Za třetí čtvrtinu jste nastřádali dvaadvacet bodů. Jste spokojeni s tímto bodovým ziskem?

Je to solidní výsledek. První čtvrtinu jsme měli dobrou, ta druhá byla horší. Tam jsme měli velké výkyvy. Pokud bychom udělali v té čtvrté zase dvaadvacet, tak by určitě panovala spokojenost. Kolem dvaceti bodů za čtvrtinu je to vždycky dobré.

Poslední zápasy odehrálo mužstvo ve velmi dobré pohodě. Nastartoval ho vánoční zápas v Třinci, po kterém jste si přes porážku v prodloužení pochvaloval výkon týmu?

Ještě předtím jsme nastříleli Boleslavi deset gólů, ale pak jsme hned propadli na Kladně. To byly zápasy jako noc a den. Po pauze jsme pak ještě prohráli s Pardubicemi, i když to byl otevřený zápas a vytvořili jsme si v něm šance. Ale bohužel jsme 1:3 prohráli. Nakoplo nás pak skutečně utkání v Třinci, kde jsme hráli dobře, měli jsme spoustu šancí a minimálně o další bod jsme tam přišli.

Výkon z Třince jste potvrdili ve třech po sobě jdoucích domácích zápasech, ze kterých jste vytěžili maximální možný počet devíti bodů. Věřil jste v tuto stoprocentní bilanci?

Říkal jsem si, že by to bylo dobré, ale musím přiznat, že jsem tomu nevěřil. Byli to silní soupeři a navíc teď už si každý dobře uvědomuje, o co se hraje. Psychicky nám těch devět bodů hodně pomohlo.

Naposledy jste v neděli jasně přehráli 4:0 Liberec, se kterým jste letos do té doby ještě nezískali ani bod.

Z toho utkání jsem měl obavy. Liberec hraje opravdu dobře a jeho soupiska je plná kvalitních hokejistů. K ničemu jsme je ale nepustili a výkonu z tohoto zápasu jsem si hodně cenil. Hráli jsme týmově a zodpovědně. Byl to zápas jako v play off, kdy se hraje dobře zezadu a každý vstřelený gól vás hodně posílí.

Autor dvou gólů v utkání Milan Gulaš dokonce tvrdil, že to byl nejlepší výkon vašeho týmu v této sezoně. Souhlasíte s ním?

Klukům na tréninku jsem řekl, že to byl jeden z nejlepších výkonů. Možná ale, že byl i úplně nejlepší. Především jsme hráli kvalitní a aktivní defenzivu. Takhle utlumit tak silný tým, jaký je Liberec, je docela těžké. Podobně jsme hráli se Zlínem. Ten to ale po půlce zápasu zabalil, zatímco Liberec bojoval až do konce a chtěl dát gól za každou cenu.

Pomohlo vám také, že mužstvo se dalo až na drobné výjimku zdravotně dohromady?

Určitě. Je to sice jen jeden hráč, ale na více než měsíc nám vypadl Renda Vydarený. V přesilovkách, oslabeních a dalších krizových momentech zápasů nám strašně chyběl. Ostatní klíčoví beci pak byli přetěžování a dostávali jsme zlomové góly. Renda je pro nás cenný hráč a hodně nám chyběl.

Naštěstí drží zdraví brankáři Kovářovi, který je velkou oporou týmu.

Tím, že se vylepšila defenziva, získal Kuba zase na jistotě a nedostáváme tolik gólů. Předtím jsme vždycky 0:2 prohrávali, potom jsme hru otevřeli a buď jsme vyrovnali, nebo jsme dostali další a bylo po zápase.

Kovář chytá výborně, ale bude schopen odchytat sám úplně celou sezonu?

Zvládne to. Vsadil jsem na něj od začátku a věřím mu. Samozřejmě i on občas dostane hloupý gól, ale je to perspektivní gólman a možná si ani neuvědomujeme, jaký je na něj vyvíjen tlak. Jsem přesvědčený, že to zvládne.

