Bojovnost mužstvu upřít nelze, ale pohoda z úvodu sezony, kdy se Jihočeši několikrát objevili i na samotné špičce extraligového pelotonu, je bohužel pryč. To je fakt. Brankářská jednička Jakub Kovář si sice stále drží vysoký standard, ale v obranné fázi jinak přibývá okének a potažmo s tím nepřibývají body na kontě zdaleka tak rychle, jako v první čtvrtině extraligy. Výsledkem je propad ve vyrovnané tabulce soutěže až na osmou příčku.

Asistent trenéra Výborného Milan Kupka vzhledem k průběhu zápasu dva body bral. „Byl to vyrovnaný zápas s lepším koncem pro nás. Tím lepším koncem myslím bod navíc za výhru v prodloužení,“ stručně zhodnotil utkání.

Do utkání vstupoval Mountfield po nevydařeném pátečním duelu s Litvínovem, ve kterém domácí prohráli 4:6. „Ten zápas jsme si vyhodnotili. Byla v něm z naší strany spousta chyb,“ připustil asistent Kupka.

Stejně jako v některých předcházejících zápasech doplatili Jihočeši na dva slepené góly, kterými soupeř otočil skóre. „Pořád dostáváme góly po závarech před brankou, kde nám chybí větší důraz. Tam bychom měli více pracovat. Někdy třeba i za cenu faulu. To pak nikdo neřekne ani slovo. Nesmíme ale dělat fauly v útočném pásmu. To je zcela nesmyslné. Pokud budeme bruslit, tak nemusíme faulovat. Ale před naší brankou nám chybí důraz,“ bouřil jinak spíše klidný kouč.

Již druhý zápas odehrál v dresu Mountfieldu obránce Kolarz, jenž přišel na zkoušku ze Žiliny. Zatímco v pátek s ním nervozita doslova cloumala a se špatným výkonem celého týmu se svezl i on, v neděli už zahrál o poznání lépe. „Zatím se teprve oťukává. Nějaký čas nehrál, což je samozřejmě znát. Řekl bych ale, že to odehrál slušně,“ nechtěl se Kupka pouštět do větších hodnocení. „Mezi obránci máme problémy, proto jsme po něm sáhli,“ vysvětlil.

Trenéři vsadili na hru se šesti obránci, mladíček Jank tak zůstal pouze na střídačce a na svou šanci musí nadále čekat. „Proti Litvínovu jsme začínali na sedm beků, ale bylo tam hodně přesilovek a oslabení, do kterých chodí hráči, kteří jsou silnější a lepší. Proto jsme vsadili na hru jen se šesti obránci,“ vysvětlíl Kupka.

Vítězný gól dal v prodloužení aktuálně první centr Mountfieldu Michal Mikeska, jenž v přesilovce překonal Mensatora. „Byl to bojovný zápas. Kdo vydržel až do konce, tak viděl, že jsme v závěru vyrovnali a v prodloužení vyhráli. Viděl jsem, že se diváci už před koncem trousí domů. To je škoda. Konec nám přinesl štěstí,“ naráží na zvýšený pohyb v hledišti v době, kdy Mikeskův tým stále ještě bojoval o vyrovnání.

Přestože Mountfield nakonec uspěl, po herní stránce to nebylo ono. Toho si je zkušený hokejista dobře vědom. „Herně to není ono už delší dobu,“ připustil. „Musíme se s tím poprat a možná třeba něco změnit.“

Karlovarská Energie v neděli na jihu Čech nic mimořádného nepředvedla. Přesto jí to stačilo alespoň na bod. „Začali jsme hodně vlažně,“ zlobil se trenér Antonín Stavjaňa. „Nebylo to vůbec podle našich představ. Ve druhé třetině jsme šli do vedení a chtěli jsme si výsledek pohlídat. Domácí ale v závěru bod vydřeli, i když to bylo po situaci, která se nám moc nelíbila. Musíme si ji ale ještě prohlédnout na videu,“ nechtěl dělat předčasné závěry.

Dvojnásobného mistra světa pozlobila situace před vyrovnávacím gólem Milana Gulaše na 2:2 v závěru základní hrací doby. „Před tím gólem držel budějovický hráč hokejku našemu obránci Kokkovi. To se nám nelíbilo. Ale jak jsem řekl, musíme se na tu situaci ještě podívat na videu.“