to jsem přišel ke znovuzrozenému Motoru a povedlo se nám v první lize zachránit. Pro další rok se mužstvo doplnilo, absolvovalo výbornou letní přípravu a nečekaně jsme se dostali až do baráže. Letos jsme měli našlápnuto stejně.

Zůstanou vám v paměti českobudějovičtí diváci?
Určitě. Asi nejvíce ze všeho. Musím říct, že něco podobného jsem ještě nezažil. Za svou hráčskou ani trenérskou kariéru. Aby takhle povzbuzovali a jezdili za námi i ven. To je unikát a bylo to něco úžasného. Věřím, že v takovém počtu, ve kterém chodili, by nechodili na špatný hokej. Muselo se jim to líbit. Výsledky i hokej, který jsme předváděli. Za podporu bych jim chtěl poděkovat.

Má podle vás mužstvo sílu na to, aby se dostalo až do extraligy?
Myslím si, že ano. Šance je vždycky.

Jak konkrétně proběhlo vaše odvolání? Tušil jste, když se vám na mobilním telefonu objevilo jméno generálního manažera Stanislava Bednaříka, že vás chce odvolat?
To mě v tu chvíli vůbec nenapadlo.

Byla to velká rána?
Překvapený jsem pochopitelně byl. Ale vzal jsem to. Na žádné přestřelky přes telefon nejsem. Oni jsou majitelé klubu a na podobné rozhodnutí mají právo.

Jednou už jste byl v trenérské kariéře odvolán v Litvínově. Dají se oba vyhazovy porovnat?
V Litvínově jsme byli poslední a prohrávali jsme. To s tím člověk musí tak nějak počítat. Tady jsem to nečekal, protože podle bodů uhraných na ledě jsme skončili druzí o jediný bod za prvním Kladnem.

V kabině jste se stačil s mužstvem rozloučit?
Do kabiny jsem se za klukama samozřejmě došel rozloučit, protože jsem tady s nimi prožil hezké chvíle a bylo jich daleko více než těch špatných.

Smlouvu máte do konce sezony. Domluvili jste se s vedením klubu na jejím předčasném ukončení?
Ano. V klubu jsem skončil.

Co vám řekla manželka, že vás najednou bude mít pořád doma?
Když volal Standa Bednařík, tak jsem byl akorát na terase. Přišel jsem domů a říkám jí, že jsem skončil, Koukala na mě, jako kdybych spadl z měsíce…

Je to zatím krátká doba, ale už jste třeba přemýšlel, co budete dělat dál?
Je to zatím skutečně moc čerstvé. Uvidíme, co se třeba naskytne.

Budete i nadále Motoru fandit?
Určitě. Jsou to kluci, které jsem trénoval a dobře jsme spolu vycházeli. Proč ne. Až budou hrát baráž v Litvínově, tak se na ně přijdu podívat. (smích)