V soutěži bude hrát 24 týmů ze šesti zemí, které jsou rozděleny do čtyř divizí. V jednotlivé divizi odehraje každý z týmů osm utkání, přičemž se jednou střetne se všemi jejími účastníky a navíc ještě se třemi týmy z jiných divizí. Dva nejlepší celky z každé skupiny postoupí do finálového turnaje.

Automatický nárok na účast ve finálovém klání, které se odehraje od 16. do 18. prosince vyřazovacím systémem, má jakožto pořadatel Salcburk. Hrát se bude ale také ve Vídni. Každý z finalistů obdrží prémii 20 tisíc eur (489.000 korun).

„Na finálovém turnaji odehraje každý tým tři zápasy ve třech dnech. Prosinec jsme zvolili proto, aby měli finalisté dostatek času na přípravu, neboť loni měli jen pět dnů a bylo to dost hektické,“ uvedl na tiskové konferenci v Praze k druhému ročníku projektu jeho sportovní ředitel Bo Lennartsson.
„Je jedině dobře, že se bude hrát až v prosinci, protože hlavně pro týmy ze Skandinávie nebylo v pěti dnech vůbec jednoduché zorganizovat letenky a vše ostatní potřebné na cestu do Salcburku,“ řekl zástupce Sparty Petr Bříza, který má s turnajem pozitivní zkušenost už z minulého ročníku.

Loni hrálo předsezónní turnaj, který nakonec opanoval Eisbären Berlín, 18 týmů. „Bylo přirozeným procesem zapojit do soutěže další české týmy, protože český hokej má v Evropě určitě své jméno a česká extraliga své místo. Jsem rád, že se to podařilo, ten turnaj se rozrostl a má svoji prestiž,“ prohlásil Bříza.

Sparťanům se sice vůbec nevydařila extraligová sezona, ovšem zkušenost se zápasy European Trophy si veskrze pochvalovali. „Jde o naprosto specifický turnaj evropských klubů a jsme rádi, že si ho Sparta může opět zahrát,“ uvedl Bříza.

Jednání s ostatními českými kluby bylo prý velice rychlé. „Bude to dobré prověření před ligou. Finančně to bude náročnější, ale určitě jsme do té soutěže chtěli. Vítám to a budou to jediné přípravné zápasy, které chceme před startem extraligy hrát. Těch osm by mělo bohatě stačit. Máme tam za soupeře kromě jiných Spartu a Plzeň, i to bude zajímavé,“ řekl novinářům kouč a generální manažer Slavie Vladimír Růžička.

Dalšími nováčky budou v atraktivní soutěži Slovan Bratislava, Vídeň, finská Kalpa Kuopio a švédská Lulea.

Rozdělení do jednotlivých divizí – Severní divize: Slavia Praha, Sparta Praha, IFK Helsinky, Jokerit Helsinky (oba Fin.), Lulea, Djurgaarden (oba Švéd.). Jižní divize: Bílí Tygři Liberec, Pardubice, Kometa Brno, HV 71, Linköping (oba Švéd.), Mannheim (Něm.). Východní divize: České Budějovice, Plzeň 1929, Slovan Bratislava (SR), Kalpa Kuopio, Kärpät Oulu (oba Fin.), Vídeň (Rak.). Západní divize: Tappara Tampere, TPS Turku (oba Fin.), Frölunda, Färjestad (oba Švéd.), Salcburk (Rak.), Eisbären Berlín (Něm.).

Českobudějovičtí hokejisté budou na svém ledě hostit Plzeň, Vídeň, Slovan Bratislava a pražskou Spartu. Cestovat budou na dvojzápas do Finska, kde budou jejich soupeři Kuopio a Kärpät Oulu, dále také do Salcburku a do Brna.

Sportovní manažer Mountfieldu Josef Zajíc účast v letní mezinárodní soutěži vítá. „Po sportovní stránce je mezinárodní kontakt strašně důležitý. Budějovice jezdívaly v letním období do Švýcarska a byly to nesmírně přínosné zápasy. Konfrontace se zahraničními soupeři přináší v zápasech daleko vyšší nasazení než v klasických přátelských utkáních,“ všiml si.

Vzhledem k účasti sedmi extraligových klubů v European Trophy se letos nebude hrát tradiční Tipsport Cup. „Vůbec neříkám, že to byla špatná soutěž. Pro hráče je ale úplně něco jiného, když hrají ve Finsku nebo třeba v Luganu, než když jedou do Znojma. Účast v European Trophy vidím velice pozitivně,“ zdůrazní. „Pro hráče je to velká motivace ukázat se i zaujmout někde venku. V nasazení v jednotlivých zápasech by to mělo být vidět,“ míní Zajíc.

O sportovním přínosu účasti v evropské soutěži je asi zbytečné polemizovat. Na druhé straně stojí ekonomika. „Ekonomicky to náročné je,“ připouští Zajíc. „Představenstvo klubu se ale rozhodlo, že soutěž hrát budeme. Za toto rozhodnutí jsme rádi,“ zdůrazní. „Čeká nás trip na dva zápasy do Finska. Jinak by to z hlediska cestování nemělo být až tak náročné.“

Loňský případ Sparty, která si účast v European Trophy pochvalovala, ale poté prožila v extralize doslova strašidelnou sezonu, Zajíce nijak neodrazuje. „Bavil jsem se o tom s klukama, kteří ve Spartě byli. Tvrdili, že v tom problém nebyl. Naopak, že v evropské soutěži odehráli super zápasy. Problém byl spíše v tom, že se v nich ani jednou nesešli nejsilnějším složení. Jejich kádr byl předimenzovaný velkými jmény a osobnostmi. Nepodařilo se vytvořit tu správnou hierarchii. Týmová chemie nefungovala, a to se pak odrazilo i na výsledcích. Takhle to viděli hráči. Na únavu si ale nikdo nestěžoval,“ tvrdí Zajíc.

V přípravě tak letos sází spíše na kvalitu než kvantitu. „Počet zápasů v přípravném období je menší než loni. Navíc nás kromě Finska nečeká žádné velké cestování. Každopádně nás čeká kvalitní příprava v rámci organizovaného turnaje. Bereme to jako vítanou konfrontaci, ale stále se jedná pouze o přípravu,“ zdůrazní Zajíc.

Manažer tím naznačuje, že výsledky budou v tomto období důležité, ale nebudou to největší prioritou. „Hráči chtějí pořád vyhrávat. To je normální. Ale nebudeme to hrotit za každou cenu. V této části sezony to není adekvátní. Je to vynikající příprava, nadstandardní, ale určitě nebudeme hrát na krev, aby se jenom vyhrávalo. Určitě se najde prostor i na vyzkoušení nových hráčů, jako tomu je pokaždé v letním období,“ nabízí Zajíc svůj pohled na účast v European Trophy.