Klíčovým pro celou sérii byl páteční pátý duel ve Vítkovicích. Za stavu 2:2 na zápasy ho rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých byli šťastnější domácí. V neděli mohli Jihočeši na svém ledě v Budvar Aréně ještě sérii zdramatizovat, ale soupeř už jim toho moc nedovolil.

V první třetině promarnil Mountfield pět přesilových her, naopak hosté dvakrát skórovali a poté už si proti očividně nervóznímu soupeři postupové vítězství pohlídali. „Přesilovky v první třetině nám opravdu nevyšly, což nás dostalo do nepříznivé psychické polohy,“ posteskl si trenér František Výborný. „Přitom hráči byli hodně namotivováni. Někteří možná až přemotivováni,“ všiml si.

Od druhé třetiny jeho tým bušil do kompaktní obrany soupeře, ale Málka nedokázal ani jednou překonat. „Chtěli jsme to otočit už jenom kvůli divákům, kteří byli opět fantastičtí. Soupeř měl ale výbornou defenzivu a my jsme se nedokázali prosadit v přesilových hrách. To bylo rozhodující,“ dodal.
Postup Vítkovic byl těsný, ale zasloužený. „Již před začátkem jsem říkal, že Vítkovice jsou mírným favoritem. Byla to hodně vyrovnaná série, ale soupeř byl o malý kousek lepší,“ zdůrazní Výborný. „Naši hráči se rozhodně nemají zač stydět.

Jihočeši nedokázali plně využít výhodu domácího prostředí, kde se jim v průběhu sezony mimořádně dařilo. Ve čtvrtfinále ale ze tří zápasů ve své hale dokázali vyhrát jen jeden. „Play off se hraje jinak než základní část. Všechno je důraznější a důslednější. Byly to ale naprosto vyrovnané zápasy, ve kterých soupeř dokázal potrestat nějaké naše individuální chybu. Naši hráči ale bojovali úplně na maximum. Někteří hráli se značným sebezapřením a za to jim patří dík,“ tvrdí kouč.

Jednoznačně největšími oporami týmu v celé sérii byli brankář Kovář a obránce Ptáček, kteří podali ve všech šesti zápasech mimořádné výkony. „Je to tak, na Kubu jsme sázeli po celou sezonu. Už v tomhle věku všem dokázal, že je to vynikající gólman. Určitě se bude ještě zlepšovat. Přál bych mu, aby příští rok chytal zase skvěle za nás a potom si zkusil i tu kýženou NHL, protože on by si ji zasloužil,“ nešetří trenér chválou směrem ke svému gólmanovi.

Některým hráčům naopak play off nevyšlo úplně podle představ. Třeba nejproduktivnější hráč týmu Milan Gulaš nezaznamenal v sérii ani jediný gól. „Útočníci obecně se nám v play off tolik neprosazovali. Všechno je důraznější a je mnohem těžší se prosadit. Milan Gulaš hrál výborně, i když góly nedal. V posledním duelu nám hlavně v přesilovkách hodně chyběl. Odehrál parádní sezonu a přál bych mu, aby se dostal na mistrovství světa. To by ho posunulo zase dál. Střelecky se nedařilo ani dalším klukům. Někteří zažili play off vůbec poprvé. Třeba Kuchejda nebo Červený. Pro ně jsou to obrovské zkušenosti, které mohou v dalších letech zúročit,“ je kouč přesvědčen.

V celé letošní sezoně mužstvo obstálo se ctí. „Před jejím začátkem došlo k velké obměně kádru a celkově se dá sezona určitě hodnotit úspěšně. Chvilku jsme ligu dokonce vedli. Potom přišlo období nevyrovnaných výkonů, ale od Vánoc jsme hlavně doma neztráceli body. Venku by to samozřejmě mohlo být lepší. Ale jsme rádi, že jsme postoupili přímo do první šestky a nemuseli jsme hrát předkolo. Play off bývá vždycky vyrovnané a rozhodují v něm maličkosti. Vítkovice byly mírným favoritem a nakonec postup uhrály, i když v některých zápasech měly i kus štěstí. Horší jsme nebyli a byla to zcela vyrovnaná série,“ zdůrazní Výborný.

Zásadním rysem celé sezony, která ji odlišila od té předcházející, byla maximální bojovnost. „To je určitě pozitivní. Bojovnost z kluků čišela. Negativem naopak bylo, že klíčoví hráči Pavel Kašpařík a Venca Pletka vstupovali do sezony po operaci křížových vazů. Dlouho se dostávali do tempa a třeba Venca se za celou sezonu nedostal do takové herní pohody, v jaké jsme ho znali, přestože střílel důležité góly,“ povšiml si kouč.

Do hodnocení jednotlivých hráčů se tak brzy po konci sezony Výborný pouštět nechtěl. „Budeme mít dost času udělat si se všemi hráči interní pohovory a řekneme si, na čem je třeba zapracovat. Mužstvo udělalo kus práce, ale vidíme, že pokud se má posunout zase dál, tak musí být na některých místech doplněné. To bude náplň nejbližších dní,“ uvádí.

Zkušeného trenéra mrzelo, že se mu nepodařilo zařadit do týmu více mladých hráčů. „Snažili jsme se o to, ale problém byl v tom, že naši junioři hráli na spodku tabulky. Proto jsme jim chtěli pomoci a hráči, místo aby se posouvali směrem nahoru, tak se posouvali směrem dolů. Proto třeba takoví hráči jako Heřman nebo Ježek, kteří měli být nahoře, prakticky ztratili sezonu a jejich výkonnost šla dolů. To je škoda pro ně i pro celý klub. Nemohli jsme je využívat, protože junioři je potřebovali. Šli dolů a teď se budou muset zase hrabat nahoru,“ mrzí trenéra.