Jak nese roli nechytající dvojky jeho náhradník Šimon Hrubec?

Myslím, že je rád, že teď jezdí chytat do Písku první ligu dospělých. To mu pomáhá a cítím z něj pohodu. Šimon nemohl čekat, že by se nějak častěji dostával v extralize do branky. V takhle vyrovnané soutěži to nejde, protože se honí každý bod.

Na šesté místo ztrácíte jediný bod. Právě šestka je vaším prvořadým cílem pro závěr sezony?

Určitě. Ale adeptů na ni je více. Musíme jít zápas od zápasu. Soupeři stejně jako my někde překvapí a někde zase zakolísají. Byl bych rád, kdyby se to podařilo. Mužstvo letos nemělo moc zápasů, které by opravdu za moc nestály. Kluci by si to zasloužili a hlavně by to byla odměna pro fanoušky, kteří jsou skvělí. Klukům jsem říkal, že lidi se ze zimáku lehce dostanou, ale špatně se vracejí pak zase zpátky. Hokej není levná záležitost, lidi mají hluboko do kapsy a je třeba si vážit, že na hokej v takovém počtu chodí a fandí nám.

Sledujete tabulku také odspodu? Na jedenáctou Plzeň máte náskok čtrnácti bodů. To už byste pustit neměli. Souhlasíte?

Myslím si, že i když Plzni vzali tolik bodů, tak se možná do desítky ještě dostane. Všichni ji teď litují. Samozřejmě je po sportovní stránce hrozné, když uhrajete takové množství bodů a někdo vám je vezme. To je skutečně šílené. Malinko to ale sklouzlo do situace, že se teď dostali do role chudáčků, které skutečně všichni litují. Ale to mi nepřísluší hodnotit. Tabulku sledujeme a věřím, že z desítky už bychom vypadnout neměli. Naopak, mužstvo bude chtít výš a bude se o to rvát. Byla by škoda, kdyby celá sezona přišla vniveč.

V neděli jste odkoučoval svůj 562. zápas v základní části samostatné české extraligy a překonal jste tak rekord Aloise Hadamczika. Znamená to pro vás hodně?

Vůbec ne. Zápasy si nepočítám. Jsou to roky, která nejde zastavit. Možná bych byl raději někde na začátku. To už je život. Je to číslo, ke kterému člověk došel za ty dlouhé sezony trénování. Znamená to, že jsem pořád trenérskou práci měl a byl o mě zájem. Není to jednoduché, protože trenérů je hodně na několik mužstev v extralize. Snad to vypovídá i o nějakých mých kvalitách. S přibývajícím věkem si člověk všechno mnohem víc bere a hlavně o nezdarech mnohem víc přemýšlím. S tím vším se člověk potýká. Nejvíc to pak odnáší doma manželka. Na druhou stranu, když se odehraje takový zápas jako naposledy s Libercem, tak si řeknete, že to za to stojí.

Je to ještě asi předčasné, ale už jste také přemýšlel o tom, co bude v příští sezoně?

Budu se snažit dodělat letošní sezonu a pak se uvidí. Našel jsem tady druhý hokejový domov. Nějakými týmy jsem prošel, ale tady je to hodně podobné Spartě, kde jsem působil nejdéle. Mentálně i hokejově. Trošku jsem se bál, jak mě tady lidi přijmou. Spartu nikde moc rádi nemají. Jsem rád, že mě lidi poznali takového, jaký jsem. Že nejsem nějaký nafoukaný Pražák, ale snažím se dělat svou práci. Přilnulo mi to tady k srdci. Když lidi křičí Franta Výborný, tak je to samozřejmě příjemné.

Vždyť jim také nikdy neopomenete zamávat.

To musím. Vždyť oni na to čekají. Publikum je tady skutečně skvělé a velmi dobré kontakty mám i se všemi lidmi z klubu a jeho okolí. Je to tady velice příjemné a jsem rád, že tady mohu být. Fanouškům i všem ostatním bych chtěl vzkázat, že si jejich podpory vážím.