Ve středu hraje Motor v Kadani (17.30), v sobotu přivítá doma Most (15). „To jsou soupeři, se kterými bychom měli bodovat," věří.

Máte za sebou prvních pět prvoligových zápasů v kariéře. Co vám zatím tato soutěž řekla?
Zatím je pořád brzy na nějaká hodnocení, i když prvních pět kol samozřejmě něco naznačilo. Je to sice druhá liga, ale svou kvalitu má. Nastupuje tady řada šikovných hráčů a zápasy se hrají ve velkém nasazení. Třeba náš poslední duel s Kladnem byl srovnatelný s extraligou.

V čem jsou největší rozdíly proti extralize?
Asi v taktické vyzrálosti. Týmy v extralize mají na taktice více zapracováno. Navíc kádry v nejvyšší soutěži se tolik nemění jako v první lize. Hráči jsou tak  delší čas spolu. Po pěti zápasech je ale opravdu brzy na nějaká hodnocení.

Váš tým má po pěti kolech šest bodů a je na jedenáctém místě. Čekali jste asi víc?
To čekal rozhodně každý. Start do soutěže se nám ale nepodařil. Možná to bylo i tím, že jsme začínali se soupeři, které jsme krátce předtím porazili v přípravě. Oni se na nás pak lépe nachystali. Věříme, že teď navážeme na vítězství nad Kladnem a nebude to jenom nějaký výkřik do tmy. Navíc teď budeme hrát se soupeři, se kterými bychom měli vyhrávat.

Vítězný zápas s Kladnem (2:0) byl vaším letos zatím nejlepším, co se týká jeho úrovně, atmosféry i bodového zisku. Souhlasíte?
Tak body jsou to první, co jsme potřebovali. Kvalita zápasu ale byla skutečně velmi dobrá. Kladno hrálo i přes porážku výborně a lidi v hledišti byli parádní. Byla to ta nejlepší reklama na následující zápas, aby diváci zase přišli a pomohli nám získat další tři body.

Fanoušci jsou v čistě pozitivním smyslu speciální kapitola českobudějovického hokeje. Zažil jste někde podobnou euforii, aby lidé fandili, i když se třeba i hodně nedaří, a cestovali za svým týmem po celé republice v tak hojném počtu?
Třeba v Plzni byli také výborní fanoušci, ale v takové míře nejezdili ven. Tady jsou úžasné už jenom ty oslavy po každém vítězném zápase. To je skoro jako když vyhrajeme titul. Je to trošku specifické, ale super. Lidi jsou nadšení, když vyhrajeme. My také a je krásné, že se o to po zápase podělíme. Pokud tady budeme takhle slavit po každém zápase, tak to bude jenom dobře.

Doma se celkem daří, ale venku jste zatím hráli dvakrát a bez bodového zisku. Kde je problém?
Musíme především začít hrát zodpovědněji. Naposledy  v Šumperku to byl hurá hokej nahoru dolů. Dali jsme tam čtyři góly a přesto jsme nevyhráli, což se nám venku stávat nemůže. Na hřištích soupeřů nemusíme hrát nějaké extra pěkný hokej, ale spíše účelný, abychom vyhrávali a vozili body z venku.

Už jste byl někdy v Kadani, kde vás čeká další zápas?
Byl. V závěru loňské sezony mě tam poslal Chomutov. Většinu kluků z Kadaně tak znám, protože jsem s nimi trénoval. Docela se tam těším. Budu trošku nahecovaný a věřím, že vyhrajeme.

O podmínkách na stadionu v Kadani se občas nemluví úplně lichotivě. Můžete to potvrdit?
Spíše to vyvrátím. Na první ligu bych řekl, že je to zimák úplně v pohodě. To je bez problémů.

Co vy osobně? S pěti body vedete klubové bodování, ale na druhou stranu máte minus pět bodů v hodnocení plus/minus, což je nejhorší bilance z celého týmu.
Na kanadské bodování bych ani moc nekoukal. Spíše bych se zaměřil na to plus/ minus. Jako první lajna nemůžeme mít takovouhle bilanci. My musíme být v plusu a naopak mužstvo táhnout. To je špatně a jsme si toho vědomi. Odrazily se nám v tom dva zápasy, které se nám nepovedly. Bavili jsme se o tom a je to spojené se zodpovědností v obraně. Tři góly jsme dostali při power play do prázdné branky. To je samozřejmě také znát. Kdybychom je neměli, tak ta bilance přece jen není tak hrozivá. Doufám, že postupně nám budou plusové body přibývat.

Nyní v Kadani přijde první bodový zisk z ledu soupeře?
Věřím, že tam nějaké body uděláme. Teď nás s Kladnem výrazně podržel Ondra Bláha v brance. Nevím, jestli bude chytat, ale pravděpodobně po takovém zápase ano. I kdyby však nastoupil Hynek Kůdela, tak musíme oběma gólmanům pomoci. Hrát zodpovědně dozadu a dát první gól. To je strašně důležité. Potom se může začít pozorně bránit a čekat na další chyby soupeře